wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

28°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Operacje na dwa zakochane serca w szpitalu wojskowym

Państwo Danuta i Henryk z Lubina mają 50 lat stażu małżeńskiego i tę samą wadę serca. Po udanym zabiegu przezskórnego wszczepienia zastawki aortalnej TAVI mogli być razem także w sali pooperacyjnej Ośrodka Chorób Serca w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

Reklama

- W długiej już pracy zawodowej nie spotkałem się z takim przypadkiem – mówi prof. Waldemar Banasiak, szef Ośrodka Chorób Serca, kardiolog z ponad 40-letnim doświadczeniem. – To naprawdę piękna historia - ci państwo są ze sobą na dobre i na złe.

Dwa serca, jedno rozpoznanie

Kilka miesięcy temu małżeństwo trafiło do kardiochirurga dra Marka Gemela. Oboje się męczyli, mieli problemy z wykonaniem codziennych czynności, a po badaniach okazało się, że przyczyną jest ta sama nabyta wada - ciasne zwężenie zastawki tętnicy głównej (aortalnej). Początkowo lekarze rozważali pilną operację kardiochirurgiczną, lecz z powodu innych obciążeń klasyczny zabieg z otwarciem klatki piersiowej nie wchodził w grę u żadnego z małżonków.

Zespół kardiologów interwencyjnych i kardiochirurgów Ośrodka Chorób Serca zaproponował alternatywną metodę leczenia: przezskórne wszczepienie nowej zastawki aortalnej tzw. TAVI. Pacjenci wyrazili zgodę, ale postawili warunek: Chcą być razem na dobre i złe! 

Kilkuosobowy zespół lekarzy w tym samym tygodniu z sukcesem zoperował oboje pacjentów. A w sali pooperacyjnej małżonkowie dochodzili do zdrowia, wspierając się tak pięknie, jak wcześniej przez pół wieku.

Zabieg przeprowadził nasz TAVI Team w składzie:

  • kardiolodzy interwencyjni: Agnieszka Wysokińska-Kordybach, Krzysztof Ściborski, Artur Telichowski;
  • kardiochirurdzy: Filip Klausa, Marek Mak i Wojciech Nasłuszny.
Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl