wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Seminarium o sztucznej inteligencji: Epidemia przyspieszyła postęp

- Rzeczywistość COVID-owa, czasy, w których żyjemy zmuszają nas do wymiany informacji i szybkiej implementacji rozwiązań, w tym tych dotyczących sztucznej inteligencji, które pozwalają ograniczyć skutki epidemii – mówili uczestnicy seminarium „Sztuczna inteligencja dla dobrego życia: medycyna - nauka - biznes”. Spotkanie we wrocławskiej BarBarze zorganizowało Wrocławskie Centrum Akademickie.

Reklama

- Wszyscy widzimy, że sztuczna inteligencja obecna dziś jest nie tylko w publicystyce ale i w praktyce życia miast, wkracza w codzienność człowieka – mówi Tomasz Janoś, dyrektor WCA. – Władze Wrocławia wraz z uczelniami i przedsiębiorcami od dłuższego czasu prowadzą już dialog wokół tych wątków, chcąc wspólnie stworzyć nową, rozwojową szansę dla miasta.

Seminarium zostało przygotowane we współpracy z Biurem Strategii Miasta, Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławia, Biurem Smart City i Zarządzania Projektami oraz PwC. To była druga odsłona wydarzenia dotyczącego nowych technologii, pierwsze seminarium odbyło się na początku tego roku.

Z powodu zagrożenia koronawirusem część prelegentów nie przyjechała do Wrocławia osobiście, wystąpili za pośrednictwem internetu.

Spotkanie w BarBarze otworzył Jakub Mazur. Wiceprezydent Wrocławia zwrócił uwagę na to, że ogólnoświatowy kryzys wywołany epidemią koronawirusa, wymusił jeszcze ściślejszą współpracę środowiska naukowego i biznesu. – Dzięki temu powstają algorytmy, które w walce z koronawirusem pozwalają przechylić szalę na naszą stronę – mówił wiceprezydent Jakub Mazur, który podkreślał także: - Utrwalając myślenie o Wrocławiu, jako rozwijającym się centrum badań nad sztuczną Inteligencją, w trakcie tego seminarium chcemy zwrócić uwagę na dobroczynny wpływ SI na zdrowie i dobrostan człowieka, zwłaszcza w okresie pandemii.

Ważne, żebyśmy dostrzegali potencjał naukowców i firm, zajmujących się tym tematem i wspólnie kreowali ich rozwój, nie zapominając o etycznej odpowiedzialności.

Dzielmy się wiedzą. Tylko zyskamy

Craig Simmons, burmistrz Oxfordu, miasta partnerskiego Wrocławia, wspominał, że nowe rozwiązania: Big Data, sztuczna inteligencja, to dla samorządów ważne narzędzia w ograniczeniu skutków epidemii. Oxford korzysta m.in. z programów, których celem jest obserwacja ścieżek rozchodzenia się wirusa oraz ocena, jak ostry będzie przebieg choroby w przypadku zakażenia się koronawirusem.

Robert Kroplewski, pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. Spraw Społeczeństwa Informacyjnego zapowiadał rychłe zakończenie prac nad dokumentem dotyczącym polityki sztucznej inteligencji.

W BarBarze można było także posłuchać także Sebastiana Gemkowa, ministra nauki, szkolnictwa wyższego i badań rządu Saksonii.

– W ciągu ostatnich lat, a nawet miesięcy badania dotyczące sztucznej inteligencji osiągnęły nowy poziom. Pandemia nas nauczyła, że osiągniemy dużo więcej, jeśli będziemy dzielić się wiedzą. Dotyczy to także sztucznej inteligencji – mówił minister Gemkow, i zaakcentował: - Sztuczna inteligencja zapoczątkowała dynamiczny proces, którego żadne państwo nie może zignorować.

Koszty i zyski korzystania ze sztucznej inteligencji

Panel „Jak w pełni korzystać z dobrodziejstw sztucznej inteligencji? Jak w pełni znaleźć „złoty środek” między korzyściami a „kosztami” w dużej części poświęcony był zasadom wymiany danych dotyczących badań.

Prof. Izabela Sitkiewicz z Narodowego Instytutu Leków mówiła, że są dwa główne problemy. Pierwszy to dane medyczne i dane pacjentów. Drugi to fakt, że ogromna ilość danych generowana jest w eksperymentach naukowych. - Służą one wielorakim zadaniom. Żeby wygenerować takie dane, trzeba mieć pieniądze na nie. Dlatego problemem jest dzielenie się tymi danymi – mówiła.

Beata Gładysz z DTales and Haedway zwracała uwagę, że regulacje prawne, obostrzenia są bardzo skomplikowane. – Systemy dotyczące elektronicznego obiegu dokumentów w zdrowiu są jednym z najważniejszych powodów wypalenia zawodowego lekarzy. Te rozwiązania nie usprawniają pracy – mówiła.

W dyskusji wziął udział także prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej. – Najbardziej krytycznych danych nie udostępnia się przez internet, nawet przez najbardziej bezpieczne łącze. Robi się to tylko osobiście. Dlatego pandemia przystopowała pewne projekty.

Robert Kroplewski z Ministerstwa Cyfryzacji opowiadał o zasadach dotyczących dzielenia się danymi w obszarze sztucznej inteligencji.

Kierunki rozwoju sztucznej inteligencji

W drugiej części seminarium wystąpił prof. Tomasz Kajdanowicz z Katedry Inteligencji Obliczeniowej Politechniki Wrocławskiej, który  mówił o potencjale badań nad sztuczną inteligencją we Wrocławiu.

Podkreślał, że patrząc na perspektywy i szanse wykorzystania sztucznej inteligencji, to we Wrocławiu powinniśmy się skłaniać w stronę stosowanej sztucznej inteligencji, skracającej dystans do zastosowania. -  Żeby pójść do przodu ze sztuczną inteligencją, to powinniśmy najpierw określić nasze priorytety, znać potrzeby. Później, uzmysłowiać sobie, że ta forma pracy ma mieć formę służebną – mówił naukowiec Politechniki Wrocławskiej.

Głównym punktem tej części seminarium był panel zatytułowany „Jak ukierunkować współpracę i jej zakres, by dzięki AI zdynamizować rozwój gospodarczy i podnosić konkurencję Wrocławia i regionu?”.

Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia, mówił o tym, co jest powołaniem władz samorządowych. – Rola samorządu jest bardzo szeroka. Naszym zadaniem jest stworzenie idealnych warunków do współpracy nauki i biznesu, łączenie i akcelerowanie pewnych zjawisk – mówił.

Prof. Tomasz Kajdanowicz, Politechnika Wrocławska, mówił, że ważny jest dialog, komunikacja jako forma doskonalenia swoich organizacji: uczelni, firmy, urzędu, po to, żeby szukać przewagi konkurencyjnej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

- My zaczynamy od pomysłu. Współpracujemy z uczelniami, realizujemy rozwiązania, w których miasto też partycypuje, a potem możemy to sprzedać. Takie rozwiązania moglibyśmy tylko multiplikować - opowiadał Janusz Wróbel, prezes NeuroSoft. – Musimy oferować rozwiązania, unikalne, nieproponowane przez innych. My we Wrocławiu mamy super potencjał, który może się przebić w skali świata.

Tomasz Jaworski, Microsoft, opowiadał o projektach realizowanych wspólnie z władzami miejskimi, które są ciągle rozwijane.

Wśród zaproszonych na seminarium gości byli także inni znakomici naukowcy, zajmujący się tematem SI i danologią – m.in. prof. Justin Calabrese (Center for Advanced Systems Understanding, Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf), prof. Nitesh Chawla, (Computer Science & Engineering, University of Notre Dame - Indiana, USA), oraz przedstawiciele samorządów i biznesu.

Fot. Michał Wiącek (Biuro Strategii UM Wrocław)

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl