Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowy dzień w życiu każdego katolika. Polega na przyjęciu przez wiernych po raz pierwszy Eucharystii, czyli zgodnie z Biblią: ciała i krwi Chrystusa pod postacią chleba. Aby dostąpić tego sakramentu, dzieci muszą się wcześniej do niego przygotować: w szkole na lekcjach religii oraz w swoich parafiach.
Komunia 2025 – terminy
Zgodnie z tradycją katolicką, komunie organizowane są przez większość parafii najczęściej w maju. Uroczystość zazwyczaj ma miejsce w niedzielę, chociaż w niektórych kościołach urządzana jest w sobotę. Wydarzenie składa się z porannej mszy, podczas której wyróżniamy kilka punktów:
- przywitanie dzieci przed kościołem,
- błogosławieństwo dzieci przez rodziców,
- pokropienie wodą święconą,
- procesja wejścia i rozpoczęcie mszy,
- czytanie,
- odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych,
- modlitwa wiernych,
- przyniesienie darów ofiarnych przez dzieci,
- przyjęcie przez dzieci komunii przed pozostałymi wiernymi,
- pieśń dziękczynna w wykonaniu dzieci,
- życzenia,
- błogosławieństwo,
- procesja wyjścia.
W jakim wieku należy przystąpić do komunii?
Ile pieniędzy włożyć do koperty?
To pytanie często spędza gościom sen z powiek. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę kwotę, która nie nadwyręży naszego budżetu domowego. Ilość pieniędzy, którą chcemy podarować w prezencie komunijnym zależy również od relacji łączącej nas z dzieckiem oraz od rodzinnych tradycji.
Pamiętajmy jednak o najważniejszym: Pierwsza Komunia Święta to powinno być przede wszystkim przeżycie duchowe! Sprawy materialne powinny w tym dniu zostać odsunięte na dalszy plan!
Przyjęło się, że najwięcej gotówki wręczają:
- rodzice chrzestni – ok. 500-1000 złotych,
- bliższa rodzina (dziadkowie, ciocie i wujkowie) – ok. 300-500 złotych.
Co w przypadku pozostałych gości? Okazuje się, że decydująca jest w tym przypadku opłata za tzw. talerzyk. W zależności od lokalizacji, ceny za posiłek wahają się od 100 do nawet 200 złotych za osobę. W tej kwocie mieszczą się zazwyczaj dwa gorące dania i słodki bufet, które dostaniemy podczas imprezy po uroczystościach komunijnych.
Pierwsza Komunia Święta 2025 – co dać w prezencie?
Zamiast pieniędzy lub też jako dodatek do koperty można wręczyć dziecku prezent na pamiątkę Pierwszej Komunii Świętej. Najczęściej najbliżsi kupują na tę okazję Biblię, różaniec czy medalik.
Mniej oczywistym, ale coraz chętniej wybieranym prezentem komunijnym jest inwestycja w doświadczenia dzieci poprzez zakup biletów do parku trampolin, voucher na gokarty albo kursy językowe i karnety na zajęcia sportowe.
Jakie inne prezenty na Pierwszą Komunię Świętą zdobywają popularność w tym roku? Oto kilka propozycji, które ucieszą każde dziecko:
- rower,
- hulajnoga elektryczna,
- laptop lub tablet,
- aparat fotograficzny,
- zegarek (np. smartwatch).
Pamiętajmy o tym, że komunia to wydarzenie, które przede wszystkim powinno być przeżyciem duchowym dla dziecka. Radość z samej uroczystości i czasu wspólnie spędzonego z rodziną są tego dnia najważniejsze.