wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Symboliczne znicze w rocznicę Nocy Kryształowej

9 listopada, w rocznicę Nocy Kryształowej, mieszkańcy spotykają się na Marszu Wzajemnego Szacunku, które trasa wiedzie od Synagogi pod Białym Bocianem na ul. Łąkową, gdzie w listopadzie 1938 roku spłonęła Nowa Synagoga. W tym roku, ze względu na pandemię, organizatorzy zmienili formułę.

Reklama

Co roku 9 listopada przy ul. Włodkowica spotykały się tłumy wrocławian, by dać świadectwo pamięci o tragicznych wydarzeniach 1938 r. i złożyć hołd osobom narodowości żydowskiej – ofiarom nocy kryształowej, a także zamanifestować niezgodę na wszelkie objawy nienawiści i nietolerancji. Zanim marsz jednak ruszył, padło wiele ważnych i mądrych słów. 

W tym roku, ze względu na pandemię, na dziedzińcu Synagogi pod Białym Bocianem spotkały się delegacje, by po przemówieniach, w milczącym marszu, przejść na ul. Łąkową. 

"Spotykamy się nie tylko po to, żeby pamiętać, ale żeby czerpać naukę na przyszłość, do czego może doprowadzić nienawiść, pogarda do drugiego człowieka. To miasto było świadkiem tej historii teraz ro miast tolerancji, gdzie każdego roku przychodzą tłumu, aby demonstrować swoja pamięć i otwartość. Dziękuję, że przemoc w tym mieście nie wygrała" – mówiła przewodnicząc zarządu Gminy Żydowskiej we Wrocławiu, Klara Kołodziejska-Połtyn.

"Z tego miejsca zawsze powinny wybrzmieć ważne dla naszej wspólnoty i naszego miasta – słowa. Pandemia kradnie życia, ukradł nam czas, ale nie okradł nas z pamięci i szacunku, przyzwoitości.

Rok temu złożyłem uroczystą obietnicę, że Wrocław nie będzie obojętny na jakiekolwiek przejawy słów i działań, które mógłby na niego ściągnąć cień Breslau z przed ponad ośmiu dekad.

Wrocław to wspólna sprawa. A zatem to sprawa wspólnoty. Pamiętajmy o tym, wspominając dzisiaj tragedię Breslau sprzed lat i wyciągnijmy z niej wnioski. Pamiętajmy o tym także podczas święta niepodległości, myśląc o tym, jak nasz Wrocław w niepodległej Polsce chcemy budować"  - mówił prezydnet Wrocławia, Jacek Sutryk. 

Konsul generalny Niemiec we Wrocławiu, Hans Jörg Neumann: „Nie wolno nam zaprzestać walki z nietolerancją, nienawiścią, dyskryminacją mniejszości  i osób o innych oglądach".

Koncert online "Pamięć dla Wzajemnego Szacunku"

82 lat temu

W nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. w III Rzeszy nastąpił wybuch przemocy nazistów wobec społeczności żydowskiej. Spłonęło kilkaset synagog, domów modlitwy, niszczono sklepy i domy należące do Żydów. We Wrocławiu hitlerowcy podpalili Nową Synagogę, do dzisiaj po świątyni przy ul. Łąkowej zachowały się tylko fundamenty i fragmenty posadzki. Od szkieł rozbitych witryn wydarzenia nazwano nocą kryształową.

Dni Wzajemnego Szacunku 2020

Jeszcze 10 listopada organizatorzy zapraszają na na webinar Aleksandra Gleichgewichta, w którym poruszy temat współczesnej dyskryminacji: Rasizm. Antysemityzm. Ksenofobia. W poszukiwaniu szczepionki...

Rasizm. Antysemityzm. Ksenofobia. W poszukiwaniu szczepionki…

Wykład
Termin 18 listopada 2020 18:00

Miejsce Wydarzenie online

Zobacz

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl