wroclaw.pl strona główna

WROCŁAW Odbudowa gloriety na Bastionie Sakwowym coraz bliżej

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Historia boksera, który uciszył Halę Stulecia

Szapsel Rotholc, gwiazda polskiej reprezentacji bokserskiej, na ringu w Hali Stulecia pokonał Nikolausa Obermauera. Rotholc miał już w dorobku medale mistrzostw Polski i triumfy w imprezach międzynarodowych, lecz Niemcy liczyli na zwycięstwo Obermauera, aktualnego mistrza kraju.

Pięściarska reprezentacja Polski. Pierwszy z prawej Feliks Stamm, obok Szapsel Rotholc Narodowe Archiwum Cyfrowe
Pięściarska reprezentacja Polski. Pierwszy z prawej Feliks Stamm, obok Szapsel Rotholc

13 listopada 1938 na trybunach w Hali Stulecia zasiadło 11 tysięcy widzów. Polacy trenowani przez Feliksa Stamma mieli renomę najlepszych w Europie, co podnosiło rangę wydarzenia. Ostatecznie w meczu zwyciężyli gospodarze: 12 do 4. Rotholc był jednym z dwóch reprezentantów Polski, którzy zwyciężyli.

Najpotężniejsza mucha w Europie

Rotholc to postać nadzwyczaj ciekawa. Pochodził z niezamożnej, warszawskiej rodziny. Pracował jako zecer – drukarz i równolegle trenował. Karierę bokserską rozpoczynał w żydowskim klubie Gwiazda Warszawa. Startował w wadze muszej (do 50,8 kg), imponował walecznością, szybkością i siłą.

W 1933 r. wywalczył tytuł mistrza Polski (jako pierwszy sportowiec żydowskiego pochodzenia). Rok później z mistrzostw Europy w Budapeszcie przywiózł brązowy medal. Nazywano go najpotężniejszą muchą w Europie. Był uwielbiany przez kibiców – nazywali go Szapsiem. Dwukrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce plebiscytu „Przeglądu Sportowego” na najlepszych polskich sportowców.

Galeria zdjęć

Mimo protestów środowisk żydowskich, które apelowały o bojkot imprezy organizowanej przez nazistów, zamierzał wziąć udział w olimpiadzie w Berlinie.

Przeciwko jego wyjazdowi zaprotestował nawet warszawski związek żydowskich zecerów - Rotholc został wyrzucony ze stowarzyszenia i od tej pory musiał zarabiać na życie jako mechanik i szofer. W ostatecznym rozrachunku przegrał wszystko - pojechał do Berlina, ale nie wystartował w olimpijskim ringu z powodu kontuzji.
Kacper Bartosiak, serwis sport.tvp.pl

W sumie do 1939 r. – wtedy zakończył karierę, wziął udział w 135 oficjalnych walkach, z których wygrał 120.

Starcie z Obermauerem we Wrocławiu było jednym z jego najważniejszych osiągnięć. Rok później Niemiec zdobył srebrny medal mistrzostw Europy.

Dodatkowy wymiar triumfu w Hali Stuleci nadał kontekst historyczny. Zaledwie cztery dni wcześniej – w nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. w całych Niemczech doszło do pogromów społeczności żydowskiej. Hitlerowcy zniszczyli 171 synagog – we Wrocławiu spłonęła Nowa Synagoga, która stała przy dzisiejszej ul. Łąkowej. W sumie zginęło 91 osób, tysiące aresztowano.

Rotholc: winny, czy niewinny

We wrześniu 1939 r. Rotholc walczył w polskiej armii. Najpierw trafił do niewoli radzieckiej, potem do niemieckiego obozu. Po powrocie do okupowanej Warszawy zamieszkał z rodziną w getcie, został funkcjonariuszem Żydowskiej Służby Porządkowej. Przed likwidacją getta przedostał się na polską stronę, przetrwał Powstanie Warszawskie, po którym trafił do obozu w Niemczech.

Od prawej Szapscel Rotholc  i Niemiec Graf Narodowe Archiwum Cyfrowe
Od prawej Szapscel Rotholc i Niemiec Graf

Po wojnie wrócił do Polski. W 1946 r. stanął przed sądem obywatelskim utworzonym przez Centralny Komitet Żydów Polskich. Zarzucano mu, że podczas wojny współpracował z Niemcami i był brutalny wobec mieszkańców getta. Jednak byli też świadkowie, którzy twierdzili, że Rotholc wspierał ich, pomógł wydostać się z getta. Ostatecznie został skazany na dwa wykluczenia ze społeczności żydowskiej, na trzy lata zawieszono prawa cywilne.

W Łodzi prowadził drukarnię, trenował młodych pięściarzy. W 1949 r. uciekł – najpierw do Belgii, a stamtąd do Kanady, gdzie żył z kuśnierstwa. Zmarł w Montrealu w 1996 r.

Rotholc niedawno powrócił w serii artykułów. Pretekstem była premiera książki (oraz serialu na jej podstawie) „Król” Szczepana Twardocha. Jeden z bohaterów powieści - bokser-gangster Jakub Szapiro, był inspirowany postacią znakomitego pięściarza.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama