4. Samorządowcy apelują do prezydenta Andrzeja Dudy o odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy
Na zdjęciu wrocławscy samorządowcy przy plakacie z projektami Wrocławia, które można zrealizować za środki w ramach Krajowego Planu Odbudowy fot. Tomasz Hołod

Samorządowcy skierowali do prezydenta RP Andrzeja Dudy apel w sprawie odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy. Sygnatariuszami listu otwartego są prezydenci Warszawy, Poznania, Białegostoku i Wrocławia, Jacek Sutryk. Samorządowcy przygotowali też listę 1000 projektów, które ze środków z KPO można zrealizować w gminach z całej Polski. Również na Dolnym Śląsku.

Samorządowcy z Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski”, który skupia ponad 600 polskich samorządowców (marszałków województw, prezydentów, burmistrzów, wójtów, sołtysów, starostów, radnych) przekazali w Warszawie apel do Prezydenta RP w sprawie podjęcia działań mających na celu odblokowanie środków z KPO dla Polski.

Treść listu otwartego podpisanego także przez prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, ale też samorządowe projekty KPO udostępnili we Wrocławiu wiceprezydent Jakub Mazur, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Koalicji Obywatelskiej w dolnośląskim Sejmiku Marek Łapiński, prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder oraz miejscy radni Paweł Karpiński, Marta Kozłowska i Mirosław Lach.

Brak pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) to dla miast i wsi ostry hamulec rozwojowy. Rząd w tej sprawie jest wciąż bierny, a konsekwencje ponoszą mieszkańcy polskich gmin. W grze jest 158,5 mld złotych – 106,9 mld zł dotacji oraz ponad 51 mld zł w formie preferencyjnych pożyczek.

„Te środki są naszym wspólnym dobrem, a niestety stały się zakładnikami sporów partyjnych” – napisano w liście otwartym samorządowców do Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Reprezentują oni miasta, miasteczka i wsie, w których mieszka niemal 30 milionów obywateli Rzeczpospolitej.

Propozycje Wrocławia w ramach Krajowego Planu Odbudowy

Co prawda nieznane są jeszcze szczegóły tegorocznych naborów projektów w ramach KPO, ale już w 2020 roku Wrocław przygotował wstępne propozycje na blisko 2 miliardy złotych.

Z jednej strony celem jest rozwój zrównoważonego transportu – zgłoszono budowy wydzielonych tras komunikacji zbiorowej na osiedla: Maślice (90 mln) i Jagodno (50 mln) oraz budowę trasy tramwajowo-autobusowej na Swojczyce wraz z budową Mostów Chrobrego (167 mln).

To także 232 mln zł na budowę Alei Wielkiej Wyspy oraz 85,7 mln zł na realizację spójnej sieci tras rowerowych dla mieszkańców Wrocławia i aglomeracji. Projekt obejmowałby nie tylko trasy rowerowe w centrum, ale także dojazdy do osiedli czy kładki pieszo-rowerowe oraz trasy zielone – niezależne od ruchu aut.

Wrocław przedstawił również projekt kompleksowej termomodernizacji wraz z wymianą pieców węglowych w budynkach komunalnych oraz termomodernizacji 18 budynków TBS Wrocław.

Druga z przekazanych przez miasto fiszek zakładała 185 mln zł na budowę 3 Zespołów Szkolno-Przedszkolnych (ul. Sołtysowicka, Cynamonowa i Asfaltowa) oraz budowę przedszkola przy ul. Dębickiej.

Z kolei 55 mln zł trafiłoby na aktywizację społeczną i zawodową czy podnoszenie kompetencji pracowników oraz wolontariuszy NGO.

– Pieniądze z KPO są dla Wrocławia i wszystkich polskich samorządów są niezbędne. Nie chcemy zatrzymywać miejskich inwestycji, dlatego już teraz powstaje Aleja Wielkiej Wyspy czy nowe mosty Chrobrego. Przygotowujemy się również do projektowania tramwaju na Maślice. Jeśli w ramach KPO pojawią się odpowiednie kategorie naborów, moglibyśmy liczyć na refinansowanie tych inwestycji – wylicza wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur podkreślając, że złożone dokumenty miały bardzo poglądowy charakter i dopiero konkretne programy oraz konkursy pozwolą zweryfikować możliwości pozyskania środków.

Wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur/fot. Tomasz Hołod

Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia przypomina, że z zaliczek z KPO korzysta ponad dwadzieścia krajów, a niektóre otrzymują już wypłaty. – To nie tylko Francja, Włochy czy Hiszpania, ale również nasz sąsiad – Słowacja. Gdyby środki z KPO zostały uruchomione jeszcze w tym kwartale, to PKB kraju wzrosłoby o pół procenta. To także lepsza sytuacja w walce z inflacją. Dlatego apelujemy, by nasi mieszkańcy przestali być zakładnikami politycznej gry – mówi.

Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia/fot. Tomasz Hołod

Krzysztof Balawejder zwraca uwagę, że dla Wrocławia środki z KPO to między innymi możliwość refinansowania 45 nowych tramwajów i kilkudziesięciu nowych autobusów. – To także projekty i realizacja nowych tras – na Swojczyce czy Maślice – które pozwolą kilkunastu tysiącom mieszkańców Wrocławia uzyskać nową jakość życia – mówi prezes MPK Wrocław.

1000 inwestycji finansowanych z Europejskiego Funduszu Odbudowy

Przedstawiciele Ruchu Samorządowego „TAK! Dla Polski” przygotowali listę 1000 inwestycji, które w całej Polsce mogłyby zostać sfinansowane z Europejskiego Funduszu Odbudowy. Na pieniądze czekają również dolnośląskie miasta.

Wałbrzych wskazał m.in. projekt budowy i przebudowy dróg w strefach przemysłowych, dzięki któremu udostępniono by inwestorom ok. 80 hektarów terenów (205 mln zł) czy potrzebę rewitalizacji poprzemysłowej dzielnicy Sobięcin (130 mln zł).

Strzelin chciałby przeznaczyć pieniądze z KPO na budowę obwodnicy miasta (336 mln zł).

Kłodzko m.in. na budowę eko-smart żłobka dla 200 dzieci czy termomodernizację zasobu komunalnego.

Jelenia Góra wskazuje m.in. potrzebę budowy hali widowiskowo-sportowej, rozwoju infrastruktury rowerowej, ograniczania niskiej emisji kominowej, remontu basenu miejskiego czy kontynuacji budowy obwodnicy południowej miasta.

– Te wszystkie inwestycje naprawdę mogą zostać zrealizowane – nie ma wątpliwości Marek Łapiński, Przewodniczący Koalicji Obywatelskiej w dolnośląskim Sejmiku.