W aplikacji złożonej przez MPWiK znalazły się inwestycje związane z budową sieci kanalizacji sanitarnej na osiedlach: Żerniki, Ratyń, Marszowice, Kłokoczyce, Strachowice, Brochów, Leśnica, Księże Wielkie i Świniary. Łącznie to ponad 22 kilometry nowych sieci. Dotacja obejmuje także rozpoczętą w ubiegłym roku modernizację i rozbudowę Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków.
Dofinansowanie z programu FEnIKS stanowi wsparcie dla MPWiK, umożliwiając realizację kosztownych inwestycji związanych z ochroną środowiska i wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań. Rozbudowa Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków oraz nowa infrastruktura kanalizacyjna przyczyniają się do poprawy komfortu życia mieszkańców oraz długofalowego rozwoju Wrocławia i aglomeracji.Witold Ziomek, prezes MPWiK S.A. we Wrocławiu
Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni
Zwiększająca się liczba mieszkańców i rozbudowa Wrocławia wymaga nowoczesnych rozwiązań w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Obecna infrastruktura, choć w pełni funkcjonalna, potrzebuje rozbudowy, aby sprostać przyszłym wyzwaniom. Stąd modernizacja Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków jest odpowiedzią na te potrzeby.
Dość powiedzieć, że po rozbudowie obiekt będzie w stanie przyjąć aż 209 000 m3 nieczystości na dobę, czyli o 39% więcej niż obecnie. Oczyszczalnia będzie także lepiej dostosowana do przyjęcia tzw. ścieków nadmiarowych w pogodzie deszczowej, co pozwoli zwiększyć odporność miasta na lokalne powodzie, które są efektem ulewnych deszczów. To także krok ku bardziej zrównoważonej przyszłości.Wojciech Stanek, dyrektor operacyjny MPWiK S.A. we Wrocławiu
Nowe sieci kanalizacyjne, ale także edukacja
Budowa nowych sieci kanalizacyjnych dofinansowanych ze środków unijnych – podobnie jak rozbudowa oczyszczalni – również trwa. Realizacja tych inwestycji umożliwi podłączenie do systemu zbiorczej kanalizacji blisko 3 tys. osób. Prace na terenie osiedla Świniary już ukończono. Dobiegają końca inwestycje w Leśnicy i na Księżu Wielkim. Inne są w trakcie realizacji albo zaraz wystartują. Planowany termin zakończenia tych robót to 2027 rok.
Świadomość ekologiczna kształtuje się od najmłodszych lat, dlatego w projekcie przewidziano również działania edukacyjne skierowane do dzieci. Program Akademii H2O, której absolwentami jest już 15 tysięcy uczniów z Wrocławia i okolicznych miejscowości, zostanie wzbogacony o trzy angażujące komiksy: „Zbój wodopój”, „Pokonaj potwora Zatora!” oraz „Szanuj wodę – ratuj przyrodę!”.
Mamy to! Takich pieniędzy w jednorazowej dotacji nasza spółka jeszcze nie wywalczyła. To wielki sukces, który umożliwia nam realizację kosztownych inwestycji związanych z ochroną środowiska i wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań. Unia Europejska szczególnie premiuje projekty, które - oprócz aspektu infrastrukturalnego - zawierają także komponent edukacyjny. Dzięki temu nasz wniosek uzyskał dodatkowe punkty i wpisał się w oczekiwania w zakresie podnoszenia świadomości ekologicznej społeczeństwa.Przemysław Gałecki, wiceprezes MPWiK S.A. we Wrocławiu
Wielomiesięczna praca nad wnioskiem
Przygotowanie wniosku do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie z programu FEnIKS było pracochłonnych procesem, który trwał kilka miesięcy i wymagał zebrania oraz przeanalizowania danych z różnych obszarów działalności MPWiK. Stąd nad jego opracowaniem czuwał interdyscyplinarny zespół specjalistów, który opracował kompletną i rzetelną dokumentację.
Dynamicznie rozwijające się miasta, a takim niewątpliwie jest Wrocław, potrzebują nowoczesnej infrastruktury, która wspiera ich rozwój. Dzięki realizacji tego projektu kolejni mieszkańcy zyskają dostęp do kanalizacji, a oczyszczalnia zwiększy swoją przepustowość. To oznacza lepszą obsługę zarówno dla Wrocławia, jak i okolicznych gmin, co poprawi jakość życia i ochronę środowiska.Robert Gajda, zastępca prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Umowę w siedzibie wrocławskiej spółki podpisali zastępca prezesa Zarządu NFOŚiGW Robert Gajda oraz Zarząd MPWiK S.A. we Wrocławiu – prezes Witold Ziomek i wiceprezes Przemysław Gałecki. W wydarzeniu, z ramienia Ministerstwa Klimatu i Środowiska, wzięła udział także posłanka Izabela Bodnar.
– Dziękuję wszystkim zaangażowanym w przygotowanie wniosku o dofinansowanie oraz realizację projektu. To kolejny krok w stronę nowoczesnej i ekologicznej gospodarki ściekowej Wrocławia – podsumowuje Witold Ziomek, prezes MPWiK S.A. we Wrocławiu.
Co ważne dofinansowanie w wysokości 219 mln zł odciąży budżet MPWiK i umożliwi przeznaczenie uwolnionych funduszy na inne istotne inwestycje. To m.in. budowa nowego zbiornika wody czystej, który zapewni jeszcze większe bezpieczeństwo dostaw wody w mieście.
Wykaz 12 zadań inwestycyjnych realizowanych w projekcie „Docelowe rozwiązanie gospodarki ściekowej dla miasta Wrocławia – Faza II”:
- Budowa sieci kanalizacji sanitarnej na osiedlu Żerniki - ul. Rumiankowa, Osiniecka, Strachowicka, Objazdowa, Kardamonowa (zadanie planowane do realizacji)
- Budowa sieci kanalizacji sanitarnej na osiedlu Ratyń (etap III) w ulicach Gromadzkiej nr od 1 do 47, Szkolnej, Miodowej (zadanie planowane do realizacji)
- Budowa sieci kanalizacji sanitarnej na osiedlu Marszowice - etap III (zadanie planowane do realizacji)
- Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w ul. Gromadzkiej (zadanie planowane do realizacji)
- Rozbudowa i modernizacja Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków (etap 1 – zadanie w toku; etap 2 – zadanie w toku)
- Budowa sieci kanalizacji sanitarnej na osiedlu Kłokoczyce (zadanie w toku)
- Budowa sieci kanalizacji sanitarnej na osiedlu Strachowice w rejonie ul. Zarembowicza (zadanie w toku)
- Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w ul. Mandżurskiej (zadanie w toku)
- Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w ul. Sieroszowickiej (zadanie w toku)
- Budowa sieci kanalizacji sanitarnej na osiedlu Leśnica - etap II (zadanie na ukończeniu)
- Budowa sieci kanalizacji sanitarnej na osiedlu Księże Wielkie - etap IIa (zadanie na ukończeniu)
- Budowa sieci kanalizacji sanitarnej na osiedlu Świniary (zadanie zakończone)