Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Twierdza Legend – czyli festiwal dolnośląskich tajemnic 5-6 października
Przez dwa dni na zwiedzających czekać tu będą warsztaty, spektakle i spotkania z ciekawymi ludźmi. W programie m.in. warsztaty z kaligrafii, pokazy sokolnicze czy spotkanie z autorem bestsellerowych kryminałów, Markiem Krajewskim.
Z myślą o najmłodszych zaplanowano spektakl Teatru Lalek Pinokio – "Przeznaczenie". To – według opisu - pełna przygód bajka o odwadze, dobroci i walce z przeznaczeniem. Terminy spektakli 5 i 6 października:
- 12:00 - 12:40
- 14:10 - 14:50
- 16:00 - 16:40
(Wejście na wydarzenie możliwe jest na podstawie biletu wstępu do Twierdzy.)
Galeria zdjęć
Będą także spotkania z… poszukiwaczami skarbów.
– Przedstawiciele dwóch grup eksploracyjnych opowiedzą Wam o poszukiwaniach, przygodzie i odkrytych skarbach. W sobotę będzie to Wołowska Grupa Badawczo-Historyczna – stowarzyszenie założone przez doświadczonych badaczy i pasjonatów historii specjalizujących się w odkrywaniu tajemnic II wojny światowej. W niedzielę spotykamy się natomiast z grupą historyczno-eksploracyjną Hunter-Polkowice. Na ich stanowiskach weźmiecie udział w konkursach i quizach z nagrodami – zachęcają pracownicy Twierdzy.
Zwiedzanie Twierdzy Srebrna Góra. Bilety, dojazd
Twierdzę Srebrna Góra zwiedzać można z przewodnikiem albo samodzielnie. Turyści indywidualni nie potrzebują rezerwacji – wejścia z przewodnikiem odbywają się co 20-25 minut, od 10.00 do 18.00. Bilety kosztują 50 złotych normalny i 40 złotych ulgowy. Można płacić kartą.
Na zwiedzanie zarezerwujcie sobie co najmniej 70 minut. Samochód zostawić trzeba na parkingu Przełęczy Srebrnej. Stąd dojdziemy do Twierdzy na piechotę, trasa ma około kilometra. Jeśli nabierzecie ochoty by wrzucić coś na ząb, na terenie Twierdzy działa restauracja i kantyna.
Odległość z centrum Wrocławia na parking przy Twierdzy wynosi 81 kilometrów, trasa zajmuje samochodem około półtora godziny.
Jeden z Cudów Polski według redakcji National Geographic i Pomnik Historii
W czerwcu tego roku poznaliśmy oficjalne wyniki głosowania w plebiscycie Cuda Polski 2024, zorganizowanym przez redakcję National Geographic Traveler Poland. W województwie dolnośląskim została nim Twierdza Srebrna Góra.
Składa się na nią 6 fortów, położonych na obszarze 106 ha. Wybudowano ją w latach 1765-1777 według projektu Ludwika Wilhelma Reglera. Sto lat później, twierdza stała się turystyczną atrakcją. W czasie II wojny światowej urządzono w niej obóz jeniecki. Po wojnie została złupiona przez wojska radzieckie i zdewastowana. Jej odbudowa zaczęła się na przełomie XX i XXI wieku. W 2004 roku Twierdza Srebrna Góra uznana została za Pomnik Historii.
Od kilku lat trwają starania o wpisanie jej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.