– Konsultacje w sprawie Wyspy Słodowej 7 pokazały, że mieszkańcy chcą współuczestniczyć w decyzjach podejmowanych przez urzędników. Odpowiedzią między innymi na takie potrzeby jest powołanie biura do spraw partycypacji – mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor nowego biura. Zajmie się ono trzema obszarami tematycznymi: konsultacjami społecznymi, Wrocławskim Budżetem Obywatelskim i współpracą z organizacjami pozarządowymi. Te ostatnie co roku zgłaszają wiele postulatów dotyczących współpracy z urzędem. – Będziemy wsluchiwać się w te głosy i rozmawiać o zmianach – obiecuje Świerczewski.
– Nowe biuro powstanie z połączenia Biura ds. Współpracy z Organizacjami i zespołu ds. WBO, to dwie jednostki, które dotychczas zajmowały się partycypacją mieszkańców. Na razie nie planujemy zatrudniać nowych osób. Biuro będzie się składać z niespełna 30 pracowników – informuje Świerczewski. Ważnym elementem pracy nowego biura będą konsultacje społeczne. Mają one stać się narzędziem wykorzystywanym przez urzędników do podejmowania decyzji. Zadaniem Biura ds. Partycypacji będzie także przygotowanie procesu konsultacji oraz zestawu dobrych praktyk.– Tworząc te dokumenty, nie chcemy wyważać otwartych drzwi. Planujemy skorzystać z doświadczenia naszych kolegów z Warszawy oraz rozmawiać na ich temat z mieszkańcami Wrocławia – wyjaśnia dyrektor Biura ds. Partycypacji.
W maju na konferencji, która będzie częścią Targów Organizacji Pozarządowych, chcemy porozmawiać o nowym pomyśle – małych grantach. Mogłyby one stać się częścią przyszłorocznego WBO. Mieszkańcy w ramach tego projektu mieliby dostawać pieniądze na miękkie działania, które mogliby sami wykonać – organizacja festynu osiedlowego albo turnieju piłki nożnej, lub może odmalowanie placu zabaw.
– Kolejną nowością będzie podział miasta na obszary, które w ramach WBO otrzymają konkretne fundusze. Z takimi prośbami zwracają się do nas sami mieszkańcy. Dzięki temu mniej liczne osiedla będą miały szanse, by ich projekty zostały również zrealizowane w ramach budżetu partycypacyjnego – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, zastępca dyrektora Biura ds. Partycypacji. Zapewnia, że podział będzie raczej mniejszy niż dawne dzielnice. Powinniśmy go poznać pod koniec roku.
W ramach WBO 2016 urzędnicy chcą wciągnąć kolejne osiedla do Laboratoriów Obywatelskich. W tym roku wzięło w nich udział pięć, a w przyszłym ma być ich już trzy razy tyle. Warsztaty są prowadzone w oparciu o brytyjską metodę Planning for Real. LO podzielone są na cztery spotkania. Podczas pierwszego mieszkańcy wybierają konkretne miejsca, o których chcą rozmawiać i zaproponują najważniejsze dla nich tematy. Na drugim dzieci w szkole przygotowują kolorowe makiety dla wskazanych terenów. Na trzecim i czwartym mieszkańcy wskazują na tych makietach główne miejscowe wyzwania, proponują projekty, rozmawiają z ekspertami i urzędnikami