wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Marsz „Matki na rzecz Pokoju” w Helsinkach, o azyl w Niemczech może ubiegać się każdy. Raport ze świata

Marsz „Matki na rzecz Pokoju” w Helsinkach, o azyl w Niemczech może ubiegać się każdy. Raport ze świata

Redakcja www.wroclaw.pl,

Kliknij, aby powiększyć
 17 dzień wojny w Ukrainie wywołany przez W. Putina. Raport Biura Współpracy Zagranicą UM Wrocławia z 12 marca. grafika www.wroclaw.pl
17 dzień wojny w Ukrainie wywołany przez W. Putina. Raport Biura Współpracy Zagranicą UM Wrocławia z 12 marca.

Do Niemiec przybyło prawie 110 000 uchodźców wojennych, kilkanaście rosyjskich samolotów uziemionych w Szwajcarii. Praga desperacko poszukuje miejsc noclegowych dla uchodźców. 17 dzień wojny w Ukrainie wywołany przez W. Putina. Raport Biura Współpracy Zagranicą UM Wrocławia z 12 marca.

Reklama

Marsz „Matki na rzecz Pokoju” w Helsonakch, O azyl w Niemczech może ubiegać się każdy

Stan na 12.03.2022 – Raport z krajów Europy, USA na temat stanowiska rządów i podjętych działań w sprawie wojny w Ukrainie. 17 dzień wojny w Ukrainie wywołany przez W. Putina – prezydenta Federacji Rosyjskiej.

Skrót wiadomości

  • Kryzys uchodźczy –„To nowy cel Putina. Chce skłócić Europę”. Celem Władimira Putina jest nie tylko przejęcie kontroli nad Ukrainą, ale także wywołanie ogromnych napięć społecznych w krajach UE. Rosyjski dyktator chce doprowadzić do potężnego kryzysu uchodźczego, niespotykanego w Europie po II wojnie światowej.
  • Do NIEMIEC przybyło prawie 110 000 uchodźców wojennych. Według danych ONZ od 24 lutego ponad 2,5 miliona osób z Ukrainy szukało schronienia za granicą. Większość z nich początkowo przebywała w krajach sąsiednich.
  • CZECHY-PRAGA desperacko poszukuje miejsc noclegowych dla uchodźców. Hotele są gotowe zaoferować pomoc, ale za wyższe stawki niż oferuje rząd.
  • Wszędzie, tylko nie do AUSTRII. Tam uchodźcy nie będą mieli łatwo. Rynek pracy w Austrii charakteryzuje się silną dyskryminacją osób bez obywatelstwa austriackiego.
  • SŁOWACJA. Wojna w Ukrainie skłania władze krajowe, samorządowe i szpitale do kontroli stanu miejsc ewakuacji/schronów dla ludności cywilnej na terenie Słowacji.
  • SZWECJA. Szwedzka Agencja ds. Migracji opracowała 3 możliwe scenariusze dotyczące ewentualnej liczby uchodźców, jaka mogłaby trafić do Szwecji w przeciągu kilku najbliższych miesięcy. W zależności od rozwoju sytuacji kolejne scenariusze zakładają przybycie 27 tys., 76 tys. oraz 212 tys. uchodźców z Ukrainy.
  • NIEMCY. Teraz także obywatele Ukrainy nieposiadający paszportu biometrycznego mogą wjeżdżać do Niemiec i przebywać w Niemczech bez wizy. O azyl w Niemczech może ubiegać się każdy. Niemcy odnotowują rekordowe liczby zakażeń koronawirusem. Niektórzy naukowcy mówią o „szóstej fali". COVID-19 w Niemczech: 237 086 infekcji, 249 zgonów, wskaźnik zachorowalności 1496,0.
  • WIELKA BRYTANIA. „W najbliższym czasie ogłosimy program dla brytyjskich władz lokalnych, a także dla brytyjskich rodzin, dotyczący przyjmowania ukraińskich uchodźców”, ogłosił minister ds. technologii Chris Philp. Dodał, że „użycie (przed Rosjan – red.) broni chemicznej, zwłaszcza podczas inwazji, w której bierze udział bardzo duża liczba cywilów, byłoby aktem przemocy przeciwko ludzkości”.
  • Jak podaje BBC, Rząd UK po ostrej krytyce za skomplikowane i czasochłonne procedury  uzyskiwania wiz przez uchodźców z Ukrainy, umożliwi od przyszłego tygodnia wypełnianie wniosków online.
  • POLSKA. Jak podaje gazeta.pl w zgodzie z portalem mswia.gov.pl, nowe przepisy czekają na podpis prezydenta i rejestracja uchodźców z Ukrainy będzie możliwa. Ci, którzy chcą uzyskać PESEL i którzy chcą podjąć pracę, chcą pozostać w Polsce muszą wnioskować o PESEL. Rejestracja rozpocznie się w najbliższą środę 16 marca. Uchodźcy będą otrzymywali papierowe potwierdzenie nadania numeru PESEL, potwierdzenie wydania profilu zaufanego, hasła.
  • NORWEGIA. Ćwiczenia wojsk NATO - Cold Response 2022 odbędą się w marcu i kwietniu w południowo-wschodniej, środkowej i północnej Norwegii. Media informują społeczeństwo o utrudnieniach w komunikacji.
  • Kilkanaście rosyjskich samolotów uziemionych w SZWAJCARII.

Pełny raport

AUSTRIA

Wszędzie, tylko nie do Austrii. Tam uchodźcy nie będą mieli łatwo.

  • Rynek pracy w Austrii charakteryzuje się silną dyskryminacją osób bez obywatelstwa austriackiego. Osoby, które uciekają przed wojną na Ukrainie i szukają zatrudnienia w Austrii, trafiają do kraju, który oferuje im niewielkie perspektywy – wynika z badanie Instytutu SORA.
  • Pracownik, który nie ma obywatelstwa austriackiego, najprawdopodobniej będzie musiał znosić niepewną i słabo płatną pracę, pomimo wysokich kwalifikacji – informuje Der Standard.
  • Jak podaje, 800 tys. pracowników, czyli jedna piąta zatrudnionych w tym kraju, nie jest Austriakami.
  • Dodaje, że 22 proc. z nich jest zatrudnionych tymczasowo. Wśród Austriaków dotyczy to 15 proc. pracowników.
  • Jedna czwarta ankietowanych z pochodzeniem migracyjnym w Austrii stwierdziła, że nie dostała pracy ze względu na cechy osobiste. 20 proc. skarży się na izolację, zastraszanie, a nawet groźby. 15 proc. straciło pracę z niezrozumiałych dla nich powodów.
  • Osoby bez obywatelstwa austriackiego wykonują połowę prac w branży gastronomicznej i hotelarskiej. Stanowią jedną trzecią siły roboczej w budownictwie, jedną piątą w służbie zdrowia i 68 proc. zatrudnionych przy sprzątaniu.

SZWAJCARIA

Kilkanaście rosyjskich samolotów uziemionych w Szwajcarii.

  • Około tuzina rosyjskich samolotów utknęło na szwajcarskich lotniskach z powodu zamknięcia przestrzeni powietrznej, w wyniku brutalnej agresji Rosji na Ukrainę — podał w środę szwajcarski urząd lotnictwa cywilnego.
  • W Genewie są dwa samoloty, w tym pasażerski odrzutowiec Aerofłotu, podał rzecznik, dodając, że nie wszystkie lotniska odpowiedziały na ankietę.
  • Rosyjski airbus 321, który wczoraj w niedzielę 27 lutego miał wykonać lot z Genewy do Moskwy nr SU2385, został zawrócony tuż przed startem z lotniska. Samolot nie uzyskały zgody Włoch na przelot podczas kołowania z lotniska w Genewie i został zawrócony do bramki.
  • Szwajcarski nadawca SRF powiedział, że jego dochodzenie wykazało, iż prywatne samoloty, które prawdopodobnie należą do rosyjskich oligarchów, znajdowały się na ziemi w firmie obsługujące prywatne jety — EuroAirport.
  • Jeden z samolotów należy prawdopodobnie do właściciela Chelsea, Romana Abramowicza, i przyleciał do Bazylei z Londynu pod koniec lutego. Inny samolot należał prawdopodobnie do miliardera Wiktora Wekselberga.
  • Szwajcaria przyjęła sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji i zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów i linii lotniczych 28 lutego.
  • Abramowicz i Wekselberg nie są osobiście objęci sankcjami w Szwajcarii, ale zamknięcie przestrzeni powietrznej mogłoby ich dotknąć.

Źródło: Reuters

CZECHY

  • Miasto Praga desperacko poszukuje miejsc noclegowych dla uchodźców. Obecnie oferuje standardowe 180 koron za osobę dorosłą, zgodnie z rządowymi wytycznymi, ale burmistrz Zdenek Hrib chce negocjować wyższe stawki z rządem. Hotele są gotowe zaoferować pomoc, ale za wyższe stawki. Związek Czeskich Hoteli i Restauratorów proponuje 1700 miejsc ale za kwotę 500 koron/osobę za dobę.
  • Izba Wyższa czeskiego parlamentu ma w przyszłym tygodniu głosować za tymczasowymi przepisami ochronnymi dla uchodźców, które ułatwią im funkcjonowanie w Czechach. O ile ustawa przejdzie, nowe prawo będzie działać do końca roku, obejmując też ułatwiony dostęp uchodźców do czeskiej służby zdrowia. Obowiązuje już ustawa umożliwiająca uchodźcom podejmowanie pracy bez pozwolenia, z możliwością przedłużenia tego wsparcia przy problemach z podjęciem pracy.

www.expats.cz

SŁOWACJA

  • Wojna w Ukrainie skłania władze krajowe, samorządowe i szpitale do kontroli stanu miejsc ewakuacji/schronów dla ludności cywilnej na terenie Słowacji. Większość schronów budowana była w latach 50 i od tej pory nie remontowana, z przestarzałymi systemami wentylacji i instalacjami elektrycznymi. Po aneksji Krymu przez Rosję w 2015 roku, stwierdzono nawet że budowa nowych schronów będzie bezcelowa i zbyt kosztowna. Niektóre dawne schrony przekształcono też w kluby muzyczne czy siłownie. Obecnie, Słowacja ma zarejestrowanych ponad 312 tys. miejsc schronienia, ale ponad 99 procent z nich to po prostu garaże albo piwnice. Liczba profesjonalnych schronów, mogących przetrwać bombardowanie, atak chemiczny czy nuklearny wynosi 1 587 na Słowacji. Miejsca te są w stanie pomieścić maksymalnie 288 tys. ludzi. Obecnie, władze niektórych regionów Słowacji i miast zaleciły przegląd stanu potencjalnych miejsc schronienia ludności cywilnej na swoich terenach.

www.spectator.sms.sk

Finlandia

  • Prezydent Finlandii SauliNiinistö odbył wczoraj godzinna rozmowę telefoniczną z Władimirem Putinem poświęconą wyłącznie tematom związanym z tocząca się wojna w Ukrainie. Prezydent Niinistö wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni i podkreślił konieczność ustanowienia korytarzy humanitarnych umożliwiających ucieczkę ludności cywilnej ze obszarów walk. Zaznaczył również, że ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa obiektów jądrowych na terenie Ukrainy. Według komentarzy ekspertów jest mało prawdopodobne, aby Finlandia przyjęła rolę mediatora pomiędzy stronami konfliktu.
  • W Helsinkach odbył się dzisiaj marsz poparcia dla Ukrainy, w którym wzięło ok 10 tys. osób. Wydarzenie pod nazwą „Matki na rzecz Pokoju” rozpoczęło się o godz. 12:00 pod siedzibą fińskiego parlamentu, gdzie przemówienie do zebranych wygłosiła ambasador Ukrainy w Finlandii Olga Dibrova, która podziękowała mieszkańcom i władzom Finlandii za udzielenie wsparcia na rzecz Ukrainy.

Szwecja

  • Szwedzka Agencja ds. Migracji opracowała 3 możliwe scenariusze dotyczące ewentualnej liczby uchodźców, jaka mogłaby trafić do Szwecji w przeciągu kilku najbliższych miesięcy. W zależności od rozwoju sytuacji kolejne scenariusze zakładają przybycie 27 tys., 76 tys. oraz 212 tys. uchodźców z Ukrainy w okresie do czerwca tego roku. Wymagałoby to od Szwecji zapewnienia odpowiednio 8 tys., 40 tys. i 168 tys. dodatkowych miejsc na zakwaterowanie Ukraińców. Dla porównania, podczas kryzysu migracyjnego w 2015 r. w Szwecji złożono ok. 163 tys. wniosków o azyl.

NIEMCY – MIASTA PARTNERSKIE WROCŁAWIA

(Niemcy - Saksonia/Drezno)

  • Obywatele Ukrainy posiadający paszporty biometryczne już wcześniej mogli wjeżdżać do Niemiec bez konieczności posiadania wizy. Teraz także obywatele Ukrainy nieposiadający paszportu biometrycznego mogą wjeżdżać do Niemiec i przebywać w Niemczech bez wizy. Także obywatele państw trzecich, którzy przebywali w Ukrainie w dniu 24 lutego 2022 r., mogą obecnie wjeżdżać do Niemiec i przebywać w Niemczech bez wizy. W razie potrzeby po wjeździe można złożyć w Urzędzie ds. cudzoziemców w Niemczech wniosek o wydanie zezwolenia na pobyt. Ten przepis obowiązuje na razie do dnia 23.05.2022 r.
  • O azyl w Niemczech może ubiegać się każdy. Unia Europejska, rząd federalny i landy przygotowują się obecnie do przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Na podstawie tzw. dyrektywy w sprawie przyznawania tymczasowej ochrony (2001/55/WE) we wszystkich państwach członkowskich UE obowiązywać ma taka sama, niebiurokratyczna procedura przyjmowania uchodźców wojennych. Zgodnie z tym możliwy jest pobyt do trzech lat, a uchodźcy z Ukrainy nie muszą przechodzić procedury azylowej. Zgodnie z decyzją Rady Unii Europejskiej dotyczy to następujących grup osób, które przemieściły się w trakcie konfliktu:
  1. obywateli Ukrainy oraz członków ich rodzin
  2. obywateli państw spoza Ukrainy oraz bezpaństwowców posiadających status osoby objętej w Ukrainie ochroną międzynarodową lub ochroną na szczeblu krajowym oraz członków ich rodzin
  3. obywateli państw spoza Ukrainy oraz bezpaństwowców posiadających prawo stałego pobytu w Ukrainie, którzy nie mogą wrócić do swojego kraju ojczystego.

Niezależnie od tego nadal istnieje prawo do wystąpienia z wnioskiem o azyl.

  • Niemcy odnotowują rekordowe liczby zakażeń koronawirusem. Niektórzy naukowcy mówią o „szóstej fali".COVID-19 w Niemczech: 237 086 infekcji, 249 zgonów, wskaźnik zachorowalności 1496,0.
  • W piątek wyruszył spod Berlina pierwszy pociąg towarowy z pomocą humanitarną do Kijowa. To początek „mostu kolejowego”, który utworzyły niemieckie kolej Deutsche Bahn (DB) przy pomocy polskiej filii DB Cargo i ukraińskich kolei. Pierwszy pociąg z piętnastoma kontenerami dostarczy do Ukrainy 350 ton towarów, w tym m.in. śpiwory, maty do spania, pieluchy, konserwy, wodę pitną, ciepłą odzież i jedzenie dla niemowląt, a także produkty medyczne.

NIEMCY

  • W Niemczech nadal pojawiają się głosy, że aby zakończyć wojnę, Putinowi trzeba „coś zaproponować”, „nie przyciskać go do muru” i „dać mu wyjść z twarzą” - mówi Wirtualnej Polsce dr Anna Kwiatkowska, kierowniczka Zespołu Niemiec i Europy Północnej w Ośrodku Studiów Wschodnich. Jak dziś Niemcy widzą Rosję? Jak odnajdują się w kryzysie uchodźczym i jak reagują na wojnę?
  • - To, jak Polska przyjęła ukraińskich uchodźców, i z jak wielką serdecznością to zrobiła, to wielkie osiągnięcie. Niemcy zrobią tak samo - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz po nieformalnym szczycie UE w Wersalu.
  • Niemcy przygotowują się bardzo intensywnie do całkowitego uniezależnienia się od rosyjskich surowców. - Niemcy przygotowują się też na to, że to Rosja może stwierdzić: odcinamy was od wszystkiego. Taki wariant jest na poważnie rozpatrywany w niemieckim rządzie i przygotowania do niego są bardzo intensywne - mówi nam dr Kwiatkowska.
  • Uwikłanie się Niemiec w gaz rosyjski wynikało z jednego: ten gaz był po prostu dużo tańszy, niż jakiekolwiek alternatywy, dlatego był dużo bardziej opłacalny dla niemieckiej gospodarki. Niemcy miały też ambicje być hubem rosyjskiego gazu w Europie. Te perspektywy były bardzo kuszące. Byli także pewni rzetelności dostawcy, wierzyli że to jest współzależność, a nie niebezpieczna zależność - mówi ekspertka OSW.
  • Ponadto, jak mówi dr Anna Kwiatkowska, w Niemczech jest przekonanie, że odpowiedzialnością za działania Putina nie należy obarczać społeczeństwa rosyjskiego. - Z jednej strony to zrozumiałe; Niemcy nie chcą aktów agresji wobec licznej diaspory rosyjskiej w RFN albo konfliktów między Ukraińcami a Rosjanami na swoim terenie. Ale z drugiej strony, to trochę absurdalne, że nie wypada nawet wspominać, że ktoś tego Putina wybrał i nadal popiera - dodaje ekspertka.
  • Dr Kwiatkowska konkluduje, że "przed Niemcami bardzo długa droga do rewizji ich polityki zagranicznej, ale dobrze, że ta zmiana się zaczęła".

Podział uchodźców wojennych między krajami związkowymi

  • Berlin (dpa) - Uchodźcy wojenni z Ukrainy będą przynajmniej częściowo rozlokowani według określonych zasad w poszczególnych krajach związkowych Niemiec. Niemiecka minister spraw wewnętrznych, Nancy Faeser, poinformowała w piątek: "Uzgodniliśmy dziś rano, że będziemy w coraz większym stopniu rozsyłać uchodźców, którzy nie są zakwaterowani i nie mają zapewnionej opieki prywatnej w rodzinach lub u znajomych do krajów związkowych zgodnie z tzw. „Kluczem z Königstein".
  • „Klucz z Königstein” służy do podziału osób ubiegających się o azyl pomiędzy krajami związkowymi. Istnieje prawna możliwość wykorzystania tego klucza do przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Według danych policji federalnej od początku rosyjskiego ataku na Ukrainę do Niemiec przybyło prawie 110 000 uchodźców wojennych. Według danych ONZ od 24 lutego ponad 2,5 miliona osób z Ukrainy szukało schronienia za granicą. Większość z nich początkowo przebywała w krajach sąsiednich.
  • Faeser podkreśliła, że ważne jest, aby uchodźcy szybko otrzymali świadczenia socjalne, opiekę medyczną i dostęp do rynku pracy. W tej sprawie jest w ścisłym kontakcie z ministrem pracy, Hubertusem Heilem. 

www.deutschland.de

NORWEGIA

  • Zarząd Dróg i Autostrad (Statens vegvesen) informuje, że w związku z ćwiczeniami NATO i przejazdami kolumn wojskowych kierowcy muszą przygotować się na możliwe utrudnienia na drogach. Cold Response 2022 odbędą się w marcu i kwietniu w południowo-wschodniej, środkowej i północnej Norwegii.

Źródła: www.mojanorwegia.pl

WIELKA BRYTANIA

  • „W najbliższym czasie ogłosimy program dla brytyjskich władz lokalnych, a także dla brytyjskich rodzin, dotyczący przyjmowania ukraińskich uchodźców”, ogłosił minister ds. technologii Chris Philp. Dodał, że „użycie (przed Rosjan – red.) broni chemicznej, zwłaszcza podczas inwazji, w której bierze udział bardzo duża liczba cywilów, byłoby aktem przemocy przeciwko ludzkości”.
  • BBC informuje o ,,Łzach i frustracji w brytyjskim punkcie wizowym w Polsce”. Przywoływany jest przykład Rzeszowa. Rząd UK po ostrej krytyce za skomplikowane i czasochłonne procedury uzyskiwania wiz przez uchodźców z Ukrainy, umożliwi od przyszłego tygodnia wypełnianie wniosków online.
  • The Guardian pisze o zintensyfikowanych atakach na Kijów i cytuje Zełeńskiego, że konflikt jest teraz w strategicznie przełomowym momencie. Satelity rejestrują próby otaczania stolicy przez Rosjan, powstrzymywanym w zachodniej i północnej części miasta. Po bombardowaniu płoną dwa składy ropy w pobliżu Kijowa.
  • Gazeta informuje też o przypadkach zaginionych dzieci na granicy z Polską, przypadkach kradzieży dokumentów i pieniędzy, czy ofert nielegalnej pracy w chaosie przekraczania granicy polskiej przez 2,5 mln rzeszę ludzi. Przypadki te zgłaszają polskie organizacje humanitarne działające na przejściu granicznym (np. Homo Faber z Lublina). Zdarza się że po dzieci wysyłane bez opieki do Polski nikt się nie zgłasza.
  • Ambasador Wielkiej Brytanii na Ukrainie Melinda Simmons stwierdziła, że „rosyjskie wojska na Ukrainie w celowy sposób zabijają ludność cywilną”.
  • Brytyjskie ministerstwo obrony w swoim codziennym raporcie wywiadowczym na temat sytuacji na Ukrainie podkreśla: „Jest wysoce nieprawdopodobne, aby Rosja zrealizowała cele nakreślone w planie przed inwazją. Rosyjskie siły lądowe nadal osiągają ograniczone postępy. Nadal utrzymują się problemy logistyczne, które do tej pory hamowały rosyjskie postępy, podobnie jak silny opór Ukrainy”.

www.bbc.com, www.euractiv.pl, www.theguardian.com, www.euronews.com

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl