4. Matura próbna z matematyki z CKE (ARKUSZE)

CKE Matura próbna z matematyki 2024. Dzień próby z królową nauk w grudniu (ARKUSZE)

Mariola Szczyrba,

Matura próbna z matematyki w XV LO we Wrocławiu. Na pierwszym planie arkusz egzaminacyjny, w tle uczniowie w ławkach. Zdjęcie archiwalne Tomasz Hołod/archiwalne

Trwają matury próbne, organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE) w tzw. Formule 2023. Maraton egzaminacyjny rozpoczął się 6 grudnia od testu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Natomiast w czwartek 7 grudnia uczniowie ostatnich klas szkół średnich zmierzą się z matematyką (również w wersji podstawowej). Do egzaminu przystąpią tylko niektóre szkoły, bo udział w diagnozie jest dobrowolny. W tym artykule zamieścimy arkusze z matury próbnej z matematyki z CKE.

To już kolejna tura matur próbnych w tym roku. W listopadzie uczniowie czwartych klas liceów ogólnokształcących i piątych klas techników z części szkół w Polsce zmierzyli się z egzaminami, przygotowanymi przez wydawnictwo Operon. Natomiast w środę 6 grudnia od matury próbnej z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczął się egzaminacyjny maraton z CKE w tzw. Formule 2023.

Matura próbna 2024 z matematyki - grudzień 2023 (ARKUSZE)

Podobnie jak w pierwszym przypadku, również do testów diagnostycznych przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną szkoły mogły przystąpić dobrowolnie, według własnego uznania. Warto podkreślić, że ma to być jedynie próba przed właściwą maturą, która odbędzie się w maju 2024.

W środę na pierwszy ogień poszedł język polski, dzień później 7 grudnia uczniowie przystąpią do egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Testy poświęcone królowej nauk rozpoczęły się o godz. 9.00 i potrwają 180 minut.

W tym artykule w czwartek znajdziecie arkusze maturalne z matematyki z CKE. Zobaczcie galerię!

Całkowita liczba punktów do uzyskania testu diagnostycznego to 46.

Materiały do przeprowadzenia testu diagnostycznego zostaną również zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych w dniu, w którym będzie przeprowadzany test z danego przedmiotu, o godz. 9:00, tak aby umożliwić wzięcie udziału w badaniu diagnostycznym absolwentom oraz uczniom, którzy z różnych względów nie będą mogli uczestniczyć w diagnozie w szkole.
Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

Materiały CKE będą zarówno w wersji standardowej, jak dostosowanej do potrzeb uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym dla uczniów z niepełnosprawnościami.

Jeśli chcecie sprawdzić, jak wyglądały testy z egzaminów próbnych z matematyki w ubiegłym roku, znajdziecie je w tekście poniżej.

Czy będą oceny z matury próbnej z matematyki?

Ta kwestia tradycyjnie budzi wiele emocji. Dyrektor CKE Marcin Smolik zaleca, by nie wystawiać uczniom ocen wyrażonych cyfrą lub literą (w ramach oceniania bieżącego) z próbnych matur. Testy te powinny mieć bowiem charakter:

• informacyjny, związany z organizacją egzaminów (losowanie miejsc itp.)
  • oraz diagnostyczny - pokazujący, na jakim etapie przygotowań do właściwej matury znajduje się uczeń i co może jeszcze poprawić.

Uczniowie powinni też zostać poinformowani, że próbne testy obejmują całość materiału obowiązującego na egzaminie dojrzałości, więc nie wszystkie zadania będą w stanie na tym etapie nauki rozwiązać. Nie zostały one bowiem przerobione jeszcze na lekcjach.

Trzymamy kciuki za maturzystów!

źródło: CKE