wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Cykl spotkań ,,Oblicza katastrofy” w klubie Proza. Tym razem porozmawiają o patologiach w budownictwie

Cykl spotkań ,,Oblicza katastrofy” w klubie Proza. Tym razem porozmawiają o patologiach w budownictwie

Magdalena Pasiewicz,

Kliknij, aby powiększyć
Budynki (fot. ilustracyjne) pixabay
Budynki (fot. ilustracyjne)

W poniedziałek 8 maja wrocławski klub Proza zaprasza na bezpłatne spotkanie z cyklu ,,Oblicza katastrofy”. Podczas dyskusji poruszone zostaną problemy polskiego rynku mieszkaniowego, a za punkt wyjścia posłuży książka „Dziury w ziemi. Patodeweloperka w Polsce” autorstwa urbanisty Łukasza Drozdy. W spotkaniu weźmie udział m.in. architekt Zbigniew Maćków.

Reklama

„Oblicza katastrofy” to cykl spotkań i dyskusji wokół najbardziej palących problemów związanych z katastrofą ekologiczną, w których punktem wyjścia do dyskusji zawsze są książki. Celem projektu jest poszerzanie wiedzy dotyczącej zmian klimatycznych i wpływu człowieka na środowisko, podnoszenie świadomości ekologicznej oraz podjęcie dyskusji na temat działań w zakresie ochrony środowiska i klimatu.

Zaproszeni pisarze, publicyści, socjolodzy, aktywiści, eksperci i obserwatorzy zmian w obszarze środowiska rozmawiają m.in. na temat wyczerpujących się zasobów wody pitnej i konfliktów o wodę, kryzysu migracyjnego, zawłaszczania ziemi, energii i surowców, nadprodukcji, kryzysu żywnościowego i nadmiernej konsumpcji czy wykluczenia społecznego i komunikacyjnego.

Jak budować mieszkania? Spotkanie w klubie Proza

W poniedziałek 8 maja podczas spotkania w Prozie - klubie Wrocławskiego Domu Literatury (Przejście Garncarskie 2) będzie mowa o patodeweloperce (początek o godz. 19:00, wstęp wolny).

Z roku na rok w całej Polsce buduje się coraz więcej mieszkań. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 r. padł kolejny rekord – w całym kraju oddano do użytkowania łącznie 238,6 tys. mieszkań. Dla porównania, dwadzieścia lat wcześniej, w 2002 było to blisko 97,6 tys.

Jak właściwie powinno budować się w Polsce mieszkania? Nad tymi kwestiami zastanawiać się będą goście podczas spotkania w klubie Proza, które będzie transmitowane także online. Obejrzeć będzie je można na facebookowych stronach Wrocławskiego Domu Literatury, Klubu Proza i Wrocławia Miasta Literatury UNESCO.

Punktem wyjścia do dyskusji o problemach polskiego rynku mieszkaniowego „Dziury w ziemi. Patodeweloperka w Polsce” (Wydawnictwo Czarne) autorstwa urbanisty dra Łukasza Drozdy. W spotkaniu udział weźmie też wrocławski architekt Zbigniew Maćków i moderująca rozmowę dr hab. Katarzyna Kajdanek z Zakładu Socjologii Miasta i Wsi Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zbigniew Maćków – architekt, wiceprzewodniczący rady Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów RP, członek Stowarzyszenia Architektów Polskich, współtwórca osiedla Nowe Żerniki we Wrocławiu, kurator odpowiedzialny za architekturę podczas Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, laureat licznych nagród w konkursach architektonicznych (m.in. trzykrotny finalista podczas World Architecture Festival, dwukrotny zdobywca Grand Prix podczas Dolnośląskiego Festiwalu Architektury, otrzymał także nominację i znalazł się na shortliście Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe). Od 1995 r. prowadzi pracownię projektową, w której realizuje projekty budynków mieszkalnych, komercyjnych, przemysłowych i użyteczności publicznej. 

dr Łukasz Drozda – politolog, urbanista, doktor nauk o polityce publicznej, adiunkt na WydzialeStosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Wrocławskiego, wykładowca w Schoolof Ideas Uniwersytetu SWPS, autor m.in. książek: „Uszlachetniając przestrzeń. Jak działa gentryfikacja i jak się ją mierzy” (2017), „Dwa tysiące. Instrukcja obsługi polskiej urbanizacji w XXI wieku” (2018), „Urbanistyka oddolna. Koszmar partycypacji a wytwarzanie przestrzeni” (2019) i najnowszej „Dziury w ziemi. Patodeweloperka w Polsce” (2023)

Portal www.wroclaw.pl jest patronem medialnym cyklu spotkań.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl