wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Punkt Pomocy Farmaceutycznej dla uchodźców powstał we Wrocławiu
Kliknij, aby powiększyć
Punkt Pomocy Farmaceutycznej dla uchodźców przy ul. Wittiga 4, w budynku T16 Fot. Tomasz Walów
Punkt Pomocy Farmaceutycznej dla uchodźców przy ul. Wittiga 4, w budynku T16

Farmaceuci Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, współpracujący z Dolnośląską Izbą Aptekarską, otworzyli pierwszy Punkt Pomocy Farmaceutycznej dla uchodźców. Znajduje się przy punkcie recepcyjnym przy ul. Wittiga 4, w budynku T16. Ukraińcy otrzymają tam podstawową pomoc medyczną.

Reklama

Wielu uchodźców jest pozbawionych leków niezbędnych do swoich terapii, brakuje im informacji o tym, jakie leki są dostępne w Polsce, ale przede wszystkim – nie wiedzą, gdzie mogą się po nie zgłaszać.

W związku z tym, w Biurze Meldunku Tymczasowego na terenie akademików Politechniki Wrocławskiej, został otwarty pierwszy Punkt Pomocy Farmaceutycznej. To miejsce, w którym uchodźcy otrzymują podstawową pomoc medyczną. Organizatorami placówki są farmaceuci: mgr farm. Katarzyna Rasmus, mgr farm. Małgorzata Raginia, dr Ewa Żurawska-Płaksej i mgr farm. Wojciech Płaksej.

Na początku nie było prawie niczego. Żołnierze przynieśli do naszego prowizorycznego gabinetu półki, gdzie postawiliśmy leki przywiezione z własnych aptek. Obecnie jest ich znacznie więcej. Mamy syropy na kaszel, tabletki na gardło, krople na katar - podstawowe rzeczy, które potrzebne są osobom, które do nas przychodzą
mgr farm. Małgorzata Raginia.

Wielu uchodźców jest pozbawionych leków niezbędnych do swoich terapii

Do budynku T-16 skierowani zostali uchodźcy w różnym wieku. Najmłodszy pacjent miał 10 miesięcy, a najstarszy – 87 lat. W pierwszej kolejności są badani przez lekarzy znajdujących się na miejscu. Pomagają w tym wolontariusze, którzy posługują się językiem ukraińskim, stworzony został również krótki formularz w tym języku.

Najczęściej u pacjentów występują dolegliwości typu: nieżyty gardła, problemy żołądkowe, przeziębienia i osłabienie wynikające ze stresu i pięciodniowej podróży do Polski. Pojawiają się też trudniejsze przypadki – osoby w stanie przedzawałowym, z hipoglikemią, które wysyłane są natychmiast do szpitala.

Poszukiwani są farmaceuci-wolontariusze

— Średnio dziennie przychodzi do nas około 30 osób. Część z nich chce po prostu porozmawiać. Szczególnie, że przyjechały do nas osoby z Mariupola, Charkowa i Doniecka. Najbardziej zapadł mi w pamięci pacjent z szyną w nodze z pięciorgiem dzieci. Na granicy pozwolono mu przejechać tylko dlatego, że jest jedynym opiekunem swoich pociech — dodaje M. Raginia.

Emocjonalny bagaż jest ogromny, ale cieszymy się, że możemy pomóc. Naszą dewizą jest z resztą to, żeby nikt bez tej pomocy nie wyszedł - czy to leków, informacji, diagnozy wstępnej, badania ciśnienia, glukozy
dr Ewa Żurawska-Płaksej, z Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Poszukiwani są farmaceuci-wolontariusze, którzy wspomogą pracę i działanie Punktu Pomocy Farmaceutycznej dla uchodźców.

mat.prasowy

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl