– W tym roku zrobimy kilka tysięcy różnych paczek dla najuboższych mieszkańców Wrocławia – informuje Paweł Trawka, rzecznik prasowy Caritas Wrocław.
Paczki przygotowywane przez Caritas trafią do Terenowych Zespołów Pracy Socjalnej prowadzonych przez wrocławski MOPS i innych organizacji społecznych, które będą przekazywać je potrzebującym. Dwieście z nich otrzyma Centrum Czasoprzestrzeń z Zajezdni Dąbie, które w ramach Wigilii Pełnej Ciepła przygotowuje również 500 potraw wigilijnych.
W tej chwili w Centrum Czasoprzestrzeń jeszcze nie podjęto decyzji, czy w tym roku zorganizują kolację wigilijną dla ubogich. Jeśli sytuacja epidemiologiczna będzie zła, kolacja wigilijna zostanie spakowana i dostarczona przez wolontariuszy 24 grudnia.
Mąka, kasza i konserwy dla ubogich
Ponadto wrocławska Caritas organizuje po raz kolejny, wspólnie z urzędem miasta Wrocławia, tysiąc paczek dla osób w kryzysie bezdomności. To dwa rodzaje prezentów.
– W paczkach przeznaczonych dla ubogich seniorów będzie mąka, kasza, ryż, olej, czyli produkty potrzebne osobom, które mogą z nich coś ugotować lub upiec ciasto – mówi Michał Brzezicki, koordynator z Caritas Wrocław.
W drugiej partii znajdą się najpotrzebniejsze rzeczy dla osób w kryzysie bezdomności. Chodzi o produkty gotowe bezpośrednio do spożycia, takie jak pierogi, krokiety, parówki, konserwy, słodycze czy chleb.
W tym roku wrocławska Caritas przygotuje więcej paczek dla osób w kryzysie bezdomności niż w ubiegłym, kiedy było ich 700.
Wigilijne świece Caritasu pomogą dzieciom
W wigilijnym dziele pomocy dzieciom pomogą świece przygotowane przez Caritas, które wpisują się zarówno w tradycję kościoła do oświetlania wnętrz świecami, jak i w tradycję obchodzenia świąt Bożego Narodzenia. Jak co roku można je kupić we wrocławskich parafiach i na Ostrowie Tumskim przy ul. Katedralnej 7.
Każdego roku archidiecezja wrocławska ma do dyspozycji kilkadziesiąt tysięcy wigilijnych świec. Ich dystrybucja rozpoczęła się na początku listopada i w związku z dużym zainteresowaniem część parafii musi już domawiać kolejną dostawę. To na pewno cieszy, bo potrzeby pomocy dzieciom są większe niż w okresie przed wybuchem epidemii koronawirusa.
- Raporty wyraźnie mówią, że dzieci ubogich szybko przybywa - wyjaśnia P. Trawka. - Obecnie jest 90 tys. dzieci żyjących w rodzinach poniżej progu ubóstwa. To smutna statystyka. Widzimy, że wracają do nas rodziny z dziećmi i proszą o wsparcie. Te rodziny, które kilka lat temu, korzystając z programów rządowych dziękowały nam za to wsparcie. Po prostu już go nie potrzebowały i prosiły, żebyśmy przekazywali pomoc w inne miejsca.
Pomogą dzieciom w Kamerunie i na Białorusi
Za każdym razem taka wigilijna świeca dzieła pomocy dzieciom wspiera trzy miejsca.
Po pierwsze, pomoc zostaje w parafii, do dyspozycji grup charytatywnych księdza proboszcza, bo osób proszących o pomoc w plebanii jest każdego roku mnóstwo.
Po drugie, część idzie do Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i jest przekazywana na dzieła związane z letnim wypoczynkiem dzieci i młodzieży.
W końcu trzecia część, bardzo niewielka, bo zaledwie 10 groszy z każdej świecy przekazywana jest do Caritas Polska. Choć wydaje się, że to mała ilość pieniędzy, to takich świec w skali kraju sprzedaje się ok. 2-3 mln. Daje to pokaźną sumę, którą można dysponować i wspierać najmłodszych w różnych częściach świata. Tym razem będą to dzieci w Kamerunie, Wenezueli oraz pociechy naszych rodaków na Białorusi czy Ukrainie.
Więcej ubogich w jadłodajniach
– Widzimy, że osób bardzo ubogich przybywa – mówi Paweł Trawka. – W naszych jadłodajniach wydajemy dużo więcej posiłków niż przed pandemią. Osób potrzebujących najprostszej pomocy czyli talerza gorącej zupy i kilku kromek chleba jest wciąż mnóstwo, dlatego tysiąc paczek rozdamy momentalnie.
Michał Brzezicki, koordynator z Caritas Wrocław, apeluje o pomoc w pakowaniu paczek
Paczki przygotowane dla bezdomnych będą wydawane tuż przed Bożym Narodzeniem na Ostrowie Tumskim, tylko i wyłącznie dla osób, które będą miały zaproszenie. Zaproszenia trafią do nich z placówek, w których korzystają z pomocy.
Potrzebni wolontariusze do pakowania paczek
Do pakowania i wydawania paczek potrzebni są wolontariusze. Wszyscy chętni mogą zgłosić się do Roberta Jadwiszczaka, koordynatora wolontariatu: rjadwiszczak[at]wroclaw.caritas.pl, tel. 662 217 292.
Ochotnicy będą potrzebni 14 i 22 grudnia do pakowania oraz 23 grudnia do wydawania paczek.
Część paczek, które mają trafić do seniorów i kombatantów będzie dystrybuowana do nich bezpośrednio, m.in. za pomocą MOPS, który ma dokładne informacje, kto ich potrzebuje.