wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Powstał poradnik „Vademecum onkologii dziecięcej”: Gry i zabawy

Intencją pomysłodawców „Vademecum” jest wsparcie rodziców, lekarzy i psychologów, którzy opiekują się dziećmi z chorobami onkologicznymi. Pierwszy tom serii firmowanej przez Fundację Urtica Dzieciom jest poświęcony pomysłom na gry i zabawy z małymi pacjentami.

Reklama

Wydawcy chcą, aby książka trafiła do wszystkich oddziałów onkologii dziecięcej w Polsce. Zbiór gier i zabaw może być pomocny w zajęciach z dziećmi, które w szpitalach spędzają często długie miesiące. W tym czasie nie tylko przechodzą badania i kurację, lecz także uczą się, poznają rówieśników, ale i chcą się bawić.

- Dziecko z chorobą nowotworową nadal jest normalnym dzieckiem, które tylko znalazło się w nienormalnej sytuacji. Zabawa jest jedną z głównych dziecięcych aktywności, a w chorobie pozwala na odzyskiwanie poczucia normalności i jest doskonałą formą autoterapii - tłumaczy dr hab. Marzena Samardakiewicz, psychoonkolog dziecięcy, współautorka publikacji wydanej przez wrocławską Fundację Urtica Dzieciom.

Fundacja działa na rzecz dzieci i młodzieży z chorobami nowotworowymi oraz ich rodzin. Organizacja wspiera i prowadzi inicjatywy o charakterze zdrowotnym, edukacyjnym i charytatywnym. Dotychczas udało się zebrać na ten cel trzy miliony złotych.

Ambasador proponuje zabawę

Idea, aby pierwszy tom cyklu „Vademecum onkologii dziecięcej” został poświęcony zabawie, to pomysł prof. Jerzy Stuhr. Znany aktor i reżyser teatralny i filmowy jest Ambasadorem Fundacji Urtica Dzieciom, często odwiedza dziecięce oddziały onkologiczne, spotyka się z małymi pacjentami i bawi się z nimi.

Książka to zbiór 90 pomysłów na gry i zabawy. Podzielono je według kategorii wiekowych: 1-5 lat, 6-10 lat oraz 11-13 lat. Wszystkie propozycje uwzględniają warunki szpitalne i są możliwe do realizacji przy ograniczeniach wynikających z obecności kroplówek lub specjalistycznego sprzętu medycznego.

Przy każdej zabawie jest informacja o wieku i ilości uczestników, poziomie trudności, czasie trwania, a także kategorii (np. język, myślenie logiczne, sztuka, matematyka, przyroda, wiedza o sobie). W opisach są też wskazówki, jak daną pozycję można wykorzystać w celach terapeutycznych, motywując małego pacjenta do rozmowy na trudny temat cierpienia i śmierci, a także oswajać z nowym, zwykle nieakceptowanym wyglądem.

Marcin Gieracz, prezes Zarządu Fundacji Urtica Dzieciom: - Często słyszeliśmy, że tak wiele jest książek dotyczących autyzmu, zespołu Downa, sporo pisze się również o kłopotach logopedycznych, a zupełnie pomijana jest codzienna walka z rakiem, który dotyka coraz większą grupę najmłodszych.

Więcej informacji o publikacji na stronie www.urticadzieciom.pl.

Fot. materiały prasowe Fundacji Urtica Dzieciom

fud/w

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl