wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wiadomości z regionu
  4. Odwiedź Bardo - miasto cudów na Dolnym Śląsku!

Bardo ucierpiało podczas powodzi, która niedawno przeszła przez Dolny Śląsk, ale sytuacja się już uspokoiła. Dlatego nie tylko warto, ale po prostu trzeba przyjechać do tego niezwykłego miasteczka i spędzić tu magiczny dzień albo cały weekend. Przekonajcie się, dlaczego to miejsce jest niezwykłe!

Reklama

Bardo – tu odnajdziemy spokój i harmonię

– Bardo to miasteczko, w którym codzienność spotyka się z duchowością. Spokój i harmonia sprzyjają tu refleksji, pozwalając odnaleźć ciszę i wytchnienie z dala od zgiełku życia – zwraca uwagę Tomasz Karamon, autor wydanej niedawno znakomitej książki „Co widziała Matka B. Opowieści z Barda” (nakładem Wydawnictwa Dowody) i jednocześnie autor słynnego hasła „Bardo – Miasto Cudów”. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Bardo i książka &bdquo;Co widziała Matka B.&rdquo; Tomasza Karamona, Wydawnictwo Dowody 2024</p> fot. Magdalena Talik
Bardo i książka „Co widziała Matka B.” Tomasza Karamona, Wydawnictwo Dowody 2024

Od XIV wieku (aż do roku 1810) Bardo należało do zakonu cystersów i to oni mieli największy wpływ na jego rozwój. Miasteczko nazywano też wrotami do Ziemi Kłodzkiej, było ośrodkiem handlowym i stało się miejscem kultu maryjnego, do którego podróżowali pielgrzymi.

Matka Boża z Barda – jednak najstarsza w Polsce!

Nie tylko Bardo jest jedną z najstarszych miejscowości Dolnego Śląska (pierwsza wzmianka o grodzie na przełomie Nysy Kłodzkiej pochodzi z XI wieku, z kroniki czeskiego dziejopisa Kosmasa), wiekowa jest także jego strażniczka, którą znajdziemy w świątyni i w herbie miasteczka.

Przeprowadzone niedawno badania (metodą węgla radioaktywnego) w Laboratorium Datowań Bezwzględnych potwierdzają to, co mieszkańcy Barda i pielgrzymi wiedzieli od dawna. Matka Boża z Barda jest najstarszą drewnianą rzeźbą w Polsce, datowaną na około 1060 rok.  

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Matka Boża z Barda, najstarsza figura drewniana w Polsce fot. mat. prom. Barda
Matka Boża z Barda, najstarsza figura drewniana w Polsce

Figura Matki Bożej z dzieciątkiem schronienie znalazła w jednym z najważniejszych w Polsce sanktuariów maryjnych, czyli bazylice mniejszej pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny.

Uwaga: po każdej niedzielnej Mszy Świętej, rzeźbę Matki Bożej Bardzkiej zdejmuje się z ołtarza i podaje pielgrzymom do ucałowania.

Świątynię wznieśli (w latach 1686-1704) cystersi z Kamieńca Ząbkowickiego na miejscu, gdzie wcześniej stały kościoły – „czeski” i „niemiecki”. 

Kościół, który znajduje się w centrum Barda zachwyca rozmiarami (54 metry długości, 26 metrów szerokości i może pomieścić blisko pięć tysięcy osób), ale pozostaje przyjazny, nie onieśmiela pielgrzymów.

A jego barokowe wnętrze, ze słynącą cudami figurą Matki Bożej, dziełami „śląskiego Rembrandta” Michaela Willmanna (m.in. w ołtarzu głównym, w którym możemy podziwiać obraz „Nawiedzenie Najświętszej Marii Panny”) i organami autorstwa mistrza Franza Josepha Eberharda (50 głosów, 3567 piszczałek, z bogatą, rokokową dekoracją) zaspokoi oczekiwania każdego miłośnika sztuki.

Król Fryderyk II pragnie być młodszy

Z organami i ich ufundowaniem wiąże się legenda. W 1744 roku, podczas drugiej wojny śląskiej, do kościoła w Bardzie zawitał wyjątkowy gość – król Prus Fryderyk II. Zauważył, że w świątyni nie ma organów. Gospodarze wyjaśnili, że nie mają na nie funduszy, a wtedy król obiecał: „Módlcie się, abym wygrał wojnę. Jeżeli zwyciężę, znajdę pieniądze na organy.” I tak się stało.

Fryderyk II podpytywał też wówczas cystersów, czy Maryja sprawi, że odmłodnieje o dwadzieścia lat, a oni odparli, aby poprosił Matkę Bożą po prostu o przedłużenie życia. Uznał tę odpowiedź, a Matce Bożej przysłał potem koronę i wysadzany kamieniami płaszcz (niestety, nie zachowały się do naszych czasów).

Kompleks kościelnych obiektów w Bardzie uzupełniają zabudowania klasztorne kilku żeńskich klasztorów. Wyjątkowy urok ma kapliczka Na Górze Bardzkiej.

Pierniki – z nich słynęło i wciąż słynie Bardo

Historia Barda nierozerwalnie łączy się z tradycją piernikarską. Z niemieckich podań wynika, że w miasteczku zapachniało piernikiem po raz pierwszy w 1464 roku, jak pisze w swojej pasjonującej książce „Co widziała Matka B. Opowieści z Barda” Tomasz Karamon.

Autor dodaje, że przysmaki stały się popularne jako przekąski dla przybywających licznie do Barda pielgrzymów, dotarł także do potomków słynnych rodzin piernikarskich z niemieckiego jeszcze wówczas Barda (czyli Warthy).  

Dziś pierniki kupimy w Fabryce Bardzkie Pierniki Magdaleny Topolanek (Rynek 4). 

Jak zobaczyć panoramę Barda – punkt widokowy 

To Obryw Skalny w Bardzie, największe osuwisko w Sudetach. Jego górna krawędź jest znakomitym punktem widokowym z panoramą Barda, Przełomu Bardzkiego, Grzbietu Zachodniego Gór Bardzkich i Gór Stołowych z charakterystycznym Szczelińcem Wielkim.

Na Obrywie Skalnym stoi duży biały krzyż, który widoczny jest z drogi krajowej nr 8.

Po powodzi na punkt widokowy nie dotrzemy od ulicy Skalnej, ale od ulicy Krakowskiej (obok klasztoru sióstr urszulanek pw. św. Anieli). 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Bardo, oddalone niewiele ponad godzinę od Wrocławia, po prostu trzeba odwiedzić</p> fot. mat. prom. Barda
Bardo, oddalone niewiele ponad godzinę od Wrocławia, po prostu trzeba odwiedzić

Bardo – można bezpiecznie pływać po Nysie Kłodzkiej

Nie trzeba się obawiać spływów po Nysie Kłodzkiej, spokojnie można korzystać z uroków wyjątkowej trasy z Pałacu Ławica do m.in. przystani przy Obrywie Skalnym w Bardzie (Przełom Bardzki ma długość 15 km).

Płynąca woda jest czysta (posprzątano koryto rzeki), jej poziom niski, a cała wycieczka zdecydowanie bezpieczna. 

Spływy organizuje firma Ski-Raft, której infrastruktura nie ucierpiała podczas powodzi (a zabudowania były uzgadniane niegdyś m.in. z Wodami Polskimi). W tej chwili można skorzystać m.in. ze spływu pontonowego Przełomem Bardzkim. 

Start spływów z przystani pontonowej przy Pałacu Ławica, gdzie znajdziemy kasy, parkingi monitorowane, toalety i turystyczną infrastrukturę.

Samochodem to ok. 2 km od drogi nr 8 (zjazd na wysokości szpitala w Kłodzku, tuż przed estakadą – jadąc od Wrocławia, lub tuż za estakadą – jadąc od strony Kudowy), a koleją (ze stacji PKP Ławica-ok. 300 m, 5 minut drogi do przystani). 

Spływ kończy się m.in. (można wybrać różne długości trasy) w Bardzie, przy ul. Skalnej – to miejsce z gastronomią, toaletami, parkingiem, szlakami pieszymi i rowerowymi. 

Ski-Rafting pomaga też w akcji #CleanOurRiver, aby oczyszczać tereny przyległe do rzeki, jak łąki, czy lasy, gdzie woda z powodzi poczyniła sporo spustoszeń. Można dołączyć do akcji sprzątania Nysy Kłodzkiej.

Bardo – jak najlepiej dojechać z Wrocławia?

Miasteczko położone jest ok.75 km od Wrocławia. Dojedziemy tam drogą krajową nr 8 na południe w kierunku Kudowy Zdrój. Przejazd zajmie około godzinę.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl

WBO 2024