wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Edukacja
  4. Aktualności z edukacji
  5. Program „Uczeń w Formie” od 13 lat we Wrocławiu

Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie, co trzecie z nich ma nadmierną masę ciała, dlatego Wrocław od 13 lat prowadzi program „Uczeń w Formie”. Ma on zachęcać do aktywności i zdrowego żywienia.

Reklama

Problem nadwagi i otyłości wśród dzieci

Według Światowej Organizacji Zdrowia, w Europie otyłość dotyka przeciętnie jedną na pięć dziewczynek i jednego na trzech chłopców w wieku od sześciu do dziewięciu lat. Wiąże się to z drastycznym wzrostem liczby zachorowań na choroby związane z otyłością.

Przy zachowaniu obecnej tendencji, przewiduje się, że w 2025 roku ok. 27 milionów dzieci na świecie będzie miało nadciśnienie, 12 milionów nieprawidłową tolerancję glukozy, ok. 4 miliony zachoruje na cukrzycę typu 2, zaś u aż 38 milionów dojdzie do stłuszczenia wątroby lub nagromadzenia tłuszczu w tym organie.

To rodzina jest środowiskiem w największym stopniu kształtującym postawy zdrowotne dziecka. Nadwaga i otyłość rodziców istotnie zwiększa ryzyko wystąpienia tych zaburzeń u dziecka. Pewną rolę odgrywają skłonności genetyczne, natomiast za zdecydowaną większość przypadków nadmiernej masy ciała dzieci i rodziców odpowiadają rodzinne nawyki żywieniowe oraz styl życia.
prof. Anna Noczyńska z Katedry i Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych UM, konsultant merytoryczny programu Uczeń w formie

Od 2011 roku Miasto we współpracy z wrocławskim Uniwersytetem Medycznym realizuje program profilaktyki nadwagi, otyłości oraz innych zaburzeń okresu rozwojowego „Uczeń w formie”, skierowany do dzieci z wrocławskich szkół podstawowych oraz ich rodziców i opiekunów.

W profilaktyce potrzeba zaangażowania, ale też konsekwencji i długofalowości. Zanim z nasiona wyrośnie drzewo potrzeba czasu i energii. Potrzeba zmieniać nawyki, a nawet kulturowe przyzwyczajenia, żebyśmy mieli zdrowe i aktywne społeczeństwo.
Joanna Nyczak, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia

„Uczeń w Formie” ma już 13 lat

Ponad 100 tys. uczniów szkół podstawowych uczestniczyło już w badaniach przesiewowych, takich jak pomiary masy i wysokości ciała, na podstawie których, obliczany jest wskaźnik stanu odżywienia BMI. W dalszych etapach programu rodzice wraz z dziećmi, których stwierdzono nadwagę lub otyłość, zapraszani są do skorzystania z działań edukacyjno-interwencyjnych.

Od początku trwania programu odbyło się już niemal 10 tys. indywidualnych konsultacji edukacyjnych, w tym: porady lekarskie, dietetyczne, rehabilitacyjne, a także porady psychologiczne oraz psychodietetyczne.

Program „Uczeń w formie” to również grupowe aktywności w zakresie zdrowego odżywiania oraz zajęcia ogólnorozwojowe z elementami sztuk walki, na basenie oraz taneczne. Program realizowany jest nieprzerwanie od 13 lat i na bieżąco jest udoskonalany.

Wparcie, które otrzymujemy od specjalistów jest nieocenione. Pani dietetyk bardzo dba o to, żebyśmy prawidłowe nawyki żywieniowe mogli przenieść na grunt domowy.
mówi Halina Olszewska-Stach, mama jednego z uczniów uczestniczących w programie
 

Miasto promuje zdrowe i racjonalne żywienie we wrocławskich przedszkolach, szkołach i żłobkach. Realizowane są warsztaty i szkolenia, konkursy i kampanie edukacyjne, z których rocznie korzysta ponad 10 tys. młodych wrocławian. Do przedszkoli i szkół przekazano ponad 100 tys. szt. materiałów edukacyjnych, takich jak książeczki, plakaty, filmy i jadłospisy, przygotowanych we współpracy z ekspertami.

Galeria zdjęć

Doradcy ds. żywienia współpracują z placówkami w zakresie zmiany asortymentu oraz żywienia w stołówkach żłobkowych, przedszkolnych i szkolnych. Przez 10 lat realizacji programu odbyło się ponad takich 1300 konsultacji.

Warzywa z miejskiej farmy dla dzieci ze żłobków

Wrocław uruchomił Miejską Farmę, na której produkowane są ekologiczne warzywa dla maluchów w żłobkach. Pracują tam osoby wykluczone społecznie, ucząc się nowego zawodu. Aby ograniczyć marnowanie produktów, niewykorzystane resztki plonów trafiają do organizacji pozarządowej. To jedyny taki projekt w Polsce. Więcej informacji na temat miejskiej farmy przeczytacie - tutaj.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama