wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne informacje
  4. Wystawa Wrocławskie Metamorfozy
  5. Plac Solny – Wystawa „Wrocławskie Metamorfozy”
Kliknij, aby powiększyć
Plac Solny – Wystawa „Wrocławskie Metamorfozy” www.wroclaw.pl
Plac Solny – Wystawa „Wrocławskie Metamorfozy”

Drugi obok Rynku reprezentacyjny plac Wrocławia. Dziś tonie w kwiatach, a jeszcze kilkanaście lat temu był zaniedbanym i obstawionym autami placem.

Reklama
before
after
poprzednie następneZdjęcia pochodzą ze zbiorów Wratislaviae Amici

Swoją nazwę zawdzięcza kupcom, którzy do końca XIX wieku sprzedawali tu sól. Jest urokliwym miejscem, ale kryje także mroczną historię. W XV wieku, gdy Wrocławiem władali Czesi, przybył do miasta inkwizytor, papieski wysłannik franciszkanin Jan Kapistran. Wygłosił serię kazań skierowanych przeciwko wyznawcom idei Jana Husa. Był tak przekonujący, że wrocławscy mieszczanie rzucali w ogień kosztowności, drogocenne sprzęty i przedmioty zbytku. Wezwania Kapistrana do pobożności i kazania przeciw heretykom obróciły się przede wszystkim przeciwko żydom. Na pl. Solnym zapłonęły stosy, na których palono wrocławskich żydów, którzy nie chcieli przyjąć chrztu.

Plac Solny otaczają ciekawe kamienice – modernistyczny budynek dawnej apteki Pod Murzynem (dziś redakcja „Gazety Wyborczej”), która stała się sławna z powodu dwóch mumii należących do aptekarza Jacobusa Krause. Ponoć w XVI wieku miał dodawać do lekarstw sproszkowane mumie, by podnieść skuteczność medykamentów. W ten sposób zużył mumię mężczyzny, mumia kobiety trafiła do Zakładu Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Na fasadzie wciąż znajduje się Murzyn, modelem tej figury był wrocławski grafik i miedziorytnik Eugeniusz Get-Stankiewicz. Zaraz obok znajduje się kamienica Pod Trzema Murzynami, przypominająca czasy świetności Wrocławia, który handlował z zamorskimi koloniami. Jednym z najbardziej reprezentacyjnych budynków jest neoklasycystyczny gmach Starej Giełdy, przypominający wyglądem rzymski pałac.

Przed wojną najbardziej charakterystycznym elementem placu był pomnik marszałka Blüchera, naczelnego wodza armii pruskiej walczącej z wojskami napoleońskimi. Plac zdobi też fontanna ze smokami, związana z legendą o smoku Strachocie, i iglica autorstwa Stanisława Wysockiego, nawiązująca do monumentu spod Hali Stulecia. To jednak nie wszystkie tajemnice placu Solnego – pod nim znajduje się świetnie zachowany niemiecki schron przeciwlotniczy z II wojny światowej.

Zajrzyj do schronu pod pl. Solnym

pl. Solny – 1994 rok

Pl.Solny - 2014 rok

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl