wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Austria wsparła PKP wagonami, Litwa Ukrainę - samochodami, wspólna polsko-czesko-słowacka wizyta w Kijowie. Raport

Premierzy Polski, Czech i Słowacji udali się dziś do Kijowa jako reprezentanci Rady Europejskiej na spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Wielka Brytania wreszcie otwiera się na uchodźców z Ukrainy. 20 dzień wojny wywołanej przez W. Putina. Raport Biura Współpracy Zagranicą UM Wrocławia z 15 marca.

Reklama

Raport z krajów Europy, USA na temat stanowiska rządów i podjętych działań w sprawie wojny w Ukrainie. 20 dzień wojny w Ukrainie wywołany przez W. Putina – prezydenta Federacji Rosyjskiej.

Skrót wiadomości

  • Premierzy Polski, Czech i Słowacji udali się dziś do Kijowa jako reprezentanci Rady Europejskiej na spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.
  • Wprowadzony zostanie czwarty pakiet Unii Europejskiej wobec Rosji. Sankcje obejmują m.in. niektóre rosyjskie firmy państwowe, osoby powiązane z przemysłem zbrojeniowym, obostrzenia handlu stalą i dobrami luksusowymi.
  • NIEMCY - TURCJA – ANKARA. Podczas wizyty w Turcji w Ankarze kanclerz Niemiec wraz z prezydentem Turcji Erdoganem zaapelował do prezydenta Rosji Putina o zakończenie wojny.
  • LITWA. Władze w Wilnie podają, że od wybuchu wojny na Ukrainie, na Litwę dotarło ponad 12 tysięcy Ukraińców.
  • BBC informuje o problemach z zakwaterowaniem ogromnej liczby uchodźców w dwóch największych miastach Polski: Warszawie i Krakowie.
  • Wielka Brytania wreszcie otwiera się na uchodźców z Ukrainy Do tej pory o wizę mogli ubiegać się tylko ci, którzy mają krewnych mieszkających w Zjednoczonym Królestwie.
  • Austria wsparła PKP wagonami.
  • SZWECJA. Należący do armii Stanów Zjednoczonych okręt USS Forrest Sherman (niszczyciel rakietowy) wpłynął wczoraj do portu w Sztokholmie po zakończeniu ćwiczeń na Morzu Bałtyckim.
  • CZECHY. Towarzystwo ubezpieczeń zdrowotnych VZP poinformowało, że od poniedziałku 152 692 uchodźców z Ukrainy zarejestrowało się do publicznego ubezpieczenia zdrowotnego w Czechach.
  • SŁOWACJA. Narodowa Agencja Kryminalna (NAKA) aresztowała co najmniej trzy osoby podejrzane o szpiegostwo na rzecz Rosji.
  • NIEMCY - SAKSONIA – DREZNO. W Dreźnie działa nowy Sztab do spraw Wydarzeń Nadzwyczajnych pod kierownictwem pierwszego burmistrza Detlefa Sittela.
  • Norwegia przyjmie uchodźców z Ukrainy: przygotowano 8.000 miejsc. Norweskie gminy są w stanie przyjąć 22 tys. uchodźców.

Pełny raport

AUSTRIA

Pociągi do Niemiec szybko przywrócone; Austria wsparła PKP wagonami

  • Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wskazał na pomoc, którą polska kolej otrzymuje od innych krajów – dodatkowe wagony dla Polski przekazano już z Niemiec i z Austrii, a podobnie ma postąpić Francja.
  • Ruch pociągów specjalnych do Niemiec był wstrzymany tylko przez kilka godzin. Minister odniósł się do wczorajszej informacji MSWiA o tym, że Niemcy poprosili o wstrzymanie pociągów specjalnych z Polski. – To był tylko kilkugodzinny incydent; jedziemy dalej z uchodźcami – zapewnił Adamczyk. – W Niemczech problem polegał na tym, że uchodźcy wybierają stolice. Wszyscy chcą jechać do Berlina, do Pragi, do Warszawy lub do Krakowa – dodał minister infrastruktury.
  • Według informacji z PKP Intercity, na razie udostępniono cztery austriackie wagony, które zostały włączone do pociągów PKP Intercity z Gdyni do Warszawy i Wiednia. W ten sposób polski przewoźnik mógł wysłać własne wagony do pociągów specjalnych. Minister Adamczyk informuje jednak, że kolejne wagony mogą trafić do Polski z Francji; złożono już deklaracje.
  • Bank UniCredit rozważa wycofanie się z rynku rosyjskiego. Uni Credit obok Reiffeisen Bank oraz francuskim Societe Generalne to banki działające w Rosji na bardzo szeroka skalę. UniCredit posiada w Rosji 40 filii.
  • Austriacki Minister Finansów:  „W tym momencie ciężko nam oszacować jaki realny wpływ na gospodarkę Austrii będą miały sankcje nałożone na Rosje przez Unię Europejską”

CZECHY

  • Premier Czech Petr Fiala, premier Słowenii Janez Janša, premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński udają się dziś do Kijowa jako reprezentanci Rady Europejskiej na spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.
  • Dziesiątki tysięcy ukraińskich uchodźców odwiedziło w ostatnich dniach czeskie urzędy pracy. Większość z nich prosi o pomoc humanitarną i świadczenia, ale niektórzy są również zainteresowani możliwościami pracy. Pracownicy z innych działów zostali przekierowani do urzędów pracy, biura wydłużają godziny otwarcia.
  • Towarzystwo ubezpieczeń zdrowotnych VZP poinformowało, że od poniedziałku 152 692 uchodźców z Ukrainy zarejestrowało się do publicznego ubezpieczenia zdrowotnego w Czechach. Spośród tych osób 68 125 to dzieci, podczas gdy kobiety stanowią 80 procent ubezpieczonych dorosłych. Największa liczba osób, około 39 000, zwróciła się do firmy ubezpieczeniowej w Pradze. Oprócz ośrodków pomocy uchodźcom, nowo przybyli mogą ubiegać się o ubezpieczenie w jednym ze 196 biur VZP.
  • Pierwsze dwa pojazdy pomocy przewożące leki na receptę, takie jak środki przeciwbólowe i antybiotyki, wyjadą z Czech na Ukrainę w tym tygodniu, po tym, jak firmy farmaceutyczne przekazały pół miliona paczek o wartości ponad 10 milionów koron. Planowane są kolejne wysyłki leków. Pierwsze dwie czeskie ciężarówki przewiozą około 130 palet leków. Leki dostępne bez recepty są dostarczane na Ukrainę przez organizacje humanitarne i wolontariackie.

www.expats.cz, www.euractiv.com

SŁOWACJA

  • Premier Słowenii Janez Janša będzie dziś w Kijowie, razem z Premierami Polski i Czech na spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim i premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.
  • Narodowa Agencja Kryminalna (NAKA) aresztowała co najmniej trzy osoby podejrzane o szpiegostwo na rzecz Rosji. Dziennik Denník N był pierwszym, który przekazał tę wiadomość. Według gazety zatrzymani pochodzą z Ministerstwa Obrony, Słowackiej Służby Informacyjnej i dezinformacyjnej strony internetowej Hlavné Správy, która została zlikwidowana na początku marca. Pułkownik Sił Zbrojnych jest rzekomo wśród zatrzymanych osób. Co najmniej jeden z zatrzymanych przyznał się do przestępstwa, napisał dziennik. Osoby te zostały podobno przekupione przez pracownika ambasady rosyjskiej. MSZ Słowacji  postanowiło wydalić trzech rosyjskich dyplomatów. Mają 72 godziny na wyjazd.
  • Rząd zatwierdził przekazanie Ukrainie dostaw wojskowych o wartości ponad 2 mln euro. Ministerstwo Obrony skorzysta z możliwości zwrotu części kosztów na poziomie UE w oparciu o umowy dwustronne.
  • Słowacja musi być gotowa na wszystko, ale obecnie nie ma powodów do paniki z powodu trwającej wojny na Ukrainie i jej ewentualnego przesunięcia w kierunku terytorium Słowacji, powiedział premier Eduard Heger (OĽaNO) w publicznej telewizji RTVS.
  • Temat wsparcia dla ukraińskich uchodźców będzie omawiany w parlamencie w tym tygodniu. Zaproponowano, że osoba prywatna, która chciałaby przyjąć obywatela Ukrainy lub rodzinę, otrzyma 7 euro dziennie lub 210 euro miesięcznie za osobę dorosłą. Suma ta   zostanie zmniejszona o połowę w przypadku dziecka.

www.spectator.sms.sk

Finlandia

  • Prezydent Finlandii Sauli Niinistö's złożył wczoraj wizytę w Wielkiej Brytanii, gdzie m.in. uczestniczył w spotkaniach Połączonych Sił Ekspedycyjnych – wspólnych sił szybkiego reagowania państw bałtyckich i skandynawskich. Wysłany przez Fiński Czerwony Krzyż transport jedenastu ciężarówek ze sprzętem medycznym, pojazdami oraz kocami dotrze dzisiaj przez Rumunię na Ukrainę. Z najnowszej ankiety przeprowadzonej przez serwis informacyjny Yle aż 62% fińskiego społeczeństwa najwięcej w historii – popiera przystąpienie Finlandii do NATO. W 2017 roku zwolennikami wejścia do NATO było jedynie 21% ankietowanych.

Szwecja

  • Należący do armii Stanów Zjednoczonych okręt USS Forrest Sherman (niszczyciel rakietowy) wpłynął wczoraj do portu w Sztokholmie po zakończeniu ćwiczeń na Morzu Bałtyckim. Statek ma pozwolenie na przebywanie na szwedzkich wodach terytorialnych do czwartku.
  • Szwedzcy rolnicy narzekają na gwałtowny wzrost kosztów paszy dla zwierząt wynikający z wysokich cen zbóż. Ma to związek z wojną na Ukrainie i sankcjami nałożonymi na Rosję, ponieważ 30% światowej produkcji pszenicy pochodzi z tych dwóch krajów.

LITWA

  • Władze w Wilnie podają, że od wybuchu wojny na Ukrainie na Litwę dotarło ponad 12 tysięcy Ukraińców. "Litwa jest przygotowana na to, aby przyjąć bardzo dużą liczbę uchodźców"- mówił kilka dni temu prezydent Gitanas Nauseda. W związku z tym otwierane są nowe centra rejestracyjne. Ostatnie powstało w Kłajpedzie, gdzie ma pracować około 40 specjalistów z Departamentu Migracji. Pozostałe funkcjonują już m.in. w Mariampolu i Wilnie, a w tym tygodniu zostaną otwarte też centra w Kownie i Szawlach.
  • W zeszłym tygodniu Vičiūnų Grupė, jedna z największych litewskich grup produkujących żywność, należąca do burmistrza Kowna Visvaldasa Matijošaitisa, ogłosiła zawieszenie działalności w Rosji. Jednak według informacji zebranych przez LRT, produkcja jest kontynuowana w fabryce grupy w obwodzie kaliningradzkim. Potwierdza to kilku obywateli Rosji, którzy pracują jako kierowcy w oddziale firmy w Sowietsku. Według nich produkcja Vičiūnai z Sowiecka trafia na Białoruś i „całą Rosję”.
  • Na Litwie powstała inicjatywa przekazywania Ukrainie samochodów terenowych, które mogą być używane w trudnych warunkach. Pozarządowa organizacja Blue/Yellow zebrała już około 70 samochodów dla Ukrainy. Podobny projekt organizuje Dziennikarski Klub Samochodowy, który wysłał już jedną lawetę z 8 samochodami terenowymi. Obie akcję są odpowiedzią na apele ukraińskich ochotników, którzy skarżyli się na brak odpowiednich pojazdów, do pokonywania lasów, czy miejsc gdzie nie ma już dróg. Do inicjatywy dołączają także dziennikarze z Finlandii. Podarowane SUV-y muszą być sprawne i przygotowane na warunki wojenne.
  • Litwa podpisała umowę na zakup nowych systemów bezzałogowych statków powietrznych (UAV) dla swoich sił zbrojnych, poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony. W ostatnim czasie wzrosło wykorzystanie dronów, zarówno w celach rozpoznawczych, jak i do transportu ładunków mogących stanowić bezpośrednie zagrożenie dla ludzi, infrastruktury krytycznej oraz jednostek wojskowych- poinformowało Ministerstwo w komunikacie. Wartość kontraktu to prawie 4 mln euro. Duża część sprzętu ma trafić do Sił Zbrojnych Litwy jeszcze w tym roku.

IZRAEL

  • Izrael nie będzie drogą do ominięcia sankcji nałożonych na Rosję przez Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie – powiedział Minister Spraw Zagranicznych Jair Lapid. Polityk wskazał na podjęte w tej sprawie działania. Ministerstwo Spraw Zagranicznych koordynuje tę kwestię wspólnie z partnerami, w tym Bankiem Izraela, Ministerstwem Finansów, Ministerstwem Gospodarki, Zarządem Lotnisk, Ministerstwem Energii i innymi. Lapid powtórzył również stanowisko Izraela potępiające inwazję Rosji na Ukrainę i dodał, że Izrael "zrobi wszystko, co w jego mocy, aby wesprzeć wysiłki mediacyjne”.

NIEMCY – MIASTA PARTNERSKIE WROCŁAWIA

(Niemcy - Saksonia/Drezno)

W Dreźnie działa nowy Sztab do spraw Wydarzeń Nadzwyczajnych pod kierownictwem pierwszego burmistrza Detlefa Sittela.

  • Burmistrz Dirk Hilbert: "Zauważamy znaczny wzrost liczby osób z Ukrainy, które przyjeżdżają do nas bardzo różnymi drogami. Ta trudna sytuacja wymaga jednolitego, zorganizowanego działania. Dlatego też postanowiłem zwołać sztab, który pracuje pod kierownictwem pierwszego burmistrza Detlefa Sittela." W skład sztabu wchodzą przedstawiciele wszystkich właściwych biur i wydziałów administracji miejskiej.
  • Burmistrz Sittel: "W wielu miejscach administracji pracujemy już na pełnych obrotach, aby zapewnić przybywającym ludziom dobrą opiekę i zakwaterowanie. Działania te są łączone w całość przez personel, tak aby uzyskać jednolity obraz sytuacji. Na podstawie tego obrazu sytuacji podejmujemy niezbędne działania." Widać jednak również, że miasto jest uzależnione od pomocy z zewnątrz. "Pracownicy ściśle współpracują z organizacjami pomocowymi i wolontariuszami. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że możemy się oprzeć na tak szerokiej fali chęci pomocy".
  • Burmistrz Dirk Hilbert: "W tej sytuacji to miasta i gminy poniosą główny ciężar. Ważne jest, aby rząd federalne i landy wspierały wspólnotę miejską zarówno organizacyjnie, jak i finansowo."
  • Obecnie większość uchodźców przybywa na Główny Dworzec kolejowy w Dreźnie. Przyjeżdżają pociągiem, autobusem dalekobieżnym, samochodem lub prywatnym środkiem transportu. Niektórzy chcą zostać, wielu chce tylko złapać oddech i pojechać do krewnych w Niemczech lub w Europie. Często są to rodziny, kilka pokoleń, wiele matek z dziećmi.

WIESBADEN

  • Wydział Opieki Społecznej w Wiesbaden jest pierwszym punktem kontaktowym w zakresie opieki i wsparcia dla uchodźców. Dla osób z Ukrainy, które szukają ochrony i schronienia w Wiesbaden, przygotowania w Wydziale Socjalnym idą pełną parą.
  • Uchodźcy z Ukrainy, w tym osoby, które nie posiadają ukraińskiego obywatelstwa, ale w dniu 24.02.2022 r. mieli miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu w Ukrainie są zwolnieni z obowiązku pozwolenia na pobyt do dnia 23.05.2022 r.
  • Uchodźca z Ukrainy po przyjeździe do Wiesbaden powinien w pierwszej kolejności  zarejestrować się w Biurze ds. Obywatelskich, podając osobę do kontaktu w Wiesbaden.

NIEMCY

  • Podczas wizyty w Turcji kanclerz Niemiec wraz z prezydentem Turcji Erdoganem zaapelował do prezydenta Rosji Putina,wspólnie wezwali do zawieszenia broni w trwającej w Ukrainie wojnie. „Jesteśmy absolutnie zgodni co do tego, że konieczne jest jak najszybsze zawieszenie broni”, powiedział Scholz w poniedziałek podczas swojej wizyty inauguracyjnej w Turcji. Oprócz tego muszą też natychmiast powstać bezpieczne korytarze dla ludności cywilnej, dodał. Erdogan podkreślił: „Będziemy niestrudzenie dążyć do trwałego zawieszenia broni.” Zgodnie stwierdzili, że należy kontynuować wysiłki dyplomatyczne.
  • Scholz i Erdogan wspólnie zaapelowali do prezydenta Rosji Władimira Putina: „Zatrzymaj się.” To oczywiste, powiedział Scholz: „że z każdym dniem, z każdą bombą, Rosja coraz bardziej oddala się od kręgu światowej wspólnoty, którą razem tworzymy.” Suwerenność i integralność terytorialna Ukrainy nie podlegają dyskusji.
  • Turcja ugruntowała swoją pozycję jako mediator w konflikcie ukraińskim. To należące do NATO państwo utrzymuje bliskie stosunki z Ukrainą i Rosją; graniczy z obydwoma krajami na Morzu Czarnym. Erdogan wielokrotnie podkreślał, że nie chce rezygnować z żadnego z partnerów i w zeszłym tygodniu po raz pierwszy od rozpoczęcia wojny doprowadził do ich wspólnego spotkania na szczeblu ministrów spraw zagranicznych. W czwartek naczelni dyplomaci Dmytro Kuleba i Siergiej Ławrow spotkali się w nadmorskim kurorcie Antalya na południu Turcji. Rozmowy nie przyniosły w zasadzie rezultatów. Jednak fakt, że w ogóle do nich doszło, został uznany za sukces dyplomatyczny nie tylko przez samą Turcję, ale także przez zachodnich sojuszników.
  • Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron starają się również prowadzić mediacje w sprawie wojny w Ukrainie. Ostatnio obaj rozmawiali z prezydentem Rosji Władimirem Putinem dwukrotnie w ciągu trzech dni. Podczas 75-minutowej rozmowie telefonicznej w sobotę wezwali do natychmiastowego zawieszenia broni w Ukrainie i rozpoczęcia prac nad dyplomatycznym rozwiązaniem konfliktu.

www.deutschland.de

NORWEGIA

  • Urząd ds. Cudzoziemców (UDI) rozpoczął pracę nad tworzeniem bazy miejsc, w której schronienie znajdą uchodźcy z Ukrainy. Zawarte do 9 marca umowy pozwolą przyjąć w Norwegii osiem tysięcy uciekinierów. Gminy zwracają uwagę, że możliwości samorządów są dużo większe.
  • Podlegający pod Ministerstwo Pracy i Integracji Urząd ds. Integracji i Różnorodności (IMDi) przekazał, że norweskie gminy są w stanie przyjąć 22 tys. uchodźców. Przed wojną w Ukrainie liczba była czterokrotnie mniejsza. Rosyjska inwazja zmobilizowała lokalne władze do podjęcia działań. – To bardzo dobrze, że gminy chcą przyłączyć się do zakwaterowania i integracji uchodźców, którzy otrzymają azyl w Norwegii. To, czego uciekinierzy najbardziej potrzebują, to szybkie zintegrowanie się z lokalną społecznością, zdobycie kwalifikacji do pracy i dostęp do edukacji oraz uczestnictwo w życiu naszej zbiorowości – stwierdziła w komunikacie prasowym dyrektorka IMDi Libe Rieber-Mohn.

WIELKA BRYTANIA

  • Sekretarz Michael Gove ogłosił wczoraj w Izbie Gmin start rządowego programu Homes for Ukraine, który ma uporządkować rozmieszczanie ukraińskich uchodźców w domach prywatnych. Rządowa strona opublikowała listę typowych Q&A na ten temat. Już około 1 500 osób w Wlk. Brytanii zgłosiło chęć przyjęcia uchodźców u siebie.
  • BBC informuje o problemach z zakwaterowaniem ogromnej liczby uchodźców w dwóch największych miastach Polski: Warszawie i Krakowie. Według danych ONZ, ponad 1,7 miliona osób przedostało się do Polski od rozpoczęcia ataku Rosji. Cytuje Prezydenta Trzaskowskiego, który zobowiązuje się do dalszego wspierania uchodźców, ale sygnalizuje, że ,,sytuacja staje się coraz trudniejsza każdego dnia". BBC cytuje też koordynatorkę w Klubie Inteligencji Katolickiej, który pracuje z uchodźcami w Polsce. Ossolińska zarządza swoim hostelem, który oferuje 70 miejsc noclegowych i od 2 marca jest już pełny. ,,Wielu uchodźców wybiera Warszawę, bo uważają, że ze stolicy łatwiej będzie znaleźć transport do Europy Zachodniej, znaleźć pracę lub nawiązać kontakty" -mówi. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski powiedział, że miasto również wyczerpuje swoje możliwości zakwaterowania Ukraińców, a w ciągu ostatnich dwóch tygodni przybyło 100 000 osób. "Kraków powoli traci szansę na przyjęcie nowych fal uchodźców" - powiedział, dodając, że teraz oferowane są już miejsca poza miastem.
  • „Financial Times” informuje, że premier Boris Johnson w tym tygodniu poleci do Rijadu rozmawiać z władzami Arabii Saudyjskiej o możliwości zwiększenia produkcji ropy, co mogłoby ułatwić Zachodowi uniezależnienie się od rosyjskich źródeł energii.
  • Rosyjski były minister spraw zagranicznych prof. Igor Iwanow przyłączył się do apelu do wszystkich stron ukraińskiej wojny o powrót do rozmów dyplomatycznych i w ten sposób zmniejszenie "dramatycznie podwyższonego ryzyka" konfliktu nuklearnego. Apel autorstwa prof. Igora Iwanowa, obecnie przewodniczącego Rosyjskiej Rady do Spraw Międzynarodowych, jest sygnałem, że część rosyjskiego establishmentu polityki zagranicznej uważa, że dążenie do czysto militarnego rozwiązania na Ukrainie jest strategicznym błędem. Iwanow był ministrem spraw zagranicznych w rządzie Borysa Jelcyna w 1998 roku, zachował jednak wysoki status w kręgach rosyjskiej polityki zagranicznej. Nie jest obecnie częścią wewnętrznego kręgu Putina, ale jego stanowisko odzwierciedla niepokój w zmarginalizowanym rosyjskim ministerstwie spraw zagranicznych. Oprócz Iwanowa oświadczenie podpisała grupa znanych postaci polityki zagranicznej, takich jak Wolfgang Ischinger, były przewodniczący Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, Sam Nunn, były senator USA i współprzewodniczący Inicjatywy Zagrożenia Nuklearnego oraz Des Browne, były sekretarz obrony Wielkiej Brytanii.  

www.bbc.com

TURCJA

  • Wizyta kanclerza Niemiec w Ankarze. Obok wojny w Ukrainie, wywołanej przez W. Putina, prezydenta Federacji Rosyjskiej  i jej oficjalnemu potępieniu, domagania się zakończenia walk i wprowadzenia korytarzy humanitarnych przez Prezydenta Turcji i Kanclerza Niemiec poruszono sprawę wzajemnych stosunków gospodarczych, tak ważnych dla Turcji turystyki i rozszerzenia niemiecko-tureckiej współpracy w zakresie zaopatrzenia w energię.
  • W 2017 roku aresztowanie w Turcji niemieckich obywateli wywołało, obok innych spraw, długo utrzymującą się fazę ochłodzenia wzajemnych stosunków. Także ich relacje w ramach NATO nie są wolne od napięć. Jak powiedział kanclerz Scholz, mamy do czynienia z „różnicami, obciążeniami i odmiennymi poglądami dotyczącymi na przykład kwestii praw człowieka i praworządności”.
  • Podczas wspólnej konferencji prasowej prezydent Erdogan zignorował skierowane do niego pytanie o przestrzeganie w Turcji praw człowieka i wyraził swoje ogólne zadowolenie z wizyty niemieckiego kanclerza. Rozmowa z Scholzem przebiegła, jak powiedział, w „szczerej atmosferze“. Zwrócił uwagę na bliskie powiązania między oboma krajami, w tym na prawie trzy miliony obywateli tureckiego pochodzenia żyjących w Niemczech i podkreślił, że Turcji zależy na bliskiej współpracy z Niemcami w kwestiach regionalnych. Handel dwustronny, wynoszący ostatnio 41 mld dolarów, powinien szybko osiągnąć wartość 50 mld dolarów, jak stwierdził turecki prezydent.
  • Rzeczywiście, wiele jest tu możliwe – powiedział Olaf Scholz w odniesieniu do stosunków gospodarczych z Turcją. – Możemy tu osiągnąć jeszcze więcej – dodał i wymienił przy tym partnerstwo energetyczne Turcji i UE. Chodzi tu o dostawy gazu ziemnego z Azerbejdżanu i Iranu przez Turcję do Europy. Kanclerz Niemiec zapowiedział również, że będzie zabiegał o „rozwój unii celnej”, wychodząc naprzeciw długoletnim żądaniom Turcji wobec UE w tej sprawie. Turcja domaga się lepszego dostępu do unijnego rynku wewnętrznego. Od 1999 roku Turcja jest kandydatem do UE, ale przynajmniej od 2017 roku jej wstąpienie do UE uchodzi za niemozliwe. Unia celna z Turcją obowiązuje od 1995 r. i obejmuje wyłącznie: produkty przemysłowe oraz przetworzone produkty rolne.

(AFP, AP, dpa, RTR/jak)

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl