wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nowy urlop od 19 marca. Ważne zmiany w Kodeksie pracy

Nowy urlop od 19 marca. Ważne zmiany w Kodeksie pracy. Nawet 15 tygodni płatnego wolnego

Data publikacji: Autor:

| aktualizacja:

Rodzice na to czekali! 19 marca 2025 roku będą ważne zmiany w Kodeksie pracy. Wprowadzony zostanie nowy rodzaj urlopu – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków. Maksymalny wymiar urlopu wyniesie 8 lub 15 tygodni. Co ważne, pracodawca nie ma prawa go odmówić, a pracownicy otrzymają za ten czas 100-procentowe wynagrodzenie. Sprawdź, kto skorzysta z nowego uprawnienia i jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać dodatkowy urlop.

Reklama

Od 19 marca 2025 r. w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące dodatkowego urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji. Najważniejsze zmiany zobacz w galerii zdjęć.

Ważne zmiany. Od 19 marca nowy i urlop i zasiłek dla rodziców wcześniaków

Co ważne, pracodawca nie ma prawa odmówić tego urlopu, a pracownicy otrzymają za ten czas 100-procentowe wynagrodzenie. Uzupełniający urlop macierzyński będzie udzielany jednorazowo. Nie będzie można go dzielić na części.

Dodatkowy urlop macierzyński - ile dni przysługuje

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu pracy długość dodatkowego urlopu będzie zależna od: wieku ciążowego dziecka w momencie narodzin, jego masy urodzeniowej oraz czasu hospitalizacji. Wymiar urlopu może wynosić maksymalnie 8 lub 15 tygodni.

Kto może skorzystać z nowego urlopu od 19 marca

Z zasiłku macierzyńskiego, za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, będą mogli skorzystać ubezpieczeni - matka albo ojciec wychowujący dziecko. Wymiar zasiłku będzie zależał od: tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko, jego masy urodzeniowej oraz okresu pobytu dziecka w szpitalu.

Dotyczy to dzieci, które urodziły się: przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g; po ukończeniu 28. tygodnia ciąży, ale przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g; po ukończeniu 37. tygodnia ciąży, jeśli dziecko po porodzie spędzi w szpitalu, co najmniej dwa dni, z których pierwszy przypada w okresie od 5. do 28. dnia po narodzinach. 

W przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu, przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego uwzględniane będą: waga dziecka o najniższej masie urodzeniowej oraz czas hospitalizacji dziecka, które spędziło najdłużej w szpitalu.

W jakiej wysokości wynagrodzenie otrzymają pracownicy korzystający z nowego urlopu

- Miesięczny zasiłek dla rodziców wcześniaków będzie wynosił 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku. – Ten uzupełniający urlop macierzyński będzie udzielany jednorazowo i nie będzie można go podzielić na części - dodaje.

Od kiedy będzie przysługiwać nowy urlop i zasiłek

Rzeczniczka wyjaśnia, że prawo do uzupełniającego urlopu przysługiwać będzie bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. W związku z tym wniosek należy złożyć przed końcem urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

- Do wniosku rodzic musi dołączyć wydane przez szpital zaświadczenie o okresie pobytu dziecka w szpitalu oraz o urodzeniu dziecka wraz z danymi dotyczącymi tygodnia ciąży i masy urodzeniowej – zastrzega Kowalska-Matis.

Kto ma prawo do nowego urlopu

Prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego przysługiwać będzie także ubezpieczonemu, który przyjął dziecko na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (z wyjątkiem rodzin zastępczych zawodowych) lub w przypadku przysposobienia dziecka, pod warunkiem, że pobyt dziecka w szpitalu miał miejsce po przyjęciu dziecka na wychowanie.

Jak złożyć wniosek o nowe świadczenie?

Aby skorzystać z nowego uprawnienia, rodzic musi złożyć wniosek do pracodawcy najpóźniej 21 dni przed zakończeniem podstawowego urlopu macierzyńskiego. Wniosek może być w formie papierowej lub elektronicznej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama