wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Uroczystości upamiętniające ofiary stanu wojennego. Dziś 43. rocznica

13 grudnia pracownicy Centrum Historii Zajezdnia zapraszają na film do Nowych Horyzontów, natomiast osoby z lokalnego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej na zapalenie zniczy na Ostrowie Tumskim i na pokaz świetlny na budynku Politechniki Wrocławskiej.

Reklama

Uroczystość rozpoczynająca wrocławskie obchody 43. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce miała miejsce 12 grudnia przed tablicą ku czci mieszkańców Wrocławia, którzy stawili opór komunistycznej władzy, i przed tablicą upamiętniającą Piotra Bednarza.

Był jednym z najbardziej poszukiwanych działaczy podziemnej Solidarności. Po aresztowaniu w listopadzie 1982 roku zaproponowano mu obniżenie kary w zamian za prorządowe wystąpienie w TVP, co odrzucił. Skazany został na 4 lata więzienia, nie poszedł na współpracę z komunistami, ale ciągle nękany próbował popełnić samobójstwo w zakładzie karnym. Dzięki  amnestii wyszedł na wolność w 1984 roku i powrócił do działalności związkowej. Zmarł 26 marca 2009 roku we Wrocławiu.
Centrum Historii Zajezdnia

Strajki w Dolmelu i Pafawagu w 1981

Pracownicy CH Zajezdnia przypominają, że gdy w nocy z 12 na 13 grudnia wprowadzono w Polsce stan wojenny, wiele zakładów pracy odpowiedziało na to strajkami.

Zostały one brutalnie spacyfikowane. Jeden z pierwszych szturmów wojska na protestujących we Wrocławiu robotników odbył się, gdy czołgi wyłamując bramy Dolmelu i Pafawagu wjechały na teren obu zakładów.
Centrum Historii Zajezdnia

Do pacyfikacji strajków, w zakładach pracy i na uczelniach, milicja i oddziały ZOMO potrzebowały wsparcia wojskowego, mimo to protesty we Wrocławiu utrzymywały się kilka dni. „Wrocław po raz kolejny pokazał, że zasługuje na miano twierdzy, ale tym razem Solidarności” — piszą pracownicy Zajezdni i dodają, że stan wojenny oznaczał koniec legalnego funkcjonowania tej organizacji oraz innych stowarzyszeń i inicjatyw opozycyjnych do władzy komunistycznej.

Uroczystości we Wrocławiu 13 grudnia 2024

W 43. rocznicę pracownicy Zajezdni zapraszają do Kina Nowe Horyzonty na seans filmu „Czas Apokalipsy” (reż. F. F. Coppola) o godzinie 18.30 (bilety tutaj). Więcej informacji w naszej zapowiedzi.

Akcje upamiętniające ofiary komunistycznych represji organizuje wrocławski oddział IPN:

  • 13 grudnia 2024 r., godz. 13.00, Długołęka – wykład nt. stanu wojennego (Gminny Ośrodek Kultury);
  • 13 grudnia 2024 r., godz. 18.30, Ostrów Tumski – zapalenie zniczy ofiarom stanu wojennego (Katedra Wrocław);
  • 13 grudnia 2024 r., godz. 19:30, Wrocław – pokaz laserowy na budynku Politechniki Wrocławskiej „Zapal światło wolności”;
  • 16 grudnia 2024 r., godz. 13.00, Legnica – wykład nt. stanu wojennego (Przystanek Historia);
  • 16 grudnia 2024 r., godz. 18.00, Wrocław – koncert w 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 roku. W programie piosenki internowanych oraz zakazane ballady. Śpiew i komentarz historyczny Roman Kowalczyk, akompaniament Krzysztof Żesławski (aula Politechniki Wrocławskiej);
  • 19 grudnia 2024 r., godz. 10.00, Wołów – wykład dla osadzonych nt. stanu wojennego (Zakład Karny).

13 grudnia 1981 (tekst: IPN Wrocław)

Ranek 13 grudnia zaskakiwał. Milczały telefony, z radia płynęła muzyka poważna. W telewizji zamiast „Teleranka” nadano wielokrotnie powtarzane przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, który stanął na czele niesławnej Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Jego zdaniem:

„Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią. Dorobek wielu pokoleń, wzniesiony z popiołów polski dom ulega ruinie. Struktury państwa przestają działać".

13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o wprowadzeniu stanu wojennego na terenie całego kraju. Tym sposobem złamano nadzieje milionów Polaków i na wiele lat odsunięto szansę na demokratyczne przemiany. Stan wojenny przyniósł tysiącom osób i ich rodzinom cierpienie – izolację w ośrodkach internowania, uwięzienie, pozbawienie pracy. Dziesiątki niewinnych straciły życie.

Wprowadzenie stanu wojennego stało w sprzeczności z obowiązującą konstytucją, zgodnie z którą możliwe było jedynie ogłoszenie stanu wyjątkowego. Władzę w Polsce przejęła w swe ręce tajemnicza Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, wkrótce przezwana przez ulicę „Wroną”. Zadaniem rady miało być administrowanie krajem w czasie obowiązywania stanu wojennego. W istocie jej znaczenie było głównie propagandowe.

Społeczeństwu narzucono szereg rygorów, takich jak:

  • godzina milicyjna;
  • zakaz zgromadzeń;
  • zawieszenie działalności stowarzyszeń, związków, mogła działać jedynie dominująca partia – PZPR;
  • zmilitaryzowano szereg kluczowych zakładów pracy;
  • w sądownictwie wprowadzono tryb doraźny, w którym obowiązywały zaostrzone kary – do kary śmierci włącznie.

Aresztowania, procesy i internowanie nie wyczerpywały arsenału represji. Tysiące osób, uczestników strajków i demonstracji, zostało pobitych. Dziesiątki tysięcy skazano na grzywny lub kary aresztu na podstawie orzeczeń kolegiów do spraw wykroczeń. Kilka tysięcy działaczy „Solidarności” zostało zmuszonych do opuszczenia kraju. Liczby osób zwolnionych z pracy i pozbawionych stanowisk z przyczyn politycznych nie sposób ustalić.

Źródło: materiały organizatorów

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama