wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocławskie osiedla
  4. Jest operator targowiska na Gajowicach, które zacznie działać we wrześniu

Jest operator targowiska na Gajowicach, które zacznie działać we wrześniu

Redakcja www.wroclaw.pl,

Arena Sp. z o.o. została wybrana przez miasto na operatora nowego targowiska przy Grochowej/Jemiołowej w okresie od 12 sierpnia 2019 r. do 31 lipca 2022 r. W swojej ofercie firma wskazała, że oprócz codziennej aktywności sprzedażowej, w weekendy na placu odbywać się będą wydarzenia kulturalno-społeczne. Pomysłodawcą utworzenia targowiska była Rada Osiedla Gajowice.     

Reklama

Arena zarządza halą kupiecką przy ul. Komandorskiej i ma spore doświadczenie w łączeniu handlu z animacjami, co – zdaniem miasta – bardzo dobrze rokuje na powodzenia przedsięwzięcia. Operator nowego targowiska na Gajowicach przedstawił szereg propozycji na aktywizację placu, np. promocje żywności regionalnej, kiermasz ukraińskiego rękodzieła, sąsiedzkie wyprzedaże, festyny czy pchle targi. 

Było boisko, będzie targowisko

Dawne boisko Liceum Ogólnokształcącego nr V przy ul. Grochowej 13 przeistoczyło się w przyjazny plac targowy i miejsce rekreacji. Miasto sfinansowało adaptację terenu oraz montaż niezbędnych do funkcjonowania handlu instalacji, zieleni i elementów małej architektury.

Prezydent Jacek Sutryk od początku zapowiadał, że teren po dawnym LO będzie przestrzenią współdzieloną, gdzie przedsiębiorcy i lokalna społeczność egzystują na równych prawach. Jest to pierwsze we Wrocławiu takie targowisko – prototyp – miejsce użytkowane wspólnie przez handlowców i mieszkańców, biznes, Radę Osiedla oraz osoby prywatne.

Handel targowiskowy na Gajowicach...

...ma długą tradycję – sięga lat 60. ubiegłego wieku. Należące do PSS „Społem Północ” targowisko, z powodu złego stanu techniczno-sanitarnego, zostało zlikwidowane jesienią 2007 r. Zarządca wyjaśniał wówczas, że doprowadzanie bazarku do porządku wymagałoby zbyt dużych nakładów – dowiadujemy się od Katarzyny Chrobak-Eilmes z Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Mieszkańcy Gajowic jednak tak się przyzwyczaili do targowiska, że nadal handlowali i kupowali pod chmurką – na dziko. Z chodnika, ze stolika i z krzesełka, mimo wielu interwencji straży miejskiej.

Jak mówi mieszkająca w okolicy pani Krystyna, codzienne, poranne sprawunki są dla niej rytuałem. Ma tu nie tylko swoich ulubionych sprzedawców, ale także spotyka się z sąsiadami, dla których zakupy to również, oprócz obowiązku, forma życia towarzyskiego.

To już przechodzi do historii. Widok z góry na sklep przy ul. Jemiołowej i handlujących „z ręki” w jego pobliżu, fot. fotopolska.eu

Na planie zaznaczono położenie nowego targowiska przy Grochowej/Jemiołowej, mat. UM

Jakie będzie targowisko przy Grochowej

Zarząd Zasobu Komunalnego uporządkował i zagospodarował już to miejsce, którego powierzchnia to 2624,35 mkw. Plac jest ogrodzony z trzech stron. Dokoła asfaltowej nawierzchni, gdzie będzie odbywał się handel, posadzono zieleń. Pojawiło się 11 ławek z oparciami, 7 stojaków rowerowych i gablota ogłoszeniowa.

Teren będzie oświetlony lampami na słupach (8 szt.), są na nim słupki drogowe (19 szt., w tym 5 składanych). Miejsce na kontenery na odpady stałe zostało wygrodzone i obetonowane miejsce, kryje się za murem o wys. 2,5 m. Do końca lipca pojawi się również kontener sanitarny.

Kontenery na odpady stałe będą ukryte za murem, fot. UM

Plac uzbrojony jest w instalacje wodociągową, elektroenergetyczną i sanitarną. Wydzielono na nim, na podłożu z kostki betonowej, 3 miejsca parkingowe i 3 do sprzedaży z pojazdów gastronomicznych.

Cała inwestycja pochłonęła ponad 900 tys. złotych.

Wyłoniony przez miasto po 19 lipca operator musi zapewnić wyposażenie targowiska w jednolite, ruchome stoiska handlowe (namioty) tego samego typu o jednolitej kolorystyce (o wym. 3 m x 3 m).

Taki namioty – stoiska handlowe zaproponowała Arena Sp. z o.o., wizualizacja

Zarządca bazaru będzie także dbał o czyszczenie stoisk i ich wymianę na nowe. Po jego stronie leży także dostarczenie nie mniej niż po 10 sztuk stołów i wieszaków na potrzeby sprzedawców oraz zorganizowanie ich rozstawiania, składania po zakończonej sprzedaży i przechowywania.

Handel od poniedziałku do soboty 

W godzinach 7.00-19.00, przez sześć dni w tygodniu będzie można na targowisku kupować i sprzedawać – towary branży mieszanej, przemysłowej i spożywczej, ale miasto oczywiście nie narzuca tu niczego. Decyzję, czym będzie się tu handlowało, pozostawia kupcom i klientom.  

Pierwsze zakupy będzie można robić od września.

Nowe targowisko ma mieć także inną funkcję – rekreacyjną (w niedziele i późnymi popołudniami w tygodniu). Z kolei Rada Osiedla myśli o organizowaniu tam m.in. spotkań dla mieszkańców.

Wokół targowiska jest też miejsce dla 4 food trucków, które mogą zapewnić obsługę gastronomiczną w czasie osiedlowych imprez, fot. UM

– Poszukiwani są ludzie zaangażowani, z pomysłem na ożywienie tego terenu poprzez organizację okolicznościowych wydarzeń, takich jak np. pchle targi, giełdy akcesoriów dla zwierząt, pikniki sąsiedzkie – mówi przewodniczący Rady Osiedla Ryszard Kessler.

Zobacz: Targowisko Grochowa – przebieg inwestycji – plik ppt

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl