wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 23°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Skwer w Leśnicy ma nową nazwę. Uczczono pamięć wielkiego wrocławskiego społecznika

Uroczyste odsłonięcie tablicy i nadanie imienia skwerowi Andrzeja Kobla w Leśnicy Fot. UMW
Uroczyste odsłonięcie tablicy i nadanie imienia skwerowi Andrzeja Kobla w Leśnicy

Skwerowi przy ul. Płońskiego we wrocławskiej Leśnicy nadano imię Andrzeja Kobla, zmarłego w 2000 r. społecznika, radnego miejskiego, inicjatora wielu działań charytatywnych i kulturalnych. Podczas uroczystości, przed odsłonięciem pamiątkowego kamienia oraz tablicy, odegrano Hejnał Wrocławia.

Reklama

Inicjatorem powstania skweru im. Andrzeja Kobla jest Michał Piechel, doradca prezydenta Wrocławia ds. osób z niepełnosprawnością.

Uchwałę w tej sprawie Rada Miejska przyjęła pod koniec kwietnia, a w środę, 25 maja, w przededniu 22-rocznicy śmierci Andrzeja Kobla, oficjalnie nadano nową nazwę skwerowi pomiędzy ulicami Płońskiego i Rubczaka, naprzeciwko siedziby Rady Osiedla.

Człowiek o wielkiej duszy, godny naśladowania

Pan Andrzej Kobel i jego postawa inspirowały mnie od wielu lat. Cieszę się, że wreszcie udało nam się upamiętnić człowieka o tak wielkiej duszy. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego spotkania
Michał Piechel, radny miejski i inicjator wydarzenia

Wyraźnie wzruszona podczas uroczystości była wdowa po Andrzeju Koblu, Ewa Kobel: – Będąc tutaj i widząc te pamiątki po Andrzeju przypominają mi się migawki z naszego wspólnego życia. Poruszające dla mnie jest to, że 22 lata po śmierci mojego męża model życia, który zaproponował, skupiony na twórczej pomocy drugiemu człowiekowi wciąż jest atrakcyjny i godny naśladowania.

Galeria zdjęć

„Swoimi czynami mógłby obdarzyć kilka żyć”

Uroczystego odsłonięcia tablicy i kamienia dokonali razem z panią Ewą przedstawiciele Rady Miejskiej Wrocławia oraz miasta.

W tym wyjątkowym dniu uczciliśmy naprawdę niezwykłego człowieka. Słuchając jego życiorysu, jako 44-latek nie mogłem uwierzyć, że był w stanie dokonać tylu wspaniałych rzeczy w swoim dość krótkim i nagle przerwanym 44-letnim życiu. Bardzo się cieszę, że we Wrocławiu mamy od teraz skwer Andrzeja Kobla
Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia

Swojego przyjaciela wspominał również Bohdan Aniszczyk, były przewodniczący RMW: – Wydawało mi się, że Andrzeja znałem dobrze, w końcu dwa lata byliśmy razem w Radzie Miejskiej, wcześniej też się spotykaliśmy. Ale po zapoznaniu się ponownie z jego życiorysem jestem zaskoczony skalą jego działań. Andrzej mógłby swoimi czynami obdarzyć kilka żyć. Zazdroszczę takiej postawy i siły ducha.

O Andrzeju Koblu, wrocławskim społeczniku

Andrzej Kobel urodził się 8 listopada 1956 r. w Legnicy. Tytuł magisterski uzyskał na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Po studiach był pełnomocnikiem rektora ds. kultury studenckiej. W 1983 rozpoczął działalność biznesową. Założył firmę budowlaną, stworzył pierwszy w Polsce Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy „Targpiast” i współorganizował jarmarki. Doprowadził do stworzenia targowiska przy pl. Wolności (później Zielińskiego).

Był także społecznikiem, fundatorem stypendiów dla najzdolniejszych absolwentów wrocławskich uczelni artystycznych, mecenasem wspierającym finansowo przedsięwzięcia naukowe i kulturalne, w tym publikacje, płyty, wydarzenia czy koncerty. Zasiadła w zarządzie Fundacji Lubiąż.

Podczas powodzi w 1997 r. zorganizował konwój darów dla Kłodzka, które pierwsze doświadczyło skutków „wielkiej wody”. Gdy powódź dotarła do Wrocławia oddal do dyspozycji ratowników pojazdy i sprzęt firmy oraz osobiście uczestniczył w akcji ratunkowej. Pomagał też w usuwaniu skutków powodzi.

Andrzej Kobel

Angażował się w działalność na rzecz dzieci i młodzieży. Organizował dla nich wycieczki i wyjazdy wakacyjne. Ufundował stołówkę i salę gimnastyczna dla Szkoły Podstawowej nr 24 oraz obiekty dydaktyczne dla LO nr XII im. Bolesława Chrobrego. Swoją pomocą służył także chorym i niepełnosprawnym oraz osobom z trudnych środowisk. Przeprowadzał i sponsorował remonty w szpitalu na Poświętnym i w szpitalu dziecięcym przy ul. Korczaka. Systematycznie wspomagał wrocławskie noclegownie dla bezdomnych.

Bliskie były mu także lokalne inicjatywy dotyczące Leśnicy, Złotnik i Stabłowic. Głosami mieszkańców tych osiedli został w 1998 r. wybrany radnym miejskim. Swoją funkcję traktował jako misję a wynagrodzenie z tego tytułu przeznaczał na cele społeczne.

Zmarł nagle 26 maja 2000 r., w wieku 44 lat. W jego pogrzebie uczestniczyło kilka tysięcy osób. Został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Dewizą życiową Andrzeja Kobla były słowa „Żyj odważnie, nie czyniąc krzywdy innym”.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama