Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Ogólnopolska kampania „Czujka na Straży Bezpieczeństwa” ma na celu podnoszenie świadomości na temat zagrożeń związanych z tlenkiem węgla i pożarami w budynkach mieszkalnych, a także promowanie korzystania z czujek dymu oraz czujników tlenku węgla w domach i miejscach pracy.
Tlenku węgla nie usłyszysz, nie zobaczysz, nie poczujesz
Tylko w 2023 roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała prawie 16 tys. pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych.
Jako Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu stawiamy sobie za cel zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców naszego miasta, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy ryzyko pożarów i zaczadzeń jest szczególnie wysokie.Rafał Wąsek, zastępca Komendanta Miejskiego PSP we Wrocławiu
W samym Wrocławiu w ubiegłym roku doszło do 1,6 tys. pożarów, z czego do 400 w budynkach jedno i wielorodzinnych. Najczęstszą przyczyną ich powstawania była nieostrożność przy posługiwaniu się otwartym ogniem, a także wady i nieprawidłowa eksploatacja instalacji elektrycznych oraz urządzeń, w tym urządzeń grzewczych.
W okresie grzewczym, zwłaszcza w mieszkaniach i domach, wzrasta ryzyko zaczadzenia, które często wynika z nieszczelnych przewodów kominowych lub niewłaściwego użytkowania pieców i kotłów grzewczych. Z powodu tlenku węgla w 2023 roku strażacy w całej Polsce interweniowali prawie 4,5 tys. razy, a 53 osoby uległy śmiertelnemu zatruciu.
Każda śmierć z powodu zatrucia czadem lub w wyniku pożaru jest tragedią, której w wielu przypadkach można by zapobiec dzięki czujkom. Urządzenia te są proste w montażu, dostępne finansowo i mogą ocalić życie, ostrzegając domowników jeszcze przed pojawieniem się zagrożenia.Rafał Wąsek
Szkolenia dla zarządców budynków we Wrocławiu
Wrocław włączając się w ogólnopolską kampanię „Czujka na Straży Bezpieczeństwa” organizuje otwarte szkolenia dla zarządców budynków na temat zagrożeń pożarowych, zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla, zapewnienia właściwej ewakuacji oraz przypomina o obowiązku okresowego dokonywania przeglądów przewodów kominowych oraz instalacji wentylacyjnej.
Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej. Warto o tym przypominać, ponieważ ich niesprawność jest głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych.Bartłomiej Bajak, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego
Wadliwe działanie wentylacji i przewodów kominowych może wynikać z ich nieszczelności, braku regularnego czyszczenia, ale także z niedostosowania dotychczasowego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi po ich wymianie na nowe. Nie każdy o tym wie, dlatego zarządcy podczas szkoleń mogą skorzystać z fachowej wiedzy strażaków, ekspertów od bezpieczeństwa pożarowego budynków, a także kominiarzy.
Właściciele i zarządcy bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych zobowiązani są do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
Aby uniknąć zaczadzenia należy przede wszystkim systematycznie czyścić i wykonywać przeglądy techniczne przewodów kominowych. Użytkować tylko sprawne techniczne urządzenia, zawsze zgodnie z instrukcją producenta. Nie wolno nam też zasłaniać czy przykrywać urządzeń grzewczych oraz kratek wentylacyjnych.Maciej Rogala, mistrz kominiarski
Ogólnopolskie statystyki dotyczące tlenku węgla
Liczba zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, liczba poszkodowanych i ofiar śmiertelnych w wybranych sezonach grzewczych:
- rocznie wybucha ponad 150 tys. pożarów a co 5 z nich powstaje w domu,
- 8 na dziesięć ofiar pożarów ginie właśnie w domach,
- najwięcej ofiar pożarów ginie przed przybyciem straży pożarnej, dlatego tak ważne są działania profilaktyczne,
- największe zagrożenie podczas pożaru stwarza dym i toksyczne produkty spalania,
- najbardziej tragiczne pożary występują w godzinach nocnych.