4. Rozpoczyna się przebudowa ulicy Ślęzoujście. Mieszkańców od poniedziałku czekają zmiany

Zapowiadany od dłuższego czasu remont ul. Ślęzoujście rusza pełną parą. Inwestycja ma zabezpieczyć osiedla Maślice i Prace Odrzańskie przed powodziami. Rozpoczęcie prac oznacza ograniczenia, które zostaną wprowadzone w życie w poniedziałek, 29 sierpnia.

Uwaga: zamknięte ulice, ograniczenia w ruchu

23 sierpnia przeprowadzono w tym miejscu wizję lokalną. Ustalono, że od 29 sierpnia (poniedziałek) zostanie wprowadzona organizacja ruchu zastępczego.

Remontowana ul. Ślęzoujście zostanie zamknięta od zachodniej części istniejącej zabudowy do przepustu wałowego na rzece Ługowina, natomiast na skrzyżowaniu ulic Ślęzoujście i Potokowej utrzymany zostanie dojazd do posesji i obsługi socjalno-bytowej mieszkańców.

Powiększ obraz: Ul. Ślęzoujście zostanie zamknięta w poniedziałek, 29 sierpnia fot. ZDiUM Wrocław

Ważna inwestycja przeciwpowodziowa dla Wrocławia

Ulica Ślęzoujście pełni dwie funkcje – jest zarówno drogą publiczną, jak i wałem przeciwpowodziowym. Od dawna jednak jej stan pozostawiał wiele do życzenia. Obecny wał został wybudowany w 1903 roku. Jej odnowienie będzie ostatnim elementem ochrony przeciwpowodziowej dla Wrocławia.

To bardzo ważna inwestycja, ponieważ wał przeciwpowodziowy w tym miejscu jest najsłabszym elementem całego wrocławskiego węzła i obecnie nie zabezpiecza wystarczająco Maślic i Praczy Odrzańskich przed powodzią
mówił w lipcu Tomasz Staruchowicz, dyrektor ZDiUM we Wrocławiu.

Ul. Ślęzoujście zostanie zamknięta w poniedziałek, 29 sierpnia

Wszystko z myślą także o ochronie środowiska

Prace nad remontem ulicy przewidują także ochronę zwierząt, a szczególnie płazów. Powstaną specjalne wygrodzenia, które mają uniemożliwić im wejście na drogę. Wszelkie prace będą natomiast prowadzone w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu wpłynęły one na środowisko naturalne.

Przewidywane są nowe nasadzenia – posadzone zostaną 273 drzewa i ponad 7 tysięcy krzewów. Zasiane zostanie także 6 tys. metrów kwadratowych trawników.

Ul. Ślęzoujście zostanie zamknięta w poniedziałek, 29 sierpnia

Nowości i udogodnienia gotowe w przyszłym roku

Na odnowionej ulicy pojawią się m.in. progi zwalniające. Będzie można po niej poruszać się z maksymalną prędkością 30 km/h. Powstanie także nowa nawierzchnia, chodnik dla pieszych oraz oświetlenie.

Wykonawca, firma STRABAG Infrastruktura Południe sp. z o.o. ma od daty podpisania umowy, czyli 4 lipca, 12 miesięcy na zrealizowanie wszystkich wytycznych. Koszt inwestycji wynosi ok. 12,5 mln zł, z czego 4 mln zostaną pokryte przez Wody Polskie.