Technikum 15 rozpoczęło działalność w 1950 roku. Od tego momentu szkoła kształciła przyszłych techników chemii, którzy zasilali później okoliczne zakłady produkcyjne, takie jak Pollena, Polifarb, Viscoplast, PCC Rokita i inne. Nic więc dziwnego, że pierwszym patronem szkoły został wybitny chemik-organik, prof. Edward Sucharda. Dziś jednak, mimo że patronką szkoły jest również chemiczka, Maria Skłodowska-Curie, profil nauki nieco się tu zmienił. Na ile? Przeczytajcie.
Technikum 15 - kogo dziś kształci szkoła?
Dziś w T15 można uczyć się w klasach kształcących w zawodach:
- technik analityk (chemiczna analiza przemysłowa)
- technik ochrony środowiska
- technik fotografii i multimediów
- technik grafiki i poligrafii cyfrowej
- technik reklamy
Szkoła ma iście artystyczny charakter, co czuć już od wejścia. Prace uczniów zdobią ściany korytarzy, a także umieszczane są w specjalnych gablotach. Tu młodzież stawia pierwsze kroki w świecie druku 3D, plakatu, gier komputerowych czy graficznych projektów biznesowych. Organizowane są dla nich wystawy, gdzie mogą podzielić się z publicznością swoją twórczością.
– Kuratorami takich wystaw zostają nasi nauczyciele. Przygotowują z uczniami - grupą, lub jedną osobą projekt, w którym przedstawiane są fotografie czy też grafiki, albo inne prace. Promujemy też prace na zewnątrz. Mieliśmy już wystawy w galerii w DCF, w ramach projektu Tydzień Kultury - opisuje Małgorzata Fuglewicz, dyrektor Technikum 15 im. Marii Skłodowskiej-Curie we Wrocławiu.
Kim będę po Technikum 15? Opowiadają sami uczniowie
W szkole można od podstaw nauczyć się technik fotografii, poligrafii, grafiki, zyskać doświadczenie w firmach związanych z przemysłem chemicznym, ale także i komputerowym, filmowym, czy zacząć swoją przygodę w ochronie środowiska.
Szkoła cały czas doposaża pracownie i klasy. Dlatego uczniowie pracują na nowoczesnych maszynach, takich jak na przykład drukarka 3D. Mają też szansę brać udział w konkursach czy realizować własne projekty. – Kiedy już skończymy wszystkie szkolne projekty, mamy czas dla siebie w pracowniach - opowiada Julia, uczennica klasy poligraficzno-graficznej (5C1).
Galeria zdjęć
Julia wiąże swoją przyszłość ze światem animacji - gier i filmów. – Brałam udział w projekcie od CD Projekt, który co roku ma dofinansowanie dla młodych kobiet, chcących rozwijać się w tej branży, zarówno w dziedzinie grafiki, jak i programowania - mówi.
Uczniowie technikum odbywają również praktyki zawodowe. – Jeśli ktoś się stara, może w przyszłości liczyć na zatrudnienie w firmie, gdzie odbywa praktyki - twierdzi Konrad, również uczeń piątej klasy poligraficzno-graficznej. – Podczas praktyk zdobywamy nie tylko doświadczenie, ale również znajomości w branży.
Konrad i jego koledzy - Mateusz i Paweł, odbyli praktyki we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. Niektórzy uczniowie wiążą przyszłość z branżą filmową. Konrad jednak chciałby iść w poligrafię. – Już samo szycie książki jest relaksujące - zapewnia. – Jak już ktoś się w to wdroży, może próbować naprawiać stare książki, tworzone w zupełnie inny sposób, niż te dzisiejsze - dodaje.
Galeria zdjęć
Nie wszyscy uczniowie jednak, nawet mimo doświadczenia na zawodowym polu, wiążą przyszłość z tym, czego nauczyli się w "Piętnastce". Mateusz z klasy 5C1 także ma już doświadczenie w branży gier komputerowych. – Otrzymywałem zlecenia związane z grafiką do gry Minecraft. Wraz z kolegami spoza szkoły stworzyliśmy własną grę komputerową - opowiada i od razu dodaje. – Ja jednak chciałbym w przyszłości zająć się produkcją czy marketingiem. Bardziej czuję się managerem, niż artystą.
O latach nauki w szkole uczeń wypowiada się jednak bardzo entuzjastycznie. – W ogóle nie żałuję czasu spędzonego tutaj. Uważam, że życie jest na tyle długie, iż trzeba z niego korzystać. Zdobyta w technikum wiedza nie musi wiązać się z tym, co będziemy robić w przyszłości. To, że trzy razy zmieniamy kierunek na studiach absolutnie nie oznacza, że nie możemy go zmienić po raz czwarty, by trafić na ten "swój".
Paweł, inny uczeń tej samej klasy, interesuje się sztuką koncepcyjną. Ma na koncie indywidualną wystawę w DCF. Chciałby tworzyć sztukę. – W szkole organizowany jest kiermasz charytatywny, na którym udało mi się sprzedać kilka moich prac - opowiada. – Chciałbym pracować jako freelancer. Tworzyć i zobaczyć, gdzie mnie to zaprowadzi.
Galeria zdjęć
– Nie miałem jeszcze czasu, by zbudować porządne portfolio. I właśnie tym chcę się w najbliższym czasie zająć. Rok, który mnie czeka teraz, chcę produktywnie wykorzystać na pozyskanie wiedzy o tym, jak mógłbym rozwijać karierę artystyczną. Dlatego planuję przerwę w nauce, podczas której zainwestuję w siebie i własny rozwój – mówi Paweł.
Uroczyste obchody 75-lecia już wkrótce
Szkoła szykuje się do obchodów rocznicy powstania. 75 lat to na mapie edukacyjnej Wrocławia jeden z najdłuższych stażów.
Jestem dumna, że mam okazję współorganizować obchody 75-lecia szkoły. Patrząc z perspektywy człowieka 75 lat to dużo, ale kiedy widzimy tych młodych ludzi, którzy są tutaj w szkole i na to, co w szkole się dzieje, wiemy, że nasze technikum ciągle tętni młodością i wielką radością życia. I myślę, że każdy, kto pracuje tu, w szkole, czuje się młodo. Czerpiemy tu pogodę ducha właśnie od naszych uczniów. Mimo że to jubileusz 75-lecia, to szkoła nadal jest młoda, wciąż się rozwija i myślę, że będzie się rozwijać.Małgorzata Fuglewicz - dyrektor Technikum 15, im. Marii Skłodowskiej-Curie we Wrocławiu
Uroczystości dla byłych i obecnych uczniów, a także ich nauczycieli, przewidziane są na 11 kwietnia. Potem szkoła planuje również dzień otwarty, kiedy będzie można zapoznać się z pełną ofertą edukacyjną i porozmawiać ze starszymi kolegami.