wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Samorządy dla Polski – #PotrzebUEmy

Ważą się losy budżetu UE, którego zawetowaniem grozi polski rząd. Aby wyrazić swój sprzeciw oraz pokazać, jak ważne są dla nas wartości zjednoczonej Europy, przedstawiciele samorządów i organizacji pozarządowych zachęcają do dołączenia do akcji #potrzebUEmy. Dołączasz? Wywieś flagi – polskie, unijne, lokalne. Wrzuć post na Twittera czy Instagrama, wpisz #PotrzebUEmy i znajdź swój post na ścianie akcji.

Reklama

Kolejna tura negocjacji budżetowych w UE odbędzie się 10-11 grudnia podczas szczytu Rady Europejskiej. Unijni liderzy podejmą próbę rozwiązania obecnej sytuacji, w której Polska i Węgry zapowiadają zawetowanie projektu wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027, w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności.

Niezatwierdzenie budżetu UE do końca roku doprowadzi do sytuacji, w której uruchomione zostanie tzw. prowizorium budżetowe. Oznacza to, że w roku 2021 wypłacana będzie co miesiąc 1/12 budżetu przyznanego na 2020 rok, a środki te będą przeznaczone tylko na bieżącą działalność administracyjną, wypłaty w ramach trwających już projektów oraz dopłaty dla rolników. Realnie oznacza to brak środków z budżetu 2021-2027 oraz z Funduszu Odbudowy.

Zablokowanie Funduszu Odbudowy oznacza utratę szansy dla całego kraju na zastrzyk finansowy skierowany na odbudowę gospodarki, po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19.

Unia Europejska to przede wszystkim wspólnota wartości

do których należą: poszanowanie godności i praw człowieka, wolność, demokracja, równość i praworządność. Te wartości są kluczowe, podobnie jak zasada pomocniczości, która jest zapisana w systemie prawnym UE.

- Unia Europejska to nie tylko wsparcie finansowe, to wspólnota: narodów, ludzi, wartości, praw. Projekt społeczny, gospodarczy i polityczny. Jesteśmy Polakami, ale jednocześnie jesteśmy Europejczykami. I tak jak Europa potrzebuje nas, tak też my potrzebujemy Europy – podkreśla prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

UE nie jest przeciwko Polsce – unijni liderzy zwracają uwagę na praworządność – sprawę fundamentalną.  

98 miliardów złotych pozyskały z dotacji unijnych polskie samorządy w latach 2014-2020. 80 proc. tej kwoty wspólnoty lokalne przeznaczyły na inwestycje poprawiające jakość życia swoich mieszkańców, pozostałe środki były wydatkowane na projekty społeczne.

Bez tych środków tak spektakularny rozwój naszych miast, gmin i wsi nie byłby możliwy.

Szczególnie teraz, w sytuacji kryzysu finansów samorządowych spowodowanego pandemią oraz polityką rządu, odcięcie się od unijnych pieniędzy dla wielu wspólnot może okazać się zabójcze.

NIE dla pozbawiania Polski pieniędzy przez wetowanie budżetu

Nie ma zgody samorządów na pozbawianie Polski tych pieniędzy, przez wetowanie budżetu. Samorządowcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu dla Polski oraz Ruchu Wspólna Polska podkreślają, że nie chodzi o pieniądze jakiegoś abstrakcyjnego państwa polskiego. To są pieniądze Polek i Polaków.

Wspólnym głosem mówią także o potrzebie znalezienia dobrego kompromisu, który pozwoli Polsce wyjść z twarzą z tej sytuacji.

W środę 9 grudnia flagi Unii Europejskiej zawisną w kilkudziesięciu polskich miastach.

Wrocław przeciwko wetowaniu budżetu UE

Flagi unijne pojawią się na elewacjach Urzędu Miejskiego, miejskich instytucji oraz na autobusach i tramwajach. W wielką flagę zamieni się w środę także membrana Stadionu Miejskiego oraz telebim aquaparku.

10 grudnia przed na maszt na pl. Gołębim wciągnięto flagę Unii Europejskiej. 

Wciągnięcie flagii Unii Europejskiej na maszt na pl. Gołębim

Wciągamy flagę Unii Europejskiej na maszt na pl. Gołębim i słuchamy "Ody do radości"

Opublikowany przez Prezydenta Wrocławię Jacka Sutryka Środa, 9 grudnia 2020

W czwartek o godz. 12.00 z wieży ratuszowej zabrzmi hymn Unii Europejskiej.

Tak zmienia się Wrocław

- Od czasu wejścia do Unii Europejskiej Wrocław, jako beneficjent otrzymał ponad 2,6 mld zł dofinansowania na ok. 500 projektów. Gdyby, zgodnie z mapą dotacji, zsumować całość środków europejskich, po które sięgnęły wrocławskie uczelnie, przedsiębiorcy, instytucje czy NGOsy możemy mówić o kwocie niemal 20 miliardów złotych tylko na terenie Wrocławia – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Wśród niemal 500 projektów zrealizowanych i realizowanych nadal ze środków UE znalazły się takie inwestycje jak budowa Narodowego Forum Muzyki czy przebudowa Teatru Muzycznego Capitol, które stanowią kulturalną wizytówkę naszego miasta. Ze znaczącym dofinansowaniem środków unijnych inwestowaliśmy i inwestujemy w infrastrukturę, transport, zakupy tramwajów, czy wymianę pieców. Dzięki unijnemu wsparciu, we Wrocławiu możliwe było przeprowadzenie setek projektów społecznych.

Czytaj też: Wrocław dużo straci przy ograniczonych środkach unijnych

Jeśli budżet UE zostanie zablokowany, część z planowanych przedsięwzięć nie będzie mogła zostać zrealizowana w planowanym terminie. Konieczna będzie zmiana priorytetów. Konieczne będą trudne wybory inwestycji do realizacji, spośród szeregu równie ważnych. Na inne przedsięwzięcia mieszkańcy Wrocławia będą zmuszeni czekać przez kolejne lata. Mimo, że z pomocą środków unijnych ich realizacja mogłaby się rozpocząć znacznie szybciej.

Czytaj też: #10yearschallenge – jak zmienił się Wrocław

    Posłuchaj podcastu

    Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

    Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

    Reklama
    Powrót na portal wroclaw.pl