Uwaga: zamknięte ulice, ograniczenia w ruchu
23 sierpnia przeprowadzono w tym miejscu wizję lokalną. Ustalono, że od 29 sierpnia (poniedziałek) zostanie wprowadzona organizacja ruchu zastępczego.
Remontowana ul. Ślęzoujście zostanie zamknięta od zachodniej części istniejącej zabudowy do przepustu wałowego na rzece Ługowina, natomiast na skrzyżowaniu ulic Ślęzoujście i Potokowej utrzymany zostanie dojazd do posesji i obsługi socjalno-bytowej mieszkańców.
Ważna inwestycja przeciwpowodziowa dla Wrocławia
Ulica Ślęzoujście pełni dwie funkcje – jest zarówno drogą publiczną, jak i wałem przeciwpowodziowym. Od dawna jednak jej stan pozostawiał wiele do życzenia. Obecny wał został wybudowany w 1903 roku. Jej odnowienie będzie ostatnim elementem ochrony przeciwpowodziowej dla Wrocławia.
To bardzo ważna inwestycja, ponieważ wał przeciwpowodziowy w tym miejscu jest najsłabszym elementem całego wrocławskiego węzła i obecnie nie zabezpiecza wystarczająco Maślic i Praczy Odrzańskich przed powodziąmówił w lipcu Tomasz Staruchowicz, dyrektor ZDiUM we Wrocławiu.
Wszystko z myślą także o ochronie środowiska
Prace nad remontem ulicy przewidują także ochronę zwierząt, a szczególnie płazów. Powstaną specjalne wygrodzenia, które mają uniemożliwić im wejście na drogę. Wszelkie prace będą natomiast prowadzone w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu wpłynęły one na środowisko naturalne.
Przewidywane są nowe nasadzenia – posadzone zostaną 273 drzewa i ponad 7 tysięcy krzewów. Zasiane zostanie także 6 tys. metrów kwadratowych trawników.
Nowości i udogodnienia gotowe w przyszłym roku
Na odnowionej ulicy pojawią się m.in. progi zwalniające. Będzie można po niej poruszać się z maksymalną prędkością 30 km/h. Powstanie także nowa nawierzchnia, chodnik dla pieszych oraz oświetlenie.
Wykonawca, firma STRABAG Infrastruktura Południe sp. z o.o. ma od daty podpisania umowy, czyli 4 lipca, 12 miesięcy na zrealizowanie wszystkich wytycznych. Koszt inwestycji wynosi ok. 12,5 mln zł, z czego 4 mln zostaną pokryte przez Wody Polskie.