wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Rezydencja wioślarzy i artystów Na Grobli. Na piętrze sala prób aktorów Grotowskiego, niżej stuletni basen wioślarski
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu gmach Studio Na Grobli Instytutu Grotowskiego i siedziba KS AZS Wratislavia we Wrocławiu Tomasz Hołod / www.wroclaw.pl
Na zdjęciu gmach Studio Na Grobli Instytutu Grotowskiego i siedziba KS AZS Wratislavia we Wrocławiu

Dawna siedziba Stowarzyszenia Wioślarskiego Wratislavia przy ul. Na Grobli to dzisiaj artystyczne Studio Na Grobli Instytutu Grotowskiego i siedziba Klubu Sportowego AZS Wratislavia. W czasie gdy na piętrze trwają próby teatralne, na parterze w basenie wioślarskim trenują sportowcy.

Reklama

Siedzibę Stowarzyszenia Wioślarskiego Wratislavia uroczyście otworzył Fryderyk Wilhelm, następca tronu, honorowy przewodniczący stowarzyszenia, w październiku 1910 r. Okazały budynek stanął w miejscu wcześniejszej, zaprojektował go Konrad Helbig.

Rekreacja nad Odrą

W XIX wieku okolica nad Odrą i Oławką była popularnym miejscem odpoczynku i rekreacji wśród mieszkańców Breslau. W drugiej połowie stulecia działały tu kąpieliska, a przy nich restauracje, domy zabaw, siedziby związków i stowarzyszeń wodnych. Stowarzyszenie Wioślarskie Wratislavia istniało od 1878 r.

Nowo wzniesiona siedziba - zdaniem ówczesnych opisujących - już z perspektywy ulicy wyglądała bardzo interesująco, a wrażenia potęgowało zróżnicowanie form przestrzennych, wysokości i sposobu przykrycia budowli. Kompleks klubowy został wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta z wewnętrznym dziedzińcem.
Henryk Klamecki, autor opisu historii budynku na stronie Instytutu Grotowskiego

Klamecki: - Poszczególne człony budowli różnią się między sobą. I tak elewacja frontowa od ulicy Na Grobli złożona jest z dwóch części: niższej z otworem bramnym i wyższej, podkreślonej wykuszem, pod którym umieszczona została płaskorzeźba żaglowca.

Natomiast od strony Odry jest wielki taras i spora działka aż do koryta Odry. Pod tarasem jest hangar na łodzie.

Studio artystów Grotowskiego

Od 2010 r. w głównej części budynku działa Studio Na Grobli administrowane przez teatralny Instytut Grotowskiego. Artyści mają do dyspozycji salę studyjną na 140 miejsc, kilka sal prób, znajduje się tu także kilka wydziałów Instytutu.

W tej części zachowało się wiele oryginalnych elementów dawnego wystroju.

Oryginalny basen wioślarski

Dolną kondygnację oraz pomieszczenia w dobudowanej części zajmuje Klub Sportowy AZS Wratislavia. Imponujący zestaw sukcesów wioślarzy klubu obrazuje galeria pucharów i nagród prezentowana w holu budynku.

Hangar wioślarski jest szczelnie zastawiony wioślarskimi ósemkami. W zajęciach sekcji regularnie bierze udział ponad setka zawodników, od seniorów, przez czynnych sportowych wyczynowych, smokarzy, grupę kobiecą, po juniorów.

Spore wrażenie robi basen wioślarski. Niecka zbiornika jest wbudowana w podłogę, a na niej oparta jest konstrukcja z miejscami dla zawodników i wiosłami. W treningu na basenie chodzi o wyrobienie sobie odpowiednich nawyków, pozycji, podstaw techniki. Dlatego basen otaczają lustra – zawodnicy obserwując pozycję podczas wiosłowania mogą wprowadzać korektę w zachowaniu na łodzi. We Wrocławiu ocalało niewiele tego typu konstrukcji.

Wykorzystano materiały informacyjne Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl