4. Czy będzie kolejna podwyżka stóp procentowych? O ile wzrosną raty kredytów? 9 listopada decyzja RPP [PROGNOZA]
Na zdjęciu kalkulator i osoba licząca wysokość raty kredytu hipotecznego / zdjęcie ilustracyjne Freepik

W środę, 9 listopada Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podejmie kolejną decyzję dot. wysokości stóp procentowych w Polsce. Czy rekordowy poziom inflacji w naszym kraju i doniesienia z rynków europejskich skłonią członków RPP do podwyżki głównej, referencyjnej stopy NBP? Zobaczcie prognozę i sprawdźcie, dlaczego – nawet pomimo braku podwyżki – raty kredytów znów wzrosną.

Inflacja w październiku 2022 roku wyniosła 17,9 proc. To najwyższy stan od grudnia 1996 roku, ale ekonomiści przekonują, że będzie ona jeszcze wyższa.

Co w związku z tym zrobi Rada Polityki Pieniężnej?

W ubiegłym miesiącu RPP pierwszy raz od października 2021 r., po jedenastu z rzędu podwyżkach, zdecydowała się nie podnosić stopy NBP i pozostawić ją na poziomie 6,75 proc. Czy 9 listopada członkowie Rady wrócą do cyklu podwyżek?

„Rada wstrzyma się z podwyżką stóp” – prognozuje ekspert

Zdania w tej sprawie są podzielone, ale do mnie bardziej przemawiają argumenty tych, którzy uważają, że doszliśmy już do końca podwyżek stóp procentowych w Polsce i Rada nie zdecyduje się na kolejny ruch w górę. Moim bazowym scenariuszem jest zatem brak podwyżki stóp procentowych w listopadzie. Nie zdziwi mnie jednak minimalna podwyżka o 25 punktów bazowych, czyli do 7 proc. Natomiast bardzo zdziwiłaby mnie ewentualna podwyżka aż o 50 punktów. To oznaczałoby, że sytuacja jest o wiele gorsza, niż nam się wydaje.
Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments

Zdaniem ekonomisty przed podjęciem kolejnej decyzji o podwyżce RPP będzie chciała dać sobie więcej czasu i sprawdzić, jak zadziałały dotychczasowe intensywne podwyżki stóp.

– Efekty już widać i nie należy w tej sytuacji podejmować pochopnych decyzji. Łatwo bowiem obecnie przesadzić z podwyżkami stóp, które przynieść mogą więcej złego, niż dobrego, np. upadłości firm i wzrost bezrobocia. Potwierdzam swoje wcześniejsze przypuszczenia, że granicą wydaje się być podstawowa stopa na poziomie maksimum 7 proc. – dodaje Turek.

Powiększ obraz: Stopy procentowe w Polsce. Decyzja RPP w listopadzie 2022 r. O ile wzrosną raty kredytów hipotecznych? Freepik.com

Twoja rata kredytu i tak wzrośnie! Wszystko przez rosnący WIBOR

Niestety, nawet brak decyzji o podwyżce stóp procentowych przez RPP może nie zatrzymać podwyżek rat kredytów, które przyjdzie zapłacić kredytobiorcom. Powodem tego jest wciąż rosnący WIBOR 3M i 6M. Ten pierwszy w notowaniach z 2 listopada wynosił 7,53 procent, a drugi aż 7,74 procent.

W normalnej sytuacji WIBOR 3M powinien być zaledwie 25 punktów wyższy niż stopy procentowe. Tymczasem ta różnica jest znacznie większa. Oznacza to, że rynek oczekuje kontynuacji podwyżek stóp procentowych i wzrostu kosztu pieniądza. Te oczekiwania napędzają: inflacja, podwyżki stóp przez banki centralne w Europie i wiele innych czynników. Mówi się o tym, że WIBOR 3M może wkrótce dojść nawet do poziomu ponad 8 procent. Jeśli przewidywania te się sprawdzą, to oznacza to dalsze podwyżki rat kredytów
Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments

O ile wzrośnie rata kredytu hipotecznego? Nawet o ponad 200 złotych!

O ile zatem teraz może wzrosnąć rata kredytu, gdyby bank aktualizował oprocentowanie na początku listopada 2022 roku? W przypadku kredytu hipotecznego na 300 tys. złotych na 25 lat z marżą banku 2,6 procent będzie to wzrost:

• w przypadku WIBOR-u 3M o 100 złotych w porównaniu do sierpnia (ostatniej zmiany oprocentowania kredytu) – wysokość raty 2750 złotych;
  • w przypadku WIBOR-u 6M o 230 złotych w porównaniu do maja (ostatniej zmiany oprocentowania kredytu) – wysokość raty 2800 złotych.