4. Kolejna wielka próba. W styczniu próbna matura z Nową Erą
Uczniowie 7 LO we Wrocławiu podczas matury 2023. Siedzą w sali gimnastycznej przy stolikach Tomasz Hołod/archiwalne

Matury próbne z Nową Erą ruszają w czwartek 4 stycznia 2024. Na pierwszy ogień pójdą język polski na poziomie podstawowym oraz rozszerzona biologia. Sprawdź harmonogram egzaminów z Nową Erą w tzw. Formule 2023, najważniejsze informacje oraz gdzie szukać arkuszy. Udział szkół w diagnozie jest dobrowolny.

Matura próbna z Nową Erą - styczeń 2024

Matura 2024 zbliża się wielkimi krokami. W styczniu rozpoczynają się studniówki, a uczniowie coraz intensywniej przygotowują się do majowych egzaminów. Tradycyjnie, wcześniej sprawdzają swoją aktualną wiedzę podczas próbnych testów diagnostycznych.

Część uczniów ostatnich klas liceów i techników ma już je za sobą. W listopadzie i grudniu 2023 napisali matury próbne z języka polskiego, matematyki i języków obcych nowożytnych (m.in. z angielskiego) w tzw. Formule 2023 z Operonem i Centralną Komisją Egzaminacyjną (CKE). Wiedza sprawdzana była na poziomie podstawowym, a udział szkół w był testach dobrowolny. Arkusze znajdziecie w tekstach poniżej.

W styczniu 2024 rozpoczną się natomiast próbne matury z Wydawnictwem Nowa Era na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

Wystandaryzowane zadania testowe przygotowali doświadczeni eksperci zgodnie z wytycznymi CKE. Generalna próba przed zewnętrznym egzaminem pomoże uczniom oswoić się z formułą egzaminu, techniką rozwiązywania zadań oraz pracą pod presją czasu.
Wydawnictwo Nowa Era

Co dają próbne matury z Nową Erą?

Przystąpienie do programu zapewnia m.in.:

• przeprowadzenie symulacji egzaminu maturalnego,
  • możliwość zindywidualizowania (dobrania) przedmiotów egzaminacyjnych dla każdej szkoły,
  • weryfikację stopnia opanowania przez uczniów wiadomości i umiejętności określonych w wymaganiach ogólnych i szczegółowych podstawy programowej.

Matura próbna z języka polskiego na początek

Matury próbne z Nową Erą (zgodne z Formułą 2023) rozpoczną się w czwartek 4 stycznia o godz. 9.00 od egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. O godz. 14.00 uczniowie przystąpią do testu z biologii na poziomie rozszerzonym. W piątek 5 stycznia czeka ich matematyka (podstawa) oraz rozszerzona historia, a w przyszłym tygodniu m.in. testy z angielskiego i niemieckiego.

Powiększ obraz: <p>Matura 2023 w VII LO. Egzaminy maturalne często odbywają się w salach gimnastycznych. Uczniowie siedzą pojedynczo przy stolikach.</p> Tomasz Hołod/archiwalne

Harmonogram próbnych matur z Nową Erą

Proponowane terminy przeprowadzenia matury z poszczególnych przedmiotów:

• Język polski - poziom podstawowy (PP) 4.01.2024 r. Godz. 9.00, biologia - poziom rozszerzony (PR). Godz. 14.00
  • Matematyka PP 5.01.2024 r. Godz. 9.00, historia PR Godz. 14.00
  • Język angielski/język niemiecki PP 8.01.2024 r. Godz. 9.00, język angielski PR/język niemiecki PR Godz. 14.00
  • Język polski PR 9.01.2024 r. Godz. 9.00, chemia PR Godz. 14.00
  • Matematyka PR 10.01.2024 r. Godz. 9.00, wiedza o społeczeństwie PR Godz. 14.00
  • Geografia PR 11.01.2024 r. Godz. 9.00, fizyka PR Godz. 14.00

Udział szkoły w próbnych egzaminach zgłasza jej dyrektor. Zgłoszenia można było składać od 2 października 2023 r. do 3 stycznia 2024 r.

Egzaminy próbne z Nową Erą. Gdzie znajdziesz arkusze z matur?

Dostęp do arkuszy będą mieli nauczyciele sprawdzający testy. Publikacja wyników ogólnopolskich - według zapowiedzi wydawnictwa - od 20.02.2024 r.

Czy będą oceny z próbnych matur?

Przypomnijmy, że Centralna Komisja Egzaminacyjna, organizator właściwych matur, zalecała, by z testów diagnostycznych nauczyciele nie wystawiali ocen. Mają mieć one bowiem przede wszystkim charakter:

• informacyjny - pokazujący, jak wygląda taki egzamin dojrzałości
  • oraz diagnostyczny - sprawdzający wiedzę uczniów na danym etapie nauki, pokazujący, nad czym powinni jeszcze popracować.

Kiedy matura 2024? Terminy egzaminów ustnych i pisemnych

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w aneksach CKE. Wymagania egzaminacyjne są zawężone w stosunku do wymagań podstawy programowej. Więcej informacji o majowym egzaminie w Formule 2023 znajdziecie na stronie CKE.

• Pisemne matury 2024 odbędą się w terminie 7-24 maja. Natomiast ustne: 11-16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 do 25 maja.
  • Pisemne egzaminy maturalne 2024 w terminie dodatkowym zaplanowano w terminie 3-17 czerwca, zaś ustne 10-12 czerwca.

Warto też dodać, że matury 2025 będą już wyglądały inaczej. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała w grudniu arkusz matury rozszerzonej z języka polskiego, na której oprócz rozprawki znajdzie się również test wiedzy.

źródło: Diagnoza przed maturą z Nową Erą