Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
W tym roku na chętnych czeka aż dwanaście spacerów po czterech wrocławskich osiedlach – Kozanowie, Hubach, Kleczkowie i Gajowicach. Organizatorzy zapewniają jednak, że to nie granice osiedli będą porządkować ich wyprawy.
Tegoroczne spacery zostały bowiem zebrane w trzy kategorie: architektura, handel i usługi oraz legendy miejskie. Podwórkowe wycieczki, jak co roku, organizowane są pod banderą Wrocławskiego Instytutu Kultury.
Sąsiedzkie spacery będą obejmować trzy kategorie tematyczne. Pierwsza z nich to Architektura
Sąsiedzkie spacery: na pierwszy ogień osiedle Huby
Pierwszy z Sąsiedzkich spacerów poprowadzi Adam Pacholak z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Między trzema kościołami” i zainauguruje cykl czterech spotkań poświęconych architekturze wrocławskich osiedli.
Między trzema kościołami - jednym neogotyckim, drugim modernistycznym i trzecim nieistniejącym - rozegrała się historia osiedla Huby. W ciągu niespełna stu lat, kilka małych wiosek przemieniło się w nowoczesne przedmieście, z rywalizacją wielkich religii w tle. Jak wpłynęło to na urbanistykę dzielnicy? Na to pytanie odpowiemy podczas sąsiedzkiego spaceruAdam Pacholak
Sąsiedzkie spacery - lista spotkań poświęconych architekturze wrocławskich osiedli
- 4 czerwca – Huby, „Między trzema kościołami”, przewodnik: Adam PacholakSpotkanie rozpoczyna się o godz. 11.00 przy ulicy Joannitów 13 (przy budynku Dyrekcji Kolei)
- 18 czerwca – Gajowice, „W poszukiwaniu powojennych detali”, przewodnik: Maciej Czarnecki
- 30 lipca – Kozanów, „Osiedle nieodkryte”, przewodnik: Filip Kubiak
- 30 września – Kleczków. „Osiedlowa mozaika”, przewodnik: Agnieszka Lisowska
Historię Wrocławia tworzą jego mieszkańcy
Co istotne, podczas Sąsiedzkich spacerów głos mogą zabrać również mieszkańcy, którzy na co dzień współtworzą historię każdego z osiedli.
Sąsiedzkie spacery poprowadzą m.in. weteran sąsiedzkich spacerów, czyli Szymon Maraszewski, dokumentujący „architekturę, która nie przeprasza”, Maciej Czarnecki, a także Kalina Zatorska - autorka książki „Zwiedzajcie Piastowski Wrocław”. A ponieważ anegdoty okolicznych mieszkańców zawsze urozmaicają wędrówki, to także wy zostaniecie zachęceni do podzielenia się swoją wiedzą i spostrzeżeniami!Wrocławski Instytut Kultury
Sąsiedzkie spacery we Wrocławiu - jak wziąć udział?
Wstęp na Sąsiedzkie spacery jest bezpłatny, a na spotkania nie obowiązują zapisy. Wydarzenia są organizowane o godz. 11.00 w wybrane soboty od czerwca do września. Miejsce startu trasy każdego ze spacerów będzie komunikowane z tygodniowym wyprzedzeniem – warto zatem obserwować facebookowe profile organizatorów i koordynatorów projektu:
Organizatorzy przypominają, że udział w spacerze wiąże się z koniecznością przejścia około 3-4 km w zmiennych warunkach atmosferycznych. Warto zatem zaopatrzyć się w wygodne buty i – w zależności od pogody – w parasol i płaszcz przeciwdeszczowy lub wodę do picia i odpowiednie nakrycie głowy.