wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 3 miliony osób opuściło swój kraj, 800 mln USD pomocy dla Ukrainy. Raport ze świata z 16 marca
Kliknij, aby powiększyć
Raport ze świata z 16 marca przygotowany przez pracowników Biura Współpracy z Zagranica UM Wrocławia grafika www.wroclaw.pl
Raport ze świata z 16 marca przygotowany przez pracowników Biura Współpracy z Zagranica UM Wrocławia

Najwięcej uchodźców trafiło do Polski – 1,893 mln osób. Kolejnym państwem, które przyjęło najwięcej migrantów, jest Rumunia – ponad 459 tys. Ponad 337 tys. Ukraińców uciekło do Mołdawii, a ponad 267 tys. na Węgry. 213 tys. uchodźców wybrało Słowację, ponad 142 tys. Rosję, a ponad 1,4 tys. Białoruś. Raport Biura Współpracy Zagranicą UM Wrocławia z 15 marca.

Reklama

Stan na 16.03.2022 – Raport z krajów Europy, USA na temat stanowiska rządów i podjętych działań w sprawie wojny w Ukrainie. 21 dzień wojny w Ukrainie wywołany przez W. Putina – prezydenta Federacji Rosyjskiej.

Skrót wiadomości

  • Wojna na Ukrainie trwa już niemal trzy tygodnie. Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNCHR) podało, że ponad 3 miliony osób były zmuszone opuścić swój kraj. Najwięcej trafiło do Polski – 1,893 mln osób. Kolejnym państwem, które przyjęło najwięcej migrantów, jest Rumunia – ponad 459 tys. Ponad 337 tys. Ukraińców uciekło do Mołdawii, a ponad 267 tys. na Węgry. 213 tys. uchodźców wybrało Słowację, ponad 142 tys. Rosję, a ponad 1,4 tys. Białoruś.
  • Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden weźmie udział w nadzwyczajnym szczycie NATO w Brukseli 24 marca, oraz w unijnym szczycie tego samego dnia. O zwołaniu nadzwyczajnego szczytu NATO w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg poinformował na Twitterze.
  • Prezydent USA ogłosi w środę przeznaczenie dodatkowych 800 mln dolarów na rzecz wsparcia bezpieczeństwa na Ukrainie, która stała się celem rosyjskiej zbrojnej inwazji — przekazał anonimowo w rozmowie z AFP pracownik Białego Domu w nocy z wtorku na środę.
  • Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił dziś zakaz eksportu towarów luksusowych do Rosji i podwyższył o 35 punktów proc. cła na import z tego kraju szeregu produktów, w tym wódki.
  • Słowacki parlament zatwierdził 15 marca przybycie wojsk NATO na Słowację w ramach projektu wzmocnionej wysuniętej obecności. Chodzi o przybycie 2 100 żołnierzy z sześciu krajów.
  • BELGIA. Język może być barierą. Większość uchodźców zna angielski, ale to nie gwarantuje doskonałej komunikacji. Władze flamandzkie opracowały pomocne narzędzia, w tym piktogramy.
  • NIEMCY. Powiaty w Niemczech domagają się równomiernego rozmieszczenia uchodźców wojennych w całych Niemczech, aby zapobiec przeciążeniu poszczególnych regionów i miast.
  • HISZPANIA ustanowiła we wtorek tzw. „bezprecedensowe uproszczenie procedur, które umożliwiają przesiedleńcom uzyskanie pozwolenia na pracę i pobyt w ciągu 24 godzin”.
  • SZWAJCARIA zacieśniła sankcje wobec Białorusi.

Pełny raport

BELGIA

  • Organizacja uchodźców Vluchtelingenwerk Vlaanderen mówi, że uchodźcy potrzebują oddzielnej, bezpiecznej przestrzeni, w której będą mieli wystarczający komfort i prywatność: „Mogą dzielić kuchnię i łazienkę. Oddzielna przestrzeń mieszkalna oprócz sypialni nie jest wymagana, ale byłoby dobrze ją zapewnić. Wiele osób będzie bardzo zadowolonych z sypialni. Skontaktuj się z osobami, z którymi mieszkasz, aby upewnić się, że również uważają to za dobry pomysł. Nie rób tego, jeśli zbliżają się ważne zmiany, remont, nowe dziecko”.
  • Język może być barierą. Większość uchodźców zna angielski, ale to nie gwarantuje doskonałej komunikacji. Władze flamandzkie opracowały pomocne narzędzia,w tym piktogramy.
  • Uchodźcy z Ukrainy korzystają ze wszystkich świadczeń socjalnych. Będą kwalifikować się do minimalnego zasiłku dochodowego (leefloon) i mogą pracować. Po dopełnieniu wszystkich formalności istnieje możliwość wynajęcia noclegu po uzgodnionej cenie. 

USA

  • Dzięki tej ustawie budżetowej będziemy mogli dalej wspierać dzielny naród ukraiński, który broni swojego kraju przed rosyjską inwazją - podkreślił prezydent USA Joe Biden przed podpisaniem we wtorek amerykańskiego budżetu, w którym zawarto 13,6 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy, uchodźców z tego kraju oraz na wsparcie sąsiednich państw, na które wpłynęła rosyjska inwazja.

PAP

  • Prezydent Biden ogłosi 800 mln USD nowej pomocy dla Ukrainy; Siły rosyjskie biorą 500 zakładników w szpitalu w Mariupolu. Oczekuje się, że prezydent Joe Biden w środę ogłosi dodatkowe 800 milionów dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy, według urzędnika Białego Domu, zwiększając całkowite wsparcie USA dla Ukrainy do 1 miliarda dolarów w ciągu zaledwie ostatniego tygodnia.
  • Biały Dom za powiedział, że prezydent Joe Biden pojedzie do Brukseli na 24 marca szczyt NATO w sprawie inwazji Rosji na Ukrainę. Prezydent Joe Biden uda się do Brukseli 24 marca na szczyt NATO w sprawie inwazji Rosji na Ukrainę. Sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki potwierdził udział Bidena po tym, jak sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ogłosił nadzwyczajny szczyt wszystkich sojuszników NATO w kwaterze głównej NATO.
  • Ponad 3 miliony Ukraińców uciekło z kraju, podała agencja ONZ ds. uchodźców. „Dzisiaj przeszliśmy kolejny straszny kamień milowy” – napisał na Twitterze Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców Filippo Grandi. „Ta wojna musi się skończyć”.

WŁOCHY

  • Około 44 008 ukraińskich uchodźców przybyło do Włoch - poinformowało we wtorek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. To o ponad 5000 osób więcej niż poniedziałkowe 38 500 uchodźców. Większość przybyłych to kobiety, 2.331 i dzieci (17 858), a do Włoch dotarło także 3819 ukraińskich mężczyzn. Główne kierunki deklarowane przy wjeździe to nadal Mediolan, Rzym, Neapol i Bolonia.
  • Włoska Narodowa Agencja ds. Cyberbezpieczeństwa wydała we wtorek ostrzeżenie, że skutki konfliktu na Ukrainie mogą „uszkodzić wiarygodności i skuteczności” technologii informatycznych dostarczanych przez firmy powiązane z Rosją. Agencja doradzała włoskim firmom „pilne przystąpienie do analizy zagrożeń wynikających z zastosowanych rozwiązań bezpieczeństwa IT i rozważenie wdrożenia odpowiednich strategii dywersyfikacji”. Dotyczyło to w szczególności systemów antywirusowych, zapór sieciowych aplikacji internetowych oraz ochrony kont e-mail i usług w chmurze.

CZECHY

  • W ciągu ostatniego miesiąca dziesięciokrotnie wzrosło zainteresowanie wstąpieniem do sił rezerwowych armii czeskiej i udziałem w ochotniczych ćwiczeniach wojskowych. Od połowy lutego do rezerwy zgłosiło się prawie 1,4 tys. osób, a ponad 500 chce wziąć udział w ćwiczeniach jako wolontariusze. Każdy obywatel Czech, który ma 18 lat lub więcej, ukończył szkołę średnią i ma kwalifikacje do dalszego kształcenia, może wstąpić do rezerwy po przejściu badań lekarskich.

www.expats.cz

SŁOWACJA

  • Obawy przed pełnowymiarową wojną między Rosją a NATO wzrosły wraz z doniesieniami, że Rosja ma zbombardować ukraińskie lotnisko w Użhorodzie, które znajduje się niecałe dwa kilometry od Słowacji. Pas startowy lotniska kończy się tam zaledwie 50 metrów od granicy ze Słowacją. Informował o tym Minister obrony Jaroslav Naď. Jeśli Rosja zaatakuje państwo członkowskie NATO, automatycznie znajdzie się w stanie wojny z całym sojuszem.
  • Słowacki parlament zatwierdził 15 marca przybycie wojsk NATO na Słowację w ramach projektu wzmocnionej wysuniętej obecności. W sumie 96 ze 134 obecnych posłów głosowało za przybyciem 2 100 żołnierzy z sześciu krajów. Słowacja po raz pierwszy wywiązała się ze zobowiązania NATO w zakresie wydatków na obronę. Sekretarz stanu (wiceminister) Marcel Klimek zauważył, że Słowacja wywiązała się ze zobowiązania do wydawania 2 proc. PKB przed terminem, w 2020 i 2021 r.
  • Sekretarz obrony USA Lloyd Austin odwiedzi Słowację w czwartek 17 marca. Spotka się z ministrem obrony Jaroslavem Naďem. Słowacki minister podkreślił, że będzie to pierwsza w historii wizyta sekretarza obrony USA na Słowacji od czasu przystąpienia tego kraju do
  • Prezydent Zuzana Čaputová spotkała się z wolontariuszami z Ukrainy. Powiedziała, że Słowacy obserwują wojnę na Ukrainie z pozycji względnego bezpieczeństwa, ale podkreśliła, że ten konflikt wywołał też niezwykłą falę solidarności. "Jeśli ktoś myśli, że ludzie przyjeżdża tu z Ukrainy tylko z wyciągniętą ręką, to się myli. Mówią w swoim imieniu i proszą nas, abyśmy postrzegali ich jako ludzi, którzy chcą być ważnymi członkami naszego społeczeństwa. Przychodzą z motywacją, by się nie poddawać" – powiedziała prezydent.
  • Słowacka Izba Adwokacka organizuje bezpłatne konsultacje prawne dla uchodźców z Ukrainy. Obecnie ponad 120 prawników oferuje taką pomoc prawną. Ich lista jest opublikowana na stronie internetowej stowarzyszenia.

www.euractiv.com, www.spectator.sms.sk

Finlandia

  • Uchodźcy z Ukrainy ubiegający się o azyl w Finlandii będą mieli dostęp do krajowego programu szczepień w tym do szczepień przeciwko Covid-19. Na Ukrainie odsetek osób w pełni zaszczepionych na koronawirusa jest stosunkowo niski i wynosi ok 35%.
  • Dzisiaj fiński minister obrony Antti Kaikkonen uczestniczy w sesji roboczej NATO w Brukseli. Jak powiedział minister we wczorajszym oświadczeniu „Rosyjska inwazja na Ukrainę fundamentalnie zmieniła środowisko bezpieczeństwa w Europie. W rezultacie Finlandia jeszcze bardziej nasili współpracę z NATO oraz innymi partnerami w zakresie współpracy obronnej”.
  • Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowuje poprawki ułatwiające szybkie rozpatrywanie wniosków o azyl na fińskiej granicy. Ma to zapobiec atakom hybrydowym, podobnym do tych jakie miały miejsce na granicy polsko-białoruskiej. Zgodnie ze zmianami osoby wnioskujące o azyl będą przebywać w pobliżu granicy, aby zapobiec ich przemieszczaniu się w głąb terytorium UE przed sprawdzeniem zasadności wniosku o udzielenie azylu.

Szwecja

  • Premier Szwecji Magdalena Andersson wzięła udział w zorganizowanym w Londynie spotkaniu państw należących do Połączonych Sił Ekspedycyjnych, czyli sojuszu wojskowego 10 krajów z regionu Skandynawii i Morza Bałtyckiego. Premier Szwecji powiedziała dziennikarzom, że „To spotkanie to ważny sygnał dla świata pokazujący nasza współprace i jedność. jesteśmy zdeterminowani aby kontynuować sankcje przeciwko Rosji i wspierać Ukrainę”.
  • Szwedzkie organy ochrony zdrowia podjęły decyzję, że wszyscy obywatele Ukrainy w wieku pow. 12 r.ż., którzy przyjadą do Szwecji będą miały możliwość bezpłatnego przyjęcia szczepionki przeciwko Covid-19 bez wymogu spełnienia dodatkowych formalności. W niektórych regionach rozważane jest również wykorzystanie mobilnych punktów szczepień w autobusach.

HISZPANIA

  • Hiszpania ustanowiła we wtorek, poprzez wspólne rozporządzenie ministerialne ministerstw ds. integracji i spraw wewnętrznych tzw. „bezprecedensowe uproszczenie procedur, które umożliwiają przesiedleńcom uzyskanie pozwolenia na pracę i pobyt w ciągu 24 godzin”. Rozporządzenie pozwala na przeprowadzanie procedur zarówno w Ośrodkach Recepcyjnych, Dyżurnych i Ministerstwa Integracji Społecznej, jak i na posterunkach policji upoważnionych przez MSW.
  • Główne ośrodki przyjęć są w Madrycie, Barcelonie, ​​Alicante i Maladze.
  • Dwoje nastolatków w Kalifornii stworzyło stronę internetową „AirBnb” dla osób oferujących przyjęcie ukraińskich uchodźców. „Ukraine Take Shelter” https://www.ukrainetakeshelter.com/ szybko przyciągnęło ponad 10 000 użytkowników z całego świata, którzy chcą otworzyć swoje drzwi dla ludzi uciekających przed rosyjską inwazją.Twórcy mają nadzieję, że stanie się ona instrumentem w łączeniu ukraińskich uchodźców z gospodarzami. Od momentu uruchomienia strona przyciągnęła już ponad 10 000 hostów na całym świecie.

elpais.com

NIEMCY – MIASTA PARTNERSKIE WROCŁAWIA

(Niemcy - Saksonia/Drezno)

  • Do tej pory w Niemczech zarejestrowano ok. 147.000 uchodźców z Ukrainy. W rzeczywistości uchodźców jest więcej niż wynika to z oficjalnych statystyk. Ponieważ na granicy z Polską nie ma kontroli, a osoby z ukraińskimi paszportami mogą wjechać do UE bez wizy, faktyczna liczba uchodźców jest prawdopodobnie wyższa.
  • Powiaty w Niemczech domagają się równomiernego rozmieszczenia uchodźców wojennych w całych Niemczech, aby zapobiec przeciążeniu poszczególnych regionów i miast. "Szybka pomoc powiatów to jedno, a trwała pomoc w dłuższej perspektywie to drugie”.
  • Rządząca burmistrz Berlina, Franziska Giffey, poprosiła o wsparcie rządu federalnego: „Potrzebujemy pomocy. Podejrzewamy, że to, co teraz widzimy, to dopiero początek”.
  • Berlin ma na swych barkach taki ciężar, jak wszystkie pozostałe kraje związkowe razem wzięte.

DREZNO

  • Każdego dnia do Drezna przybywa wielu nowych uchodźców z Ukrainy. Wczoraj w hali nr 4 na terenach wystawienniczych w Dreźnie otwarto Centrum przyjazdowe dla osób, które pozostaną w Dreźnie. Otrzymują tu pomoc i zakwaterowanie. W Centrum przyjazdu są rejestrowani przez biuro meldunkowe, a ich dane biometryczne są zapisywane za pomocą odcisku palca i zdjęcia. Na miejscu otrzymują opiekę, dopóki nie zostanie im przydzielone zakwaterowanie. Tłumacze pomagają w komunikacji. Znajduje się tam również 200 miejsc noclegowych.

WIESBADEN

  • Do Hesji przyjeżdża coraz więcej osób z traumatycznymi przeżyciami. Wiele z nich doświadczyło niewyobrażalnej przemocy i zniszczeń, a w niektórych przypadkach stracili krewnych i przyjaciół. Ważnym punktem kontaktowym są dla nich cztery ośrodki psychospołeczne w Kassel, Gießen, Frankfurcie i Darmstadt, finansowane przez państwo i współpracujące z państwowym ośrodkiem wstępnego przyjmowania uchodźców (EAEH) i jego oddziałami. "Na początku uchodźcy zajmują się przede wszystkim sprawami organizacyjnymi, np. zakwaterowaniem. Nie zdążyli jeszcze przetworzyć tego, co przeżyli. Ale stopniowo wzrastają potrzeby psychologiczne i społeczne. Aby móc sprostać tym wymaganiom, potrzebne są większe zasoby. "
  • Zgodnie z ustawą o świadczeniach dla osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy, uchodźcy mają prawo do opieki medycznej. Szybka pomoc jest pilnie potrzebna, także dlatego, że strach o najbliższych w kraju ojczystym jest dla uchodźców ogromnym obciążeniem. Potrzebują oni stabilnego środowiska i nie powinny długo przebywać w dużych pomieszczeniach.

NIEMCY

  • Przewodniczący komisji ds. oświaty w Bundestagu, Kai Gehring, opowiedział się za zbadaniem możliwości wypłacania stypendiów Bafög dla studentów z Ukrainy. W obliczu wojny i licznych uchodźców polityk zaapelował o "konkretne programy wsparcia". Pod pewnymi warunkami cudzoziemcy mogą również korzystać z państwowej pomocy edukacyjnej.
  • Bundeswehra przenosi samolot transportowy A400M z Jordanii na wschodnią flankę NATO. Udostępniła go na potrzeby operacji na wschodniej flance NATO, gdzie będzie używany do tankowania w powietrzu samolotów Sojuszu – informuje we wtorek dpa, powołując się na rzecznika sił zbrojnych. W ostatnim czasie samolot służył jednostkom zwalczającym terrorystyczną organizację Państwo Islamskie (IS) w Iraku.
  • Volkswagen wstrzymuje produkcję w Changchun. - Z powodu lockdownu w północno-wschodniej części chińskiej metropolii Changchun w związku z koronawirusem Volkswagen tymczasowo wstrzymał produkcję w trzech swoich fabrykach. Prowadzone wspólnie z chińskim partnerem FAW zakłady mają pozostać na polecenie władz zamknięte przez trzy dni, do środy włącznie, - poinformowała rzeczniczka VW w Pekinie. Zgodnie z oświadczeniem dotyczy to jednego zakładu VW i Audi oraz jednego zakładu produkującego części. W piątek władze miasta Changchun zarządziły blokadę dziewięciomilionowego miasta, po tym jak w ostatnich dniach znacznie wzrosła liczba zachorowań na Covid-19.

dpa, www.deutschland.de

EKONOMIA

  • Spłata przez Rosję zobowiązań w rublu będzie stanowić złamanie warunków umów regulujących zadłużenia kraju na międzynarodowych rynkach finansowych i spowoduje sytuację określaną jako techniczne bankructwo - zaznaczył Polski Instytut Ekonomiczny. Najbliższa płatność przypada w środę.
  • Jak wskazali analitycy PIE, w środę 16 marca rosyjski rząd powinien się wywiązać z płatności odsetkowych. Choć teoretycznie posiada środki denominowane w euro i dolarach, z uwagi na zachodnie sankcje nie może ich wykorzystać.
  • Łączna kwota zobowiązań Rosji z tytułu kuponów od obligacji rządu sięga 107 mln dolarów. Minister finansów Rosji Anton Siluanov zadeklarował, że w obliczu europejskich sankcji kwota zostanie wypłacona w rublach. Jak podkreślono w analizie, techniczne bankructwo nie oznacza, że Rosja przestanie wypłacać świadczenia emerytalne czy wynagrodzenia dla sektora publicznego – państwo będzie dalej w stanie regulować zobowiązania w krajowej walucie. Wierzyciele Rosji prawdopodobnie rozpoczną postępowanie w sądzie arbitrażowym, co może prowadzić do zajęcia zamrożonych aktywów zagranicznych Rosji, ale będzie to proces długotrwały.
  • Grecja do dziś mierzy się z konsekwencjami tych problemów – bezrobocie wciąż sięga 13 proc., kraj osiąga zdecydowanie słabszy wzrost gospodarczy niż inne państwa UE. W podobnej sytuacji może znaleźć się rosyjska gospodarka - oceniają analitycy.

PAP/as/

Rosja zbankrutuje? Eksperci analizują, gdzie ma długi

  • Jakie kraje pożyczyły pieniądze Rosji? Wyjaśnia to serwis Statista specjalizujący się w analizach. I tak największy dług Kreml ma wobec Włoch i Francji - odpowiednio 25,3 i 25,2 mld dol. Sporo, bo 17,5 mld dol. pożyczyła Rosji Austria. Stany Zjednoczone znajdują się dopiero na czwartym miejscu - z kwotą wynoszącą niemal 15 mld dol. 
  • Rosji pożyczek udzieliła też Japonia (9,6 mld dol.), Niemcy (8,1 mld dol.) Holandia (6,6 mld dol.) i Szwajcaria (3,7 mld dol.). 

www.deutschland.de

NORWEGIA

  • Norweska Rada Ministrów rozpoczęła trzydniowe spotkanie poświęcone projektowi ustawy budżetowej. Politycy debatują nad zagadnieniami, które w 2023 roku będą kreowały finanse państwa. Jak twierdzą przedstawiciele rządu, wydatki skupią się wokół pięciu filarów, które nie stoją w oderwaniu od wojny w Ukrainie: obronność, zabezpieczenie działań policji, służby zdrowia i służby cywilnej, zabezpieczenie dostaw żywności, zabezpieczenie miejsc pracy i finansów, zaopiekowanie się uchodźcami z Ukrainy, którzy uciekli do Norwegii przed wojną.

SZWAJCARIA

  • Szwajcaria zacieśniła sankcje wobec Białorusi, uzasadniając to poparciem tego kraju dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę; sankcje, które wchodzą w życie od środy, dotyczą głównie handlu i finansów - poinformowała w środę agencja Reutera.
  • Jak podano, w ramach sankcji rozszerzono zakaz importu białoruskich towarów na produkty z drewna, gumy, żelaza, stali i cementu. Zakazano także udzielania państwowego wsparcia finansowego dla inwestycji na Białorusi lub wsparcia handlu z tym krajem. Restrykcje dotyczą także kwestii finansowych, m.in. udzielania kredytów oraz akceptowania depozytów, zakazane zostają także transakcje z białoruskim bankiem centralnym, a część białoruskich banków została wykluczona z międzynarodowego systemu rozliczeń finansowych SWIFT.
  • informacji Reutera wskazano, że szwajcarskie firmy już wcześniej zaczęły ograniczać swoje zaangażowanie na Białorusi, a we wtorek decyzję o czasowym wstrzymaniu działania fabryki pod Mińskiem ogłosił firma budująca pojazdy szynowe - Stadler Rail.
  • Agencja podkreśliła, że decyzje o wprowadzeniu sankcji na Rosję i Białoruś stanowią ostry zwrot w polityce Szwajcarii, która tradycyjnie stara się zachować neutralność.
  • W wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Unia Europejska wprowadziła jak dotąd cztery pakiety sankcji gospodarczych i politycznych na Rosję i Białoruś.
  • We wtorek UE postanowiła objąć sankcjami kolejnych 15 osób i 9 podmiotów. Unijne sankcje obejmują teraz łącznie 877 osób i 62 podmioty. Osoby umieszczone na liście sankcyjnej są objęte zamrożeniem aktywów. Osoby i firmy z UE nie mogą udostępniać im środków finansowych. Dodatkowo na osoby z listy nałożono zakaz podróży uniemożliwiający im wjazd na terytorium UE lub przejazd przez nie.
  • Na stronie change.org powstała petycja, której autorzy domagają się wydalenia Aliny Kabajewej ze Szwajcarii. Podpisało ją już ponad 32 tys. osób. Według doniesień prasy kochanka Władimira Putina ukrywa się z dziećmi w rezydencji w pobliżu jeziora Lugano."Mimo trwającej wojny Szwajcaria nadal gości wspólniczkę reżimu Putina. Czas, by Szwajcaria zaczęła działać i doprowadziła do ponownego połączenia Aliny 'Ewy Braun' Kabajewej z jej fuhrerem" - piszą autorzy petycji. Z tekstu na portalu dowiadujemy się, że petycję stworzyli obywatele Rosji, Białorusi i Ukrainy. "Dlaczego mając na uwadze rozmiar sankcji nałożonych na Rosję, nadal gościcie ją i jej rodzinę, podczas gdy Putin niszczy życie milionów ludzi?" - pytają władzę Szwajcarii autorzy.

WIELKA BRYTANIA

  • Guardian informuje o wczorajszej wizycie premierów Czech, Słowacji i Polski w Kijowie, jako jednoznacznym poparciu dla Ukrainy  
  • Już ponad 100 ukraińskich dzieci zginęło od początku wojny - cytuje Zelenskiego gazeta.

www.theguardian.com

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl