Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Mirosława Kuczkowska: – Mamy Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Dlaczego powstaje Plan Ogólny Wrocławia?
Przemysław Matyja: – Ustawodawca nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która weszła w życie 24 września 2023 roku, stopniowo wygasza studium. Do końca 2025 roku musimy uchwalić plan ogólny, który odzwierciedli ogólną politykę przestrzenną miasta i zastąpi studium.
Co się stanie, jeśli miasto nie uchwali planu do tego czasu?
Będzie paraliż planistyczny. Nie będziemy mogli uchwalać planów zagospodarowania przestrzennego ani wydawać decyzji o warunkach zabudowy.
Konsultacje społeczne
Dlaczego to ważne, aby mieszkańcy wzięli udział w kształtowaniu planu?
Chcemy wiedzieć, czego wrocławianie potrzebują. Dokument jest syntetyczny, ale każdy musi mieć szansę zaproponować to, czego oczekuje i jak widzi Wrocław.
Czy to jedyne przewidziane konsultacje zapisów planu ogólnego?
Oczywiście, że nie. Będziemy jeszcze konsultowali gotowy projekt, zanim przedstawimy go Radzie Miejskiej Wrocławia. Jeśli więc ktoś nie ma konkretnego pomysłu dziś, ale będzie chciał wyrazić swoją opinię, to będzie miał na to jeszcze czas.
Znaczenie Planu Ogólnego Wrocławia
Czym plan ogólny różni się od studium?
Oba dokumenty z założenia są ogólne, a ich postanowienia znajdują odzwierciedlenie w zapisach planów zagospodarowania przestrzennego. Ale studium ma opisowy charakter, a plan ma być bardziej techniczny. Zdecyduje, gdzie będą mieszkania, zieleń, przemysł. Oznaczone będę też podstawowe parametry, między innymi m.in. intensywność zabudowy, ilość zieleni. Jednak skala ogólności będzie jednak duża.
A jeśli chodzi o moc prawną?
Pamiętajmy, że to plan ogólny, czyli kierunkowy. Dalej obowiązują miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Na podstawie planu ogólnego będą robione w ich zmiany i wydawane decyzje o warunkach zabudowy, ale już nie pozwolenie na budowę.
Powstaje ważny dokument dla miasta, dlaczego konsultacje trwają tylko do 2 sierpnia?
Tempo prac wynika z zapisów ustawy. Musimy uchwalić plan ogólny do końca 2025 roku. Przed nami jeszcze wiele etapów prac nad tym dokumentem.
Zgłaszanie wniosków
Teraz we Wrocławiu obowiązuje Studium z 2018 roku, do którego zmiany mieszkańcy zgłaszali klika lat temu wnioski. Co teraz z nimi stanie?
Do tej zmiany wpłynęło 1415 wniosków. Nie możemy ich jednak wprowadzić do Ogólnego Planu Wrocławia. W wyniku zmian prawa ta procedura została zamknięta. Dlatego tych, którzy zgłaszali propozycje do Studium, prosimy o ponowne złożenie wniosków na formularzu przygotowanym do konsultacji Ogólnego Planu.
Wnioski należy składać grupowo czy indywidualnie?
Z formalnego punktu widzenia nie ma to znaczenia. Każdy wniosek będzie rozpatrywany.
Wniosek należy złożyć na formularzu. Gdzie się zwrócić w razie wątpliwości?
Na stronach geoportal.wroclaw.pl i BIP jest pełna informacja. Jeśli to nie wystarczy, w siedzibie Wydziału Planowania Przestrzennego przy Świdnickiej 53 są urzędnicy, którzy rozwieją wszelkie wątpliwości.