Najważniejszym wydarzeniem dnia będzie międzynarodowa gonitwa z przeszkodami dla koni 5-letnich i starszych o Nagrodę Otwarcia Sezonu. Miłośnicy wyścigów na inaugurację otrzymają wszystko, co najlepsze, czyli gonitwy płaskie, płotowe oraz te najbardziej widowiskowe – z przeszkodami. Na terenie wyścigów czynnych będzie 30 kas, w których publiczność będzie mogła obstawiać swoich faworytów.
8 gonitw, 59 koni
Gonitwy przeszkodowe w Polsce może oglądać tylko wrocławska publiczność, ponieważ spośród rodzimych torów jedynie partynicki hipodrom posiada bieżnię przeszkodową. Na starcie zamelduje się czołówka polskich oraz zagranicznych jeźdźców. W międzynarodowych gonitwach z przeszkodami do startu zostali zgłoszeni m.in. najlepsi dżokeje z Czech i Szwecji. W 8 gonitwach łącznie weźmie udział 59 koni. Wstęp na wyścigi jest bezpłatny. Start o godz. 14.
Gonitwę o Nagrodę Otwarcia Sezonu poprzedzi uroczysta parada, którą tradycyjnie poprowadzi konno dyrektor toru – Jerzy Sawka w asyście amazonek. Tuż za nimi pojedzie zaprzęg czterokonny z zaproszonymi gośćmi, dalej konny oddział Straży Miejskiej oraz dzieci z Hobby Horse. Powożącym będzie Piotr Mazurek – wielokrotny zwycięzca międzynarodowych zawodów w powożeniu zaprzęgami czterokonnymi.
W tym roku jednym z gości, którzy zasiądą w bryczce, będzie pan Daniel – zwycięzca aukcji WOŚP. Przedmiotem licytacji był „Pakiet VIP na wyścigach”, w skład którego wchodziły: udział w lunchu VIP, miejsce w bryczce jadącej w paradzie otwarcia oraz udział w dekoracji zwycięzców gonitwy.
Dwa występy: woltyżerka i...
W programie otwarcia sezonu tradycyjnie znalazły się atrakcje towarzyszące wyścigom, a wśród nich – pokazy konne. Organizatorzy przygotowali dwa występy. Pierwszy z nich to Working Equitation, czyli tzw. robocze ujeżdżenie, wymagające dużej precyzji i zgrania pomiędzy jeźdźcem a koniem. Zobaczymy m.in.: przechodzenie przez bramkę, slalom między beczkami oraz pokonywanie byka.
Working Equitation to dyscyplina wywodząca się z Portugalii, ale szybko zyskuje popularność w innych krajach Europy. W pokazie wystąpią: Anna Skrzypek – czynna zawodniczka, instruktorka i organizatorka zawodów Working Equitation oraz wychowanka Wyższej Szkółki Jazdy Partynice – Klara Skrzypczyńska.
W drugim z pokazów zobaczymy występ członków partynickiej sekcji woltyżerki sportowej. Woltyżerka jest treningiem artystycznym z elementami akrobatyki, gimnastyki oraz tańca na stępującym lub galopującym koniu. Jest jedną z dziewięciu dyscyplin jeździeckich wchodzących w skład Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej FEI.
Wrocławska Liga Hobby Horse
W programie nie mogło zabraknąć zawodów Hobby Horse, czyli dyscypliny, która bije rekordy popularności wśród najmłodszych. Polega na jeździe na kukiełkowym koniku – głowa konia na patyku. Konie mają różne kształty, rozmiary, są robione i szyte profesjonalnie, a czasami to prawdziwe cuda hand made. Zawody, które odbędą się podczas otwarcia sezonu, będą jednocześnie inauguracją Wrocławskiej Ligi Hobby Horse. W programie znalazło się 10 różnorodnych konkursów dla uczestników w wieku od 3 do 18 lat.
Poczuj się jak dżokej
Przy stoisku Wyższej Szkółki Jazdy na najmłodszych czekać będą kuce z partynickiej stajni. Przez cały czas dzieci będą mogły spróbować jazdy konnej na kucu prowadzonym przez instruktora. Kolejną atrakcją będą wyścigi konne w goglach Virtual Reality (VR). To jedyna i wyjątkowa okazja, aby nie wsiadając na żywego konia, poczuć się jak dżokej w siodle.
Z myślą o wszystkich chcących poczuć ten zastrzyk adrenaliny przygotowaliśmy specjalną, wyścigową atrakcję. Na stoisku dostępne będą gogle VR z wgranymi gonitwami, które zostały zarejestrowane na naszym torze. Do wyboru będą gonitwy: płaska oraz przeszkodowa. Każdy chętny będzie mógł poczuć się jak dżokej i zobaczyć gonitwę jego oczamiPiotr Makarewicz, kierownik działu marketingu i organizacji imprez na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych-Partynice
Chętni będą też mogli zwiedzić stajnię z przewodnikiem. Podczas oprowadzania nie tylko zobaczymy z bliska różne konie, ale też dowiemy się, jak są zbudowane, jak funkcjonują, jak się z nami komunikują oraz jak powinniśmy się przy nich zachowywać. Zwiedzanie odbędzie się w dwóch turach, o godz. 13 i 14.
Praktyczne porady
W związku ze spodziewaną dużą frekwencją na otwarciu sezonu, wrocławskie MPK zwiększy częstotliwość kursowania komunikacji miejskiej na Partynice. Linie autobusowe 127 i 144 w dniu imprezy w godz. 12-19 będą kursowały co ok. 15 minut, czyli tak jak w dzień roboczy, a dodatkowo w tym dniu linia 144 będzie obsługiwana przez autobusy przegubowe. Częstotliwość kursowania linii 113 zwiększy się z co 30 na co 15 minut.
Na tor wyścigów można też dojechać koleją, przystanek „Wrocław-Partynice” znajduje się tuż przy wejściu głównym na teren obiektu. Połączenia obsługują Koleje Dolnośląskie na trasie Wrocław – Świdnica. Zaś Ci, którzy przyjadą samochodem, mogą go zostawić na parkingu zewnętrznym, który może pomieścić 300 aut. Parking w dniu wyścigów jest płatny – 15 zł/samochód.
Publiczność może skorzystać z pięciu wejść prowadzących na tor, są to: wejście główne od ul. Zwycięskiej, wejście od parkingu przy ul. Zwycięskiej, wejście od strony ronda św. Ojca Pio (furtka przy siłowni plenerowej), wejście od ul. Radosnej, wejście od Wysokiej. Czynnych będzie kilkanaście punktów gastronomicznych oferujących dania serwowane na ciepło, przekąski, słodycze, watę cukrową, gofry, napoje zimne i ciepłe.
Program na stronie www.torpartynice.pl.