4. "Nasze podwórko" za 1 zł. Oferta miasta
Podwórko we Wrocławiu, zdjęcie ilustracyjne Oleksandr Poliakovsky
Podwórko we Wrocławiu, zdjęcie ilustracyjne

Nie jest zbyt ładnie? Dzieci nie mają się gdzie bawić? A może jest problem z parkowaniem? Jak to rozwiązać? Znacznie łatwiej zadbać o podwórko, gdy jest jeden jego zarządca. Dlatego miasto chętnie wydzierżawi swoje części podwórek wspólnotom mieszkaniowym lub spółdzielniom. Cena nie jest zaporowa: 1 zł netto rocznie plus obowiązująca stawka podatku VAT.

Wprowadzanie zmian jest jednak kosztowne, a wspólnoty lub spółdzielnie rzadko kiedy dysponują wolną gotówką. Aby ułatwić stworzenie przestrzeni, z której zadowoleni będą mieszkańcy, elementem programu „Nasze Podwórko” jest dofinansowanie do kwoty 100 tys. zł na jego zagospodarowanie.

Podwórko za jeden złoty - całe lub tylko część

Program, który właśnie startuje, ma zachęcić mieszkańców do wzięcia spraw w swoje ręce. Są miejsca zamieszkane przez ludzi, którzy mają chęć, czas i energię, aby zmieniać otoczenie na lepsze. Potrafią dogadać się z sąsiadami i ich również zmobilizować. Jednak co mogą zrobić, jeśli fragment podwórka nie należy do ich wspólnoty czy spółdzielni?

Jeśli tym właścicielem jest gmina Wrocław, to problem został rozwiązany. Można przejąć tę przestrzeń za złotówkę. Możliwe jest wydzierżawienie tylko części podwórka, która wydzielona jest w sposób naturalny np. ogrodzeniem, zielenią lub ciągiem garaży.

Stawiamy na dobrosąsiedzką współpracę i zachęcamy współwłaścicieli, wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie z jednego podwórka, do podjęcia stosownej uchwały i wspólnej dzierżawy terenu za 1 zł.
Jan Bujak, dyrektor departamentu Nieruchomości i Eksploatacji UMW

Wspólnota na swoim - są obowiązki, ale też korzyści

Program „Nasze podwórko” dla wspólnoty wiąże się z przejęciem obowiązków utrzymania przestrzeni. Jednak w zamian otrzymuje ona możliwość stworzenia najbliższego otoczenia na miarę swoich oczekiwań.

Dla jednych będą to kwietne rabaty i nasadzenia zieleni, dla innych miejsca parkingowe albo dodatkowe ławki czy też plac zabaw. Zachętą do realizacji takich planów jest dofinansowanie w wysokości do 100 tys. zł.

Aby otrzymać pieniądze, wspólnota lub spółdzielnia, a optymalnie wszystkie wspólnoty czy spółdzielnie, których obszar dotyczy, powinny podjąć uchwałę o dzierżawie wnętrza podwórzowego oraz przedstawić projekt zmian, które miałyby być dofinansowane.

Dofinansowanie może zostać przeznaczone na nasadzenia zieleni niskiej i średniej, doposażenie placów zabaw, placów gier czy boisk, organizację miejsca zbiórki odpadów, montaż elementów małej architektury czy miejsca postojowe, które jednak nie mogą zajmować więcej niż 60 procent terenu.
Monika Tendaj-Bielawska ze spółki Wrocławskie Mieszkania

Co możemy zrobić z "Naszym podwórkiem"?

Wspólne dbanie o podwórko ma budować poczucie wspólnoty wśród mieszkańców i pozwolić im utożsamiać się z najbliższym otoczeniem.

Promujemy i nagradzamy dobrosąsiedzkie relacje i wspólne inicjatywy. Oprócz kompleksowych rewitalizacji wnętrz, których w latach 2021-2024 planujemy przeprowadzić 60, chcemy zachęcać mieszkańców do oddolnych inicjatyw, by mieli wpływ na poprawę jakości najbliższego otoczenia.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

We Wrocławiu jest blisko tysiąc wnętrz i kwartałów podwórzowych. W większości są one duże, o powierzchni ponad hektara, ale nie brakuje też mniejszych, kameralnych, zaopiekowanych przez mieszkańców, którzy w swoim prywatnym czasie sadzą rośliny, wykonują prace ogrodnicze i dbają jak o swoje.

Każde podwórko to trochę inna historia, oczekiwania użytkowników determinuje dominująca grupa mieszkańców, np. osoby starsze mieszkające niekiedy w jednym miejscu przez całe życie albo rodzice z małymi dziećmi. Jako zarządcy spotkaliśmy się już z mniej standardowymi oczekiwaniami, jak sąsiedzkie stoły czy wieszaki na bieliznę. Tym programem pozostawiamy mieszkańcom dowolność w kreowaniu najbliższej przestrzeni.
Monika Tendaj-Bielawska ze spółki Wrocławskie Mieszkania

Za realizację projektów, na które zostanie przyznane dofinansowanie, odpowiadają zarządcy terenów gminnych czyli spółka Wrocławskie Mieszkania i Zarząd Zasobu Komunalnego.

Miasto nie wprowadza limitu realizowanych zadań, nie ma też ograniczonego czasu na przystąpienie do dzierżawy terenu na preferencyjnych warunkach.

Wnioski w sprawie dzierżaw należy składać bezpośrednio do zarządców komunalnych:

Wrocławskie Mieszkania sp. z o.o. Zespół Terenów Zewnętrznych  ul. Namysłowska 8 tel.: 71-323-57-94
Zarządu Zasobu Komunalnego Dział Analiz i Zasobów ul. Gajowicka 96a, pok. nr 3 tel.: 71-798-69-71 wew. 104