Masakra na placu Niebiańskiego Spokoju
Pomnik znajdujący się na małym trawniku przy chodniku na placu Dominikańskim (przejście od ul. Piotra Skargi w kierunku ul. św. Katarzyny) upamiętnia tragiczne wydarzenia z 4 czerwca 1989 roku z placu Tian'anmen (Niebiańskiego Spokoju) w Pekinie.
Chińska armia otworzyła wówczas ogień do protestujących (od połowy kwietnia) studentów, mieszkańców stolicy Chin i robotników.
Zginęło wówczas, według oficjalnych doniesień chińskiego rządu, 241 osób, zaś rannych zostało 7000 osób (ale dane zmieniały się, w zależności od źródła).
We Wrocławiu wydarzenia z Pekinu odbiły się szerokim echem. Na ich pamiątkę w czerwcu 1989 roku opozycjoniści Igor Wójcik, Robert Jezierski i Joanna Czarnecka zrobili pierwszą wersję pomnika ku czci ofiar na placu Tian'anmen, ale instalacja została wkrótce zniszczona przez komunistyczne władze.
Dziś oglądamy jej replikę autorstwa Marka Stanielewicza.
Akcja w 35. rocznicę masakry – 1 czerwca przy pomniku
O ofiarach masakry na placu Tian'anmen w Pekinie pamięta Fundacja Przebudzenie z Poznania, która w sobotę 1 czerwca o 17.00 organizuje akcję pod Galerią Dominikańską (w razie deszczu w pobliskim przejściu podziemnym).
Przy pomniku zapalone zostaną znicze, ale spotkanie będzie też miało charakter informacyjny.
Przechodniom będziemy rozdawać ulotki dotyczące masakry z 1989r. i masowego łamania praw człowieka przez dyktaturę chińską również dzisiaj (tortury, egzekucje, obozy pracy, masowa inwigilacja, prześladowania chrześcijan, Ujgurów i praktykujących Falun Gong itd.).Fundacja Przebudzenie