wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Spotkanie ze sztuką sakralną

Wśród katolickich ośrodków kultu religijnego w Polsce dominują sanktuaria maryjne. Jest ich ok. 430, a w dwustu znajdują się koronowane wizerunki Matki Boskiej. 15 sierpnia świątynie zapełnią się wiernymi, którzy wezmą udział w nabożeństwach i procesjach, przyniosą też do poświęcenia wianki ziół, bukiety kwiatów, kłosy zbóż i owoce. Dlatego uroczystość Wniebowzięcia określana jest również mianem Święta Matki Boskiej Zielnej.

Największe obchody, jak zawsze, będą miały miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się inscenizacje Zaśnięcia Maryi jej Wniebowzięcia, a także na Jasnej Górze w Częstochowie, gdzie znajduje się osławiony obraz Czarnej Madonny – Królowej Polski. Oba sanktuaria to cel pielgrzymek z całej Polski, w okresie wakacyjnym szczególnie licznych. Wielkie znaczenie dla wiernych ma również ogromna, widoczna z kilkudziesięciu kilometrów, bazylika w Licheniu Starym w Wielkopolsce, gdzie znajduje się malutki (10 x 15 cm) obraz Matki Bożej Licheńskiej, który pierwszy raz zasłynął cudami w połowie XIX w., czyli uzdrowieniami chorych na cholerę.W Ludźmierzu – najstarszej podhalańskiej wsi, gdzie przed wiekami objawiła się Maryja – przewinie się wiele osób, żeby obejrzeć słynącą z cudów figurę Matki Boskiej, pochodzącą ze starej modrzewiowej kapliczki. Podobnie licznie będzie oblegana Święta Lipka na Mazurach, gdzie początki kultu Matki Boskiej datowane są na XIV w.

Wszystkie wyżej wymienione, oprócz wartości duchowych, są także znakomitymi przykładami niezwykłej architektury i sztuki sakralnej. Podobnie zresztą jak sanktuaria maryjne archidiecezji wrocławskiej, których sam Wrocław ma pokaźną liczbę.Poniżej krótki przegląd tych, które 15 sierpnia także będą pełne mieszkańców miasta i osób przyjezdnych, w tym zagranicznych turystów.

Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w kościele Najświętszej Marii Panny na Piasku – znajduje się tam pochodzący z XVII w. obraz Matki Boskiej Zwycięskiej (Mariampolskiej), przywieziony po wojnie z Mariampola na Podolu. Był własnością hetmana koronnego Stanisława Jana Jabłonowskiego, który zabierał go na wyprawy wojenne i modlił się przed nim wraz ze swoim wojskiem. Stąd pochodzą także inne określenia obrazu, czyli Hetmański lub Rycerski. Miano Matki Bożej Zwycięskiej zyskał po udanej wyprawie pod Wiedeń, a w 1737 r. komisja kościelna zaliczyła go do cudownych wizerunków maryjnych. Po II wojnie światowej trafił na Ziemie Odzyskane – najpierw do Głubczyc, potem do Wrocławia. 2 września 1965 r., w kościele na Piasku, kardynał Bolesław Kominek intronizował wizerunek Matki Bożej Zwycięskiej i zawierzył jej całą archidiecezję wrocławską. Obraz był niesiony w procesji przez abp. Karola Wojtyłę. 10 września 1989 r. zaś został koronowany przez kardynałów Józefa Glempa, Franciszka Macharskiego i Henryka Gulbinowicza.

Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w kościele pw. Opieki św. Józefa przy ul. Ołbińskiej – z wierną kopią obrazu wileńskiej Matki Bożej z Ostrej Bramy. Oryginał pochodzi z roku 1630, a jego autor jest nieznany. Postać Maryi – bez Dzieciątka – jest zakryta błyszczącą sukienką; widoczne są tylko twarz i skrzyżowane na piersiach ręce. Głowę otacza czterdzieści promieni i dwanaście gwiazd, u dołu obrazu widnieje srebrny półksiężyc. Postawa Madonny symbolizuje trzy ważne momenty jej życia  odnosi sie w ogóle do kondycji ludzkiej: Matka Boża Zwiastowania – oczekująca narodzenia Syna (skrzyżowane ręce); Maryja pod Krzyżem, Matka Boża Bolesna (pochylona sylwetka); Maryja Ukoronowana (wieniec z gwiazd). Sanktuarium zostało ustanowione 7 stycznia 2002 r. przez ówczesnego ordynariusza archidiecezji wrocławskiej ks. kard. Henryka Gulbinowicza.

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia z Hodowicy w kościele pw. św. Augustyna przy ul. Sudeckiej – z cudownym obrazem Matki Bożej Pocieszenia – patronki rodzin i młodych małżeństw – przywieziony z Hodowicy pod Lwowem, gdzie trafił w XIX w. z Moraw. Ma bardzo ciekawą historię – to namalowana akwarelą kopia figurki Maryi z Dzieciątkiem z przydrożnej kapliczki. Trafił do rodziny Rączkowskich z Hodowicy, ale z czasem sczerniał i stracił kolory. Nagle, w roku 1852, w cudowny sposób odzyskał dawny blask. Nawet specjalne komisje z kurii stwierdziły, że nie jest to wynik żadnego oszustwa. Od tego czasu do obrazu zaczęły ściągać tłumy wiernych, a liczne wota stanowiły świadectwo doznanych łask od Matki Bożej. W 1932 r. obraz został uroczyście koronowano. Po wojnie trafił do Wrocławia, przez pewien czas był w prywatnej kaplicy abp. Bolesława Kominka, który przekazał obraz kapucynom. Kościół wyniesiono do rangi sanktuarium maryjnego 30 kwietnia 1961 r.

Sanktuarium Matki Bożej Adorującej w katedrze wrocławskiej pw. św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim – obraz znajdujący się w tym miejscu kultu znany jest także pod nazwami: Matka Boża Sobieska, Matka Boża Międzyleska oraz Matka Boża Wodząca Oczami. Ciemny w tonacji, namalowany na płótnie przedstawia Madonnę ze złożonymi rękami i łagodnym, zatroskanym obliczem. Powstał najprawdopodobniej na przełomie wieków XVII i XVIII, a jego twórca – nadworny malarz papieży Carl Maratta namalował go tak, że oczy Maryi zawsze spoglądają na wiernych, niezależnie od miejsca, z którego się na nią patrzy. Obraz pochodzi z któregoś z rzymskich kościołów i miał zostać podarowany Janowi Sobieskiemu po jego glorii wiedeńskiej przez papieża Innocentego XI. Podczas pielgrzymki w 1983 r. pod obrazem Matki Bożej Sobieskiej modlił się papież Jan Paweł II, który 14 lat później, na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, koronował Madonnę, nadając jej tytuł Mater Adoramus.

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w kościele pw. św. Wojciecha przy pl. Dominikańskim – a w nim obraz, noszący też miano Matki Bożej Podkamieńskiej – od Podkamienia na Podolu, gdzie w tamtejszym klasztorze dominikanów cieszył się dużym kultem, a uroczystej koronacji został poddany 15 sierpnia 1727 r. na podstawie decyzji papieża Benedykta XIII. Jego droga do Wrocławia (1959 r.) wiodła z klasztoru lwowskiego, gdzie trafił po napadzie UPA na Podkamień, i z Krakowa. Matka Boża Różańcowa powstała na podstawie słynnego wizerunku Matki Bożej Śnieżnej z bazyliki Sanata Maria Maggiore w Rzymie. W 1870 r. złota korona Madonny została zrabowana, ale staraniem dominikanów 15 sierpnia 1927 r. doszło do powtórnej koronacji.

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w kościele pw. św. Klemensa Dworzaka przy al. Pracy – znajdujący się tam obraz namalowano na prośbę generała jezuitów św. Franciszka Borgiasza, w Rzymie ok. 1570 r., po czym przekazano go lwowskim jezuitom do kościoła św.św. Piotra i Pawła. Tam Matka Boża była eksponowany w srebrnej, przystrojonej klejnotami sukience. Modlili się pod tym obrazem i królowie, i mężowie stanu, mieszczaństwo i szlachta, i prosty lud – zaświadczały o tym liczne wota i zapisy w pamiątkowych księgach. Król Jan Kazimierz w 1656 r. ślubował, że wraz z całym narodem czcić będzie Najświętszą Marię Pannę jako Królową Korony Polskiej. W okresie zaborów Austriacy zrabowali złotą sukienkę i wota. Do uroczystej koronacji Matki Bożej Pocieszenia doszło 28 maja 1905 r. W 1947 r. Madonnę przewieziono z Krakowa do Wrocławia, gdzie nastąpiło ustanowienie sanktuarium – 26 października 1977 r. przez metropolitę wrocławskiego abp. Henryka Gulbinowicza.

Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w kościele św. Karola Boromeusza przy ul. Kruczej– a w nim obraz czczony od dawna na Wschodzie, a później w bazylice krakowskiej. Trafił do zrujnowanego kościoła wrocławskiego, którego naprawy podjęli się franciszkanie, i w roku 1950 umieszczono go najpierw w odremontowanej małej kaplicy. W 1963 r., po renowacji dzieła, doszło do uroczystej intronizacji obrazu przez i nadania mu nazwy Matki Bożej Łaskawej. 3 maja 1993 r. metropolita wrocławski ks. kardynał Henryk Gulbinowicz uroczystym dekretem ustanowił sanktuarium w kościele pw. św. Karola Boromeusza. Otworzyła się tym samym droga do podjęcia starań w Rzymie o nadanie obrazowi koron papieskich. Zgoda Jana Pawła II nadeszła rok później i 11 września 1994 r. delegat Ojca Świętego ks. kardynał Antonio Javiere w obecności polskiego duchowieństwa i wielu wiernych uznał obraz za cudowny. Stało się to w Międzynarodowym Roku Rodziny, dlatego Matka Boża Łaskawa otrzymała dodatkowy tytuł – Patronki Małżeństw i Rodzin.

MaWi

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama