wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Streetworking i partyworking we Wrocławiu

O streetworkingu i partyworkingu we Wrocławiu mówi Joanna Nyczak, dyr. Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM.

Reklama

Ilu jest street- i partyworkerów we Wrocławiu?

Joanna Nyczak: – W ramach umowy miasta z Dolnośląskim Stowarzyszeniem Profilaktycznym Return w tej formule pracuje obecnie osiemnaście osób, w tym jedenaście zawodowo oraz siedem wolontariacko. Program tego typu pracy środowiskowej jest realizowany od 2000 r. Stowarzyszenie działa nie tylko na zasadzie streetworkingu i partyworkingu, ale prowadzi także świetlicę drop-in, program wymiany igieł i strzykawek oraz poradnię uzależnień. W tym roku w ramach dotacji miasto przekazało na te działania 70 tys. zł.

Do kogo program street- i partyworkingu jest skierowany?

– Główną grupą odbiorców programu streetwortkingu i partyworkingu są ludzie młodzi – eksperymentujący z narkotykami lub podejmujący tzw. ryzykowne zachowania, np. przygodny seks, prostytucję, czy osoby biorące narkotyki dożylnie.

Streetworking to praca na ulicy. Na czym konkretnie polega?

– Streetworking to działania wykwalifikowanych pracowników, podejmowane na ulicach, tam gdzie występują negatywne zjawiska – wspierają oni młodzież dotkniętą narkomanią, prostytucją, HIV/AIDS oraz bezdomnością. Celem pracy streetworkerów jest ograniczenie szkód związanych z ryzykownymi zachowaniami, minimalizowania ich negatywnych skutków: rozdawnictwo sterylnego, darmowego sprzętu do iniekcji, środków opatrunkowych, prezerwatyw, środków higieny osobistej. Działania streetworkingu obejmują także pomoc w załatwieniu dokumentów osobistych, zasiłków socjalnych, pomoc w dotarciu do placówek medycznych.

Czym różni się streetworking od partyworkingu?

– Partyworking to nowoczesna forma pracy socjalnej, która opiera się na działaniach o charakterze profilaktycznym. Partyworkerów w ramach realizowanego projektu „Safe Fun” – Wrocław w Plenerze, można spotkać np. w pubach, klubach i na dużych imprezach plenerowych, jak juwenalia. Do zadań partyworkera należy przede wszystkim przekazanie wiedzy o bezpiecznej zabawie i bezpiecznym seksie uczestnikom imprez młodzieżowych. Informacje przekazywane są w rozmowach, w ulotkach, m.in. na temat chorób przenoszonych drogą płciową, pierwszej pomocy przedlekarskiej, działania substancji psychoaktywnych. Grupą docelową wrocławskich partyworkerów jest młodzież od 17 do 28 lat. Osoby z tej grupy przyjmują najczęściej tzw. club drugs, czyli amfetaminę, ecstasy, palą marihuanę, zażywają środki halucynogenne, piją alkohol i jednocześnie podejmują ryzykowne zachowania, w tym seksualne.

Należy pamiętać, że pewną formę pracy streetwoerkerów prowadzą także streetworkerzy z Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta we Wrocławiu (sześć osób), odmiana streetworkingu są też zajęcia z dziećmi prowadzone w ramach programu „Trener osiedlowy” czy terenowe działania pracowników MPOS-u i straży miejskiej, kierowane do osób bezdomnych i potrzebujących pomocy, zwłaszcza w okresie zimowym. Działania te są finansowane i dofinansowane przez miasto.

O streetworkingu czytaj – „Życie na ulicy – rozmowa o bezdomności”

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl