wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 75-lecie Technikum nr 15 [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Technikum nr 15 we Wrocławiu właśnie kończy 75 lat, ale tradycja kształcenia w budynku przy ul. Skwierzyńskiej 1-7 sięga czasów przedwojennych. Dawny "chemik" kształci dziś techników poligrafii czy fotografii, lecz kiedyś zasilał młodym narybkiem firmy o profilach chemicznych. Jak zmieniał się profil technikum na przestrzeni lat, kto się tu uczył, a kto był patronem? Oto historia w pigułce tej jednej z najstarszych wrocławskich szkół.

Reklama

Technikum nr 15 we Wrocławiu - wielokrotny zdobywca tarcz rankingu "Perspektywy", kształci dziś poligrafów i grafików, fotografów, analityków, przyszłych twórców reklam oraz pracowników ochrony środowiska. Dlaczego więc wrocławianie nazywają tę szkołę "chemikiem"? No i co znajdowało się w budynku przed wojną? Tak - przed wojną, bo jego historia sięga roku 1910.

W dawnych latach

Höhere Mädchenschule - wyższa szkoła dla dziewcząt, a potem także Augustaschule - na cześć cesarzowej Augusty. Takie nazwy nosiło Technikum nr 15 przed wojną. Choć w nazwie szkoły było słowo "wyższa", kształciły się tu młode dziewczyny - z myślą o tym, że kiedyś będą paniami domu, a profil nie miał zbyt wiele wspólnego z kształceniem akademickim.

<p>Technikum 15 we Wrocławiu obchodzi 75-lecie istnienia. Zobacz jak wyglądało dawniej - budynek szkoły w 1910 roku</p> źródło: archiwum Technikum 15 we Wrocławiu im. Marii Skłodowskiej-Curie
Technikum 15 we Wrocławiu obchodzi 75-lecie istnienia. Zobacz jak wyglądało dawniej - budynek szkoły w 1910 roku

W podobnych szkołach uczono szyć i cerować, rzadziej gotować, częściej, jak prowadzić gospodarstwo domowe. Dziewczęta kształcono w zakresie ogrodnictwa, kaligrafii, muzyki, a w szkołach elitarnych, także zarządzania personelem w domu.

Podejście do nauki zmieniła nie tylko rewolucja obyczajowa ale także tak wybitne postaci, jak choćby Maria Skłodowska-Curie, która jest obecnie patronką T15.

Galeria zdjęć

Więcej archiwalnych zdjęć znajdziecie tutaj:

[galleryButton]

Po wojnie

W powojennej Polsce stawiano na szybkie kształcenie rzemieślników. Włókniarze, budowlańcy, drogowcy, tokarze, hydraulicy, ogrodnicy, byli szczególnie przydatni w zniszczonych po wojnie miastach. Zawodów pierwszej potrzeby było jednak więcej, bo poza oczywistymi priorytetami, stawiano na rozwój przemysłu.

<p>Technikum 15 we Wrocławiu obchodzi 75-lecie istnienia. Zobacz jak wyglądało dawniej - budynek po odbudowie (1950)</p> źródło: archiwum Technikum 15 we Wrocławiu im. Marii Skłodowskiej-Curie
Technikum 15 we Wrocławiu obchodzi 75-lecie istnienia. Zobacz jak wyglądało dawniej - budynek po odbudowie (1950)

– Włókiennictwo i chemia - to właśnie początki naszej szkoły, której korzenie sięgają jeszcze Otmuchowa i Kożuchowa – opowiada Małgorzata Fuglewicz,  dyrektor technikum nr 15 im. Marii Skłodowskiej-Curie we Wrocławiu. – Potem doszła do tego poligrafia, ale w międzyczasie kształciliśmy w tak różnych zawodach, że przewinął się u nas nawet kierunek "sprzedawca".

Zmiany, zmiany...

Dyrektor Fuglewicz związana jest z Technikum nr 15 od 46 lat. – Byłam jego uczennicą kiedy była to szkoła chemiczna i poligraficzna. Ja także ukończyłam klasę kształcącą w zawodzie technik procesów chemicznych. Obecnie szkoła takiego profilu już nie prowadzi – mówi.

<p>Technikum 15 we Wrocławiu obchodzi 75-lecie istnienia. Zobacz jak wyglądało dawniej - pracownia chemiczna</p> źródło: archiwum Technikum 15 we Wrocławiu im. Marii Skłodowskiej-Curie
Technikum 15 we Wrocławiu obchodzi 75-lecie istnienia. Zobacz jak wyglądało dawniej - pracownia chemiczna

Choć obecna dyrektor placówki ukończyła polonistykę i rozpoczęła pracę w swojej dawnej szkole, wielu absolwentów "chemika" wybrało w ramach studiów kierunki pokrewne z profilem szkoły średniej. Maturzyści często wybierali biotechnologię na ówczesnej Akademii Rolniczej (taka nazwa obecnego UPWr obowiązywała w latach 1972-2006).

Ale technikum to także możliwość podjęcia pracy zaraz po szkole. Absolwenci wybierali wśród zakładów, które znali z odbytych w nich praktyk. Zresztą, same zakłady funkcjonujące w latach 80. i 90. we Wrocławiu, wysyłały swoich przedstawicieli do T15, w poszukiwaniu przyszłych pracowników.

 Viscoplast wchłaniał absolwentów naszej szkoły w dużej ilości. Wśród zakładów były też: Pollena, Superfosfat, Polifarb czy też Rokita w Brzegu Dolnym.
Małgorzata Fuglewicz - dyrektor Technikum 15, im. Marii Skłodowskiej-Curie we Wrocławiu

<p>Technikum 15 we Wrocławiu obchodzi 75-lecie istnienia. Zobacz jak wyglądało dawniej- biblioteka</p> źródło: archiwum Technikum 15 we Wrocławiu im. Marii Skłodowskiej-Curie
Technikum 15 we Wrocławiu obchodzi 75-lecie istnienia. Zobacz jak wyglądało dawniej- biblioteka

Nowa patronka

Przez lata szkoła, funkcjonująca pod patronatem Edwarda Suchardy, dostosowywała się do potrzeb rynku. Na pewien czas, szkoły techniczne zostały we Wrocławiu wygaszone, a w ich miejsce powstały licea profilowane. To wówczas, wchłonięty przez zespół szkół "chemik", przekształcony został w liceum nr 25 i stracił patrona.

Kiedy jednak zorientowano się, że wygaszenie szkół technicznych odbiło się na rynku brakiem specjalistów, szkoły te powróciły, a nową patronką T15 stała się Maria Skłodowska-Curie. W nawiązaniu do dawnego profilu szkoły, na nowy początek powstały klasy kształcące w zakresie ochrony środowiska i analizy chemicznej (profil przemysłowy). Potem doszły do nich inne, o których już wspomnieliśmy.

75 lat Technikum nr 15 im. Marii Skłodowskiej-Curie

Szkoła przy ul. Skwierzyńskiej jest bez wątpienia jedną z najstarszych we Wrocławiu. Wykształciła tysiące absolwentów i z powodzeniem kontynuuje ten proces.

Uroczystości związane z jubileuszem, szkoła szykuje na kwiecień 2025.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama