4. Chrzest 2024. Ile pieniędzy włożyć do koperty?
Chrzest 2024 we Wrocławiu. Sprawdź, o czym należy pamiętać przed organizacją uroczystości! fot. shutterstock

Chrzest Święty to jeden z ważniejszych sakramentów dla osób wierzących. Podczas obrzędu następuje oczyszczenie z grzechu pierworodnego poprzez polanie niemowlęcia wodą święconą. W ten sposób dziecko zostaje włączone do wspólnoty Kościoła. Zazwyczaj po ceremonii organizowane jest przyjęcie, na które zapraszana jest najbliższa rodzina. O czym warto wiedzieć przed planowaniem uroczystości? Sprawdź, jakie wydatki czekają na chrzestnych!

Ile wynosi opłata dla księdza za chrzest w 2024 roku?

Ofiara za chrzest jest opłatą dobrowolną, dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile należy zapłacić księdzu za udzielenie tego sakramentu. Zdarza się jednak, że oprócz tzw. „co łaska”, w niektórych parafiach duchowny podaje konkretną stawkę. W zależności od regionu, kwoty te mogą się między sobą różnić. Zazwyczaj jest to od 100 do 300 zł. Co zrobić, jeśli nie przewidzieliśmy tego wydatku w budżecie domowym? Warto poinformować księdza o naszej sytuacji finansowej. Dobrze wiedzieć, że duchowni nie mają prawa odmawiać udzielenia sakramentów z powodów materialnych.

Ile pieniędzy włożyć do koperty?

Kwota, jaką daje się na chrzest, jest uzależniona od sytuacji finansowej, relacji rodzinnych oraz stopnia pokrewieństwa. W przypadku dziadków lub rodziców chrzestnych dziecka, będzie ona wyższa, niż dla pozostałych gości. Osoby, które nie należą do najbliższej rodziny najczęściej wkładają do koperty od 400 do 600 zł (od pary). Ostatecznie jednak jest to kwestia bardzo indywidualna, dlatego podane sumy należy traktować jedynie jako sugestię.

Ile pieniędzy włożyć do koperty jako rodzic chrzestny?

W przypadku rodziców chrzestnych, kwota, którą wkłada się do koperty, stale rośnie. Ze względu na szalejącą inflację, obecnie chrzestni dają znacznie więcej pieniędzy, niż jeszcze kilka lat temu. Przyjmuje się, że powinno się wręczać ok. 700-1000 zł (od pary).

Zgodnie ze zwyczajem, matka chrzestna dodatkowo kupuje na ceremonię białą szatkę, ubranko do chrztu oraz medalik. Z kolei ojciec chrzestny powinien nabyć wcześniej świecę, zapalaną podczas ceremonii oraz Pismo Święte. Dobrym pomysłem jest również obdarowanie dziecka spersonalizowanym prezentem, który będzie stanowił wyjątkową pamiątkę także po wielu latach.

Prezenty na chrzciny

W zależności od stopnia pokrewieństwa i budżetu, jakim dysponujemy, warto zastanowić się również nad drobnym upominkiem. Najpopularniejszymi prezentami na chrzest w 2024 roku są:

• ilustrowana Biblia,
  • medalik lub łańcuszek z krzyżykiem,
  • album na zdjęcia
  • srebrne lub złote grzechotki,
  • różaniec,
  • kocyk dla niemowlaka.

W jakim wieku najlepiej ochrzcić dziecko?

Decyzja o ochrzczeniu dziecka należy wyłącznie do jego rodziców. W związku z tym nie ma ustalonego terminu na przyjęcie tego sakramentu. Z reguły chrzest jest wyprawiany, kiedy dziecko ma kilka miesięcy do roku, czasem jednak uroczystość urządzana jest razem z pierwszymi urodzinami.

Nie poleca się jednak organizacji tego wydarzenia w pierwszych tygodniach życia noworodka, ze względu na to, że udział w takiej uroczystości może być dla niego dużym obciążeniem i wywoływać stres.

Kiedy nie wolno chrzcić dzieci?

Wiele osób, planując chrzciny swojego dziecka zastanawia się, czy istnieją dni, w których nie można organizować tej uroczystości. Okazuje się, że zgodnie z prawem kościelnym, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zorganizować ceremonię nawet w okresie Wielkiego Postu, Bożego Narodzenia lub Wielkanocy. Oznacza to, że wybór terminu należy wyłącznie do rodziców chrzczonego dziecka.