wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:51

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Otwiera się restauracja Tarasowa z widokiem na Pergolę. Nowy punkt na kulinarnej mapie Wrocławia
Kliknij, aby powiększyć
Restauracja Tarasowa w kompleksie Hali Stulecia we Wrocławiu fot. Maciej Kulczyński
Restauracja Tarasowa w kompleksie Hali Stulecia we Wrocławiu

Piękny widok na Pergolę i doskonała kuchnia. Restauracja Tarasowa zaprasza miłośników takiego właśnie zestawu wrażeń. Otwarcie 8 czerwca.

Reklama

– Wraz z wyremontowaną Halą Stulecia i Fontanną Multimedialną, otwarte w 2010 roku Wrocławskie Centrum Kongresowe dało nowy blask całemu kompleksowi, stawiając na pierwszym miejscu realizację różnych potrzeb mieszkańców Wrocławia – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. - Teraz czas na restaurację, czyli pyszną kuchnię w otoczeniu zabytku klasy światowej. Jestem pewien, że nowa aranżacja wnętrza restauracji i nowa oferta gastronomiczna spełni oczekiwania wrocławian i turystów. Będzie pięknie, pysznie i bardzo wrocławsko - stwierdza. 

Restauracja Tarasowa – co znajdziemy w karcie?

- W karcie znajdziemy strasznie dużo sezonowych rzeczy. Teraz mamy bardzo krótki sezon. Na takie produkty, które są cudowne, ale właśnie występują tylko przez miesiąc. Są to kwiaty kopru, są to kwiaty szczypiorku. Bazujemy na lokalnych produktach. Korzystamy np. z wieprzowiny złotnickiej od pana Nowickiego, która jest bardzo wysokiej klasy i jakości – mówi Katarzyna Daniłowicz, Executive Chef w Hali Stulecia. - Korzystamy z kawioru z pstrąga z gospodarstwa z gospodarstwa wodnego z Zielenicy, korzystamy z polskiej wołowiny. Staramy się działać jak najbardziej lokalnie, unikać składników z odległych krajów. Nie znajdziecie na pewno Państwo u nas marakui czy mleka kokosowego, raczej są to rzeczy po prostu stąd.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Katarzyna Daniłowicz, Executive Chef w Hali Stulecia fot. Maciej Kulczyński
Katarzyna Daniłowicz, Executive Chef w Hali Stulecia

W pierwszej odsłonie karty, dzielonej na dania pierwsze i drugie oraz menu barowe i menu dziecięce, znajdą się takie pozycje jak: kurczak faszerowany z groszkiem, orzechami laskowymi, polentą kukurydzianą i białą truflą, sandacz na parze w sosie szczawiowym, szponder wołowy ze szparagami z wędzonym szpikiem, kaparami z kwiatów bzu i demi glace.

W menu jest także biodrówka wieprzowa z puree z pieczonych młodych ziemniaków z czereśniami i sałatą masłowa, ale też gołąbki z mózgiem cielęcym, gofry ziemniaczane z kawiorem z pstrąga czy krokiety z wędzonym węgorzem z sosem z rabarbaru i bzu.

Tarasowa ma także pozycje wegańskie i wegetariańskie, w pierwszej karcie są to m.in. wellington z buraka z młodymi warzywami, carpaccio z białej rzepy i młode pory w emulsji z sera Bursztyn.

W soboty i niedziele zawsze będzie można liczyć na trochę klasyki - buliony i sznycle wieprzowe z wciąż zmieniających się wkładek weekendowych. Lokalne będą też w dużej mierze alkohole. Dotyczy to nie tylko wrocławskiego piwa czy dolnośląskich win, na które sommelierzy Tarasowej położyli duży nacisk przy tworzeniu selekcji, ale również autorskich drinków.

Nowoczesne wersje tradycyjnych dań i kulinarny wrocławski mikrokosmos

- Chcemy, żeby w kompleksie Hali Stulecia historia była żywa. Dlatego w karcie pojawią się nawiązania do dań tradycyjnych. W sezonie zimowym będzie Śląskie Niebo, czyli takie cięższe danie, z suszonymi owocami, z wieprzowiną, z kluseczkami. W tej chwili mamy w karcie lżejsze propozycje. I jedną z takich naszych interpretacji dawnej kuchni, jest botwina z ryb. Jako zimna przystawka. Kiedyś to była forma chłodnika albo zupy rybnej. Nazwa jest może myląca, bo botwina nie musi być wcale w składzie tego dania, botwina jest bardziej określeniem w dawnych czasach używanym na wszystkie nowalijki typu młody szczaw, młody szpinak, lebioda - zapowiada Katarzyna Daniłowicz, Executive Chef. - I w tym daniu również my wykorzystujemy takie świeże nowalijki. Do tego jeszcze sok wyciśnięty z młodego chrzanu. Robimy na tej bazie takie malutkie lody kuleczkowe, które nam schładzają tą bazę chłodnikową. Można powiedzieć, że to nowoczesne wydanie tego dawnego chłodnika.

Dr Jerzy Ilkosz: załoga patrzy w przyszłość, tak jak robił to zawsze Max Berg

Pawilon letni, w którym mieściła się pierwsza Restauracja Tarasowa, zaprojektował na potrzeby Wystawy Stulecia w 1913 roku architekt Hali Stulecia Max Berg. Podstawowym założeniem projektu było zapewnienie najlepszego widoku na Tereny Wystawowe, zwłaszcza Pergolę i staw. Te z z kolei zostały zaprojektowane przez Hansa Poelziga - drugiego członka genialnego teamu.

- Przez ponad sto lat działało tu wiele przedsięwzięć gastronomicznych, mniej lub bardziej docenianych przez wrocławian. Jako wrocławianin, ale też osoba naukowo i zawodowo związana z Halą Stulecia bardzo się cieszę, że nową Restaurację Tarasową będzie prowadzić sama Hala Stulecia - – mówi dr Jerzy Ilkosz, dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu, wybitny znawca historii i architektury kompleksu Hali Stulecia. - Miejsce będąc osadzone w historii i tradycji, jednocześnie jest formalnie nowoczesne, a jego załoga patrzy w przyszłość, tak jak robił to zawsze Max Berg.

Wnętrze - delikatny wystrój i funkcjonalność

Wnętrze zaaranżowane zostało według projektu wrocławskich architektów - Agnieszki Zawiszewskiej-Dominiczak i Aleksandra Czerwonki-Jabłońskiego z CUDO Studio.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Wnętrze zaaranżowane zostało według projektu wrocławskich architektów - Agnieszki Zawiszewskiej-Dominiczak i Aleksandra Czerwonki-Jabłońskiego z CUDO Studio. fot. Maciej Kulczyński
Wnętrze zaaranżowane zostało według projektu wrocławskich architektów - Agnieszki Zawiszewskiej-Dominiczak i Aleksandra Czerwonki-Jabłońskiego z CUDO Studio.
 

– Chyba takim najważniejszym wyzwaniem dla nas jako projektantów wnętrz, było osadzenie projektu współczesnego w historycznym kontekście. Mamy olbrzymi respekt do tego obiektu. Nie ma zbyt wielu budynków w Polsce, wpisanych na listę UNESCO. To tak, jakbyśmy urządzali zamek w Malborku. Naszym rozwiązaniem było wpasowanie tu czegoś co będzie subtelne – mówi Aleksander Czerwonka-Jabłoński.

Projektanci nawiązali także do tarasowego układu całego terenu.

–  Warto zwrócić uwagę na to, że ten cały teren narasta w stronę restauracji. On ma taki układ tarasowy. Stąd w ogóle nazwa restauracji: Tarasowa. My doprojektowaliśmy w środku restauracji kolejny taras. I to umożliwia też gościom restauracji oglądanie wszystkiego na zewnątrz. Jedni nie zasłaniają drugim – dodaje Aleksander Czerwonka-Jabłoński.

Całą restaurację można podzielić na dwuosobowe stoliki, ale tak samo można je łączyć w większe zestawy, nawet dla 20 osób. Ruchome kurtyny umożliwiają oddzielenie od siebie powstających w ten sposób grup stolików.

Restauracja Tarasowa - godziny otwarcia i rezerwacje

Drzwi Tarasowej dla gości Hala Stulecia otwarte zostaną w środę 8 czerwca o godz. 14.00. Restauracja będzie działać od wtorku do piątku w godz. 14 -  23, a w soboty i niedziele - w godz. 12 - 23. Rezerwacje nie są wymagane, ale chcąc być pewnym, że dostaniemy miejsce, warto ją wcześniej złożyć telefonicznie, e-mailowo lub za pomocą formularza. Więcej informacji na stronie halastulecia.pl.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl