wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Najstarszy lokal w Europie świętuje 750-lecie. Co się dziś działo w Piwnicy?
Kliknij, aby powiększyć
W sobotę podczas obchodów jubileuszu Piwnicy Świdnickiej można było skosztować piwa uwarzonego według średniowiecznej receptury Fot. Bartosz Chochołowski
W sobotę podczas obchodów jubileuszu Piwnicy Świdnickiej można było skosztować piwa uwarzonego według średniowiecznej receptury

Pochód mieszczan, mieszczek i szlachetnie urodzonych wraz z piwowarami przeszedł wśród ciżby kłębiącej się na wrocławskim Rynku i ulicy Świdnickiej. Główny piwowar Piwnicy Świdnickiej zachęcał do wspólnego świętowania 750. rocznicy powstania lokalu. Namawiał również do kosztowania piwa uwarzonego według odtworzonej średniowiecznej receptury.

Reklama

Gdy orszak dotarł pod drzwi Piwnicy, okazało się, że niesiona beczka była tylko rekwizytem. Na niej postawiono znacznie mniejszą, dębową, w której leżakowało świdnickie piwo.

Przed odszpuntowaniem beczki wystrzeliła salwa honorowa z historycznej broni. Piwowar Gniewko Drewnicki opowiedział o szklance, do której naleje piwa. Taką sama odkryto w murach piwnicy i zapewne kiedyś z takich tu pijano. Oryginał znajduje się w muzeum, ale z repliki można dziś pić szlachetny trunek.

Nadszedł czas na degustację. Piwo jest ciemne i mocne. Na szczęście kufelki degustacyjne są małej objętości. Prawdopodobnie takie właśnie piwo pili wrocławianie 750 lat temu i przez kolejne wieki.

Kto nie był w Piwnicy Świdnickiej, ten... 

Nad wejściem do restauracji widnieje data 1273. Wrocławski Ratusz od średniowiecza mieścił w swych podziemiach piwiarnię, która od serwowanego tu gatunku piwa, sprowadzanego ze Świdnicy, nosiła miano Piwnicy Świdnickiej.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Piwnica Świdnicka świętuje 750 istnienia. Z tej okazji piwowarzy odtworzyli średniowieczne świdnickie piwo. Fot. Bartosz Chochołowski
Piwnica Świdnicka świętuje 750 istnienia. Z tej okazji piwowarzy odtworzyli średniowieczne świdnickie piwo.

Do wnętrza wiodą kamienne schody, tuż za wejściem, po prawej stroni tablica z nazwiskami wybitnych gości: Fryderyk Chopin, Hugo Hartung, Józef Wybicki.

Piwnica Świdnicka to 1,2 tys. metrów kwadratowych podzielonych na kilka stref: Strefa Dziedzictwa Zastanego, Strefa Dziedzictwa Przywiezionego, Strefa Mieszana, jest też dawny loch i salka konferencyjna. Za przeszkleniami widać kadzie na piwo.

Jako jedyna piwiarnia w mieście Piwnica Świdnicka przez kilkaset lat zachowała pierwotny układ wnętrz. Była znana mieszkańcom miasta i licznym gościom z kraju i z zagranicy. W jednej z sal wypisane zdanie: „Kto nie był w Piwnicy Świdnickiej, ten nie był we Wrocławiu”.

Pił tu cesarz, pił i Chopin

Przez wieki Piwnica Świdnicka była jednym z najpopularniejszych lokali wrocławskich, a jej sława wykraczała daleko poza Śląsk. Bywały tu koronowane głowy, np. cesarz Zygmunt Luksemburski, artyści (Johann W. Goethe, Fryderyk Chopin, Józef Ignacy Kraszewski), naukowcy, politycy.

Restauracja miała swój regulamin: zakazywano gry w karty, przeklinania i palenia tytoniu, bywalcy nie mogli także muzykować.

A Wy jakie kluby, restauracje i kawiarnie polecacie w naszym mieście? Piszcie na adres redakcja(at)araw.pl. Chętnie napiszemy też o nowych miejscówkach. Portal Wroclaw.pl wspiera lokalne biznesy.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl