wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Od wioski po gazownię i modernistyczną zabudowę mieszkalną. Tak przez wieki rozwijał się Tarnogaj
Kliknij, aby powiększyć
Makieta Tarnogaju z powiększonymi budynkiem na rogu ul. Tarnogajskiej i Gazowej (1) i smołownią (2); w czerwonej kurtce  prof. Rafał Eysymontt z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego Mirosława Kuczkowska
Makieta Tarnogaju z powiększonymi budynkiem na rogu ul. Tarnogajskiej i Gazowej (1) i smołownią (2); w czerwonej kurtce prof. Rafał Eysymontt z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego

Na nowo powstałym skwerze przy ulicy Gazowej imienia Paula Schreibera stanęła makieta, która obrazuje rozwój najstarszej części Tarnogaju. – Dzięki makiecie dotykamy przeszłości – mówi prof. Rafał Eysymontt z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, który wraz z zespołem opracował studium historyczne Tarnogaju.

Reklama

Pomysł na stworzenie urbanistyczno-architektonicznej makiety wyszedł od członków rady osiedla.

– Tarnogaj to zabytkowe osiedle, niestety nie wszyscy doceniają jego historyczną zabudowę. Makietą chcieliśmy pokazać mieszkańcom, jak wyjątkowa jest ta część Wrocławia – mówi Tomasz Myszko-Wolski z Fundacji Przyjazny Tarnogaj.

Tak powstał projekt „Tarnogaj nie zapomina – skwer przy Gazowej im. Paula Schreibera”, który w 2021 roku został zgłoszony do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt zakładał stworzenie skwerów im. Hansa Thomasa i Paula Schreibera przy ul. Gazowej (skwery rozdzielone są ulicą Złotostocką) oraz zbudowanie makiety historycznego Osiedla Gazowników.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Makieta historycznego Osiedla Gazownik&oacute;w&nbsp;</p> Mirosława Kuczkowska
Makieta historycznego Osiedla Gazowników 

120 lat dzielnicy Tarnogaj

Dawniej była tu wieś. Pierwsze o niej wzmianki pochodzą z 1288 roku. A dzięki źródłom historycznym wiemy, że w 1795 roku wieś zamieszkiwało około 145 osób. W 1904 roku teren ten włączono do Wrocławia, w 1905 wybudowano zaś gazownię.

Jednym z najważniejszych budowniczych Tarnogaju był Paul Schreiber (1872–1926), architekt Miejskiego Urzędu Budowniczego. W 1919 roku kierował pracami projektowymi osiedla mieszkań przy ulicach Tarnogajskiej, Gazowej, Klimasa i Ziębickiej, dlatego skwer nazwano jego imieniem.

Dotykamy przeszłości

– Początkowo chcieliśmy pokazać tylko układ z początku XX wieku, ale profesor Eysymontt namówił nas, aby pokazać rozwój osiedla, począwszy od istniejącej tu kiedyś wioski – mówi Tomasz Myszko-Wolski.

Wioska to najbardziej oryginalna część makiety. Rzadko tworzy się „wiejskie” makiety.

– Chciałem podkreślić, że jesteśmy w dawnej wsi. Tę część makiety opracowaliśmy na podstawie mapy z połowy XIX wieku – wyjaśnia prof. Rafał Eysymontt.

Kolejnym etapem rozwoju osiedla była budowa domów mieszkalnych.

– Na makiecie są to małe domki pokryte dwuspadowymi dachami pomalowane jaśniejszą farbą. Zabudowa usytuowana była wzdłuż dawnych dróg polnych. Niestety tych budynków już dzisiaj nie ma – tłumaczy prof. Rafał Eysymontt.

Ciemniejszym kolorem pomalowano na makiecie modernistyczną zabudowę z przełomu lat 20. i 30. XX wieku.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Makieta historycznego Osiedla Gazownik&oacute;w&nbsp;</p> Zarząd Zieleni Miejskiej
Makieta historycznego Osiedla Gazowników 

Osobną częścią makiety zajmują budynki gazowni utrwalone w stanie z końca lat 20. XX wieku oraz dokładnie odwzorowane dwa domy dyrekcji (w środku makiety). Dzisiaj teren gazowni jest zamknięty, tym bardziej makieta może interesować miłośników Wrocławia.

– W większej skali wymodelowaliśmy dwa najbardziej charakterystyczne dla tego zespołu budynki: smołownię z zespołu gazowni i budynek dyrekcji – mówi prof. Rafał Eysymontt. – Wszystkie budynki są precyzyjnie wymodelowane. To dzięki wykonawcy, Jędrzejowi Jankowiakowi i jego zespołowi.

Od dokumentacji do makiety

Po tym, gdy zespół prof. Rafała Eysymontta wykonał studium dzielnicy, pracownicy Jędrzeja Jankowiaka rysowali projekty makiety, skalowali zabudowę i wykonywali pierwsze modele.

– Jest to jedna z pierwszych makiet zewnętrznych urbanistyczno-architektoniczna wykonana ze spawanej stali nierdzewnej w takiej 1:260 – mówi Jędrzej Jankowiak, z firmy MCW Studio, realizatora makiety. – Każdy obiekt powstał z dwudziestu, trzydziestu elementów. Były one cięte w stali, składane i spawane. Na końcu malowaliśmy je proszkowo na odpowiednie kolory – wyjaśnia Jędrzej Jankowiak.

Każdy element został mocno zakotwiczony do makiety.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Makieta historycznego Osiedla Gazownik&oacute;w&nbsp;</p> Mirosława Kuczkowska
Makieta historycznego Osiedla Gazowników 

Makieta zrealizował Zarząd Zieleni Miejskiej (ZZM) we Wrocławiu w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2021 (projekt nr 55) „Tarnogaj nie zapomina – skwer przy Gazowej im. Paula Schreibera” przy współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjazny Tarnogaj, prof. Rafałem Eysymonttem, Radosławem Glińskim, Adamem Szelągiem i Martyną Urban z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz generalnym wykonawcą makiety firmą MCW Studio Jędrzej Jankowiak.

I etap projektu realizowany był w pierwszej połowie 2023 roku z środków ZZM i obejmował: zagospodarowanie terenu (układ komunikacyjny, mała architektura – ławki, kosze, stojaki rowerowe, pergola, psi wybieg, nasadzenia 20 drzew, krzewów, bylin, traw ozdobnych, pnączy - w sumie ponad 2 tys. sztuk). Koszt około 1 miliona zł.

II etap projektu i makietę realizowano w kolejnych miesiącach w ramach projektu nr 55 WBO 2021 „Tarnogaj nie zapomina - skwer przy Gazowej im. Paula Schreibera”. Oprócz makiety powstał: postument pod makietę, dwie pergole  z nasadzeniami pnączy i 3 tablice historyczne. Koszt ok. 750 tysięcy zł, środki z WBO.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl