Archiwum sąsiedzkie to inicjatywa koordynowana przez Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA. Zgromadzone materiały złożą się na wartościową kolekcję dotyczącą lokalnego dziedzictwa.
Uczelnie jak kopalnie wspomnień
Wartościowe są relacje seniorów, lecz koordynatorzy przedsięwzięcia chętnie wysłuchają również ich potomków. Ciekawi są opowieści o czasach tuż powojennych, które przetrwały w rodzinnych przekazach.
- Bardzo interesujące byłyby zdjęcia, dokumenty i relacje osób związanych z uczelniami, które mają swoje siedziby w okolicy placu Grunwaldzkiego, domami studenckimi oraz innymi instytucjami, które działały lub działają na naszym osiedlu - deklaruje Dagmara Furmanek-Lorenc.
Dla kronikarzy z CAL Plac Grunwaldzki OD NOWA ważne są zarówno historie dotyczące okresu II wojny i czasów zaraz po jej zakończeniu (oraz wcześniejsze), jak i te bliższe współczesności, kiedy na placu działało targowisko oraz kultowa budka z rurkami z kremem.
Materiały z domowego archiwum (zdjęcia, dokumenty, przedmioty) można przynosić do CAL przy ul. Skłodowskiej - Curie 63a. Zostaną one skopiowane i zwrócone właścicielom.
- Warto wcześniej umówić się na spotkanie – podkreśla Dagmara Furmanek-Lorenc.
Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu „Osiedle dla klimatu - archiwum dziedzictwa materialnego Placu Grunwaldzkiego” realizowanego w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
A teraz osiedlowy zin
Zapewne fragmenty wybranych wspomnień znajdą się w planowanym na przyszły rok zinie. Pierwszy numer wydawnictwa powstanie z udziałem mieszkańców osiedla Plac Grunwaldzki. Koordynatorzy projektu zapraszają na warsztaty kreatywne (poniedziałek, 2 grudnia, godz. 17-19) poświęcone pracy nad osiedlową gazetą.
Aby wziąć w nich udział – wiek, doświadczenia dziennikarskie i plastyczne, nie są warunkiem uczestnictwa, należy zarejestrować się za pośrednictwem formularza na stronie CAL Plac Grunwaldzki OD NOWA.