wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Alejka Olgi Boznańskiej po remoncie

Zakończyły się prace nad remontem nawierzchni alejki Olgi Boznańskiej na Biskupinie, na odcinku od ul. Pautscha do ul. Orłowskiego. W ramach inwestycji wzdłuż alejki postawiono także latarnie oraz wymieniono nawierzchnię chodnika przed szkołą przy ul. Pautscha.

Reklama

O remont alejek Olgi Boznańskiej zabiegała od 2017 roku Rada Osiedla Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice. Zrealizowana obecnie inwestycja to pierwszy fragment remontu wnioskowanego przez radnych.

Alejka zyskała nową nawierzchnię i oświetlenie po zmroku. Połamane płytki chodnikowe zastąpiono asfaltem, a po południowej stronie alejki postawiono 4 nowe latarnie. Chodnik i plac przed szkołą podstawową pokrył się z kolei nowymi płytkami. Wymieniono także… słupek (o którym dalej).

alejka Olgi Boznańskiej, wrzesień 2020

Alejka Olgi Boznańskiej po przebudowie, widok od strony ul. Pautscha. Fot. Maciej Wołodko

Słupek profesora Steinhausa 

Stojący pierwotnie u wlotu alejki charakterystyczny granitowy słupek, przeniesiony został na Pautscha. – Nie spełniał wymagań projektowych dla trasy pieszo-rowerowej, ale z uwagi na sentyment jakim darzyli go mieszkańcy, ZDiUM zgodził się pozostawić go w innym miejscu na osiedlu.

Ze słupkiem wiąże się anegdota. Po wojnie przy ulicy Orłowskiego, tuż obok alejki Olgi Boznańskiej zamieszkał profesor Hugo Steinhaus, współtwórca słynnej lwowskiej szkoły matematycznej.

Słupek profesora Steinhausa zmienił adres i stoi obecnie przy ul. Pautscha.

Słupek profesora Steinhausa zmienił adres i stoi obecnie przy ul. Pautscha. Fot. Maciej Wołodko

Profesor cenił sobie święty spokój i do szewskiej pasji doprowadzały go pędzące alejkami Olgi Boznańskiej motocykle. W końcu też dopiął swojego i u wlotu alejki wmurowano solidny, szeroki słupek, zniechęcający fanów motoryzacji do urządzania sobie alejkami rajdów.

Ciąg dalszy nastąpi?

Radni osiedlowi liczą na kontynuację prac w ciągu alejek Olgi Boznańskiej. Ich zdaniem gmina powinna dokończyć planowany od 2018 roku remont alejek na odcinku od Rodakowskiego do Stanisławskiego, są one bowiem w fatalnym stanie technicznym.

Realizacja tego zadania nie jest jeszcze przesądzona. Przeznaczone na kolejne alejki fundusze pochodzące z Programu Inicjatyw Rad Osiedli (PIRO) pochłonął już bowiem pierwszy etap remontu, który okazał się bardziej kosztowny niż zakładano (m.in. wskutek konieczności odwodnienia terenu, a także budowy oświetlenia; remont chodnika przed szkołą sfinansowany został z innych środków).

chodnik przed szkołą przy ul. Pautscha

Chodnik przed szkołą przy ulicy Pautscha z nową nawierzchnią. Fot. Maciej Wołodko

- Po opracowaniu dokumentacji projektowej i kosztorysów inwestorskich okazało się, że koszty znacznie wzrosły. Odcinek Olgi Boznańskiej od ul. Pautscha do ul. Orłowskiego według zarządcy drogi był w gorszym stanie technicznym oraz wymagał także przebudowy oświetlenia oraz remontu odwodnienia. Z uwagi na ograniczone środki w ramach PIRO oraz stan techniczny drogi służącej jako dojście do szkoły, zaplanowano realizację pierwszego odcinka - wyjaśniają urzędnicy z Wydziału Inżynierii Miejskiej.

Jak podpowiada Wydział Inżynierii Miejskiej, mieszkańcy mają w staraniach o inwestycję do wyboru kilka narzędzi. Wśród nich m.in. Fundusz Osiedlowy na lata 2022-2023 (który zastąpił PIRO), projekt WBO, lub Program Inicjatyw Lokalnych. Ten ostatni wdrażany jest właśnie po sąsiedzku, o jedną ulicę dalej.

Do remontu dwóch następnych alejek dołożą się mieszkańcy

Przebudowę dwóch kolejnych alejek Olgi Boznańskiej (łączących ulice Orłowskiego z Michałowskiego oraz Michałowskiego z Rodakowskiego) chcą współfinansować pobliscy mieszkańcy. Złożyli wniosek w tej sprawie w ramach Programu Inicjatyw Lokalnych, zakładającego 10-procentowy udział finansowy wnioskodawców.

Ten odcinek alejek jest w trakcie opracowania dokumentacji projektowej. Do końca roku projekt powinien być gotowy. Jeżeli mieszkańcom uda się w terminie wpłacić swój udział finansowy, inwestycja mogłaby ruszyć w 2021 roku.

W jej ramach oprócz wymiany nawierzchni alejek planowana jest również budowa wyniesionych przejść dla pieszych. Mają się one pojawić na skrzyżowaniach alejki z ulicami Orłowskiego, Michałowskiego i Rodakowskiego.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl