wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 20:12

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Rocznica stanu wojennego: słynny „Czas Apokalipsy” i dwa inne filmy na wielkim ekranie

Trzy niezwykłe spojrzenia na momenty kryzysu, przełomu i ludzkiej bezradności wobec historii – z okazji 43 rocznicy ogłoszenia w Polsce stanu wojennego Centrum Historii Zajezdnia i Kino Nowe Horyzonty zapraszają na rozpoczynający się już dzisiaj (12 grudnia 2024 roku) cykl „Obrazy stanu apokalipsy”. Jakie filmy obejrzymy i jak się z tym wiąże słynne zdjęcie Chrisa Niedenthala?

Reklama

Pamiętacie słynne zdjęcie Chrisa Niedenthala z grudnia 1981 roku, przedstawiające warszawskie kino Moskwa, transporter opancerzony SKOT i afisz z tytułem „Czas Apokalipsy”? Fotograf robił je z ukrycia, ryzykując, i jeszcze tego samego dnia przekazał kliszę kurierowi, by zawiózł ją do redakcji Newsweeka w Berlinie Zachodnim.

Fotografia stała się rozpoznawalnym na całym świecie symbolem stanu wojennego, a tytuł amerykańskiego filmu o wojnie w Wietnamie stał się komentarzem do grudniowych wydarzeń i już na zawsze splótł się z naszą historią.

Film zobaczymy teraz – w wersji reżyserskiej  –  w cyklu  „Obrazy stanu apokalipsy” już w najbliższy piątek (13 grudnia) o godz. 18.30 w Kinie Nowe Horyzonty.

Seans zostanie poprzedzony prelekcją o stanie wojennym i historii zdjęcia Chrisa Niedenthala, którą wygłosi dr Kamil Borecki z Centrum Historii Zajezdnia.

„Czas Apokalipsy” reż. Francis Ford Coppola

„Czas Apokalipsy” to legendarny już dramat wojenny inspirowany „Jądrem ciemności” Josepha Conrada i weteranów wojny amerykańsko-wietnamskiej, jedno z najważniejszych dzieł w historii kina. 

Film otwierają dźwięki utworu The Doors ze słowami „This is the End. My only friend, the End…” I odgłosy eksplozji bomb spadających na wietnamską dżunglę, a w rolę pułkownika Kurtza wcielił się Marlon Brando.

„Bez końca” reż. Krzysztof Kieślowski

W ramach cyklu „Obrazy stanu apokalipsy” już dziś (12 grudnia 2024 roku) o godz. 18. 30 zobaczymy także dramat „Bez końca” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.

Gościem spotkania po filmie będzie dyrektor Centrum Historii Zajezdnia dr Andrzej Jerie, a spotkanie poprowadzi Kierownik działu programowego KNH, Jarosław Skóra.

„Bez końca” to gorzki film o stanie wojennym. Niespodziewanie umiera na serce młody mecenas Antoni Zyro, obrońca robotnika oskarżonego o udział w strajku. Odtąd towarzyszy żyjącym jako duch. Jego żona, Urszula (w tej roli świetna Grażyna Szapołowska) nie może pogodzić się z nagłym i nieodwołalnym rozstaniem. 

„Rok z życia kraju” reż. Tomasz Wolski

W sobotę (14 grudnia 2024 roku) o godz. 18.30 zobaczymy natomiast  dokument „Rok z życia kraju” - pełen absurdu i energii film o przełomowym momencie polskiej i światowej historii. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem Tomaszem Wolskim.

Kalendarz projekcji

  • 12 grudnia 2024, godz. 18.30  - „Bez końca” reż. Krzysztof Kieślowski
  • 13 grudnia 2024, godz. 18.30  -  „Czas Apokalipsy” reż. Francis Ford Coppola
  • 14 grudnia 2024, godz. 18.30  - „Rok z życia kraju” reż. Tomasz Wolski

Więcej informacji plus bilety na stronie Kina Nowe Horyzonty. 

Źródło: materiały organizatorów

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl