wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. „Nieludzka starość”: na co chorują koty i jak im pomóc

Koty mogą starzeć się w różnym tempie, w zależności od indywidualnych skłonności danego czworonoga. Za koty geriatryczne uważa się te, które osiągnęły 10. rok życia, jednak zdarzają się sytuacje, że u niektórych pupili można zaobserwować pierwsze objawy starości już w wieku 6-7 lat. A na co chorują i jak w porę wykryć zagrożenie? 

Reklama

Do pierwszych oznak starości zwierzęcia można zaliczyć przede wszystkim mniejszą aktywność pupila. Zwierzak potrzebuje znacznie więcej snu niż dotychczas, a dodatkowo może mieć problemy z poruszaniem się i skakaniem, przez co zmienia swoje dotychczasowe miejsca i nawyki.

Często u kotów w podeszłym wieku pojawia się też matowa sierść i skóra, która traci sprężystość (kot nie dba o nią jak wcześniej), czy zmiany w przyzwyczajeniach żywieniowych oraz chudnięcie. Objawy te powinny zaniepokoić właściciela, ponieważ mogą być oznaką zarówno starości, jak i poważnych chorób.

Ważna jest profilaktyka

Koci seniorzy wymagają o wiele większej troski i opieki ze strony właścicieli, dlatego jeśli opiekun zaobserwuje pierwsze oznaki starzenia u swojego pupila, powinien zgłosić się do lekarza weterynarii, który przeprowadzi odpowiednie badania oraz zaproponuje dalsze postępowanie. Szczególnie ważna u kotów geriatrycznych jest profilaktyka i regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym, pozwala to bowiem na stały monitoring stanu zdrowia czworonoga.

Podstawowymi przeglądowymi badaniami są: badanie kliniczne, przeprowadzane przez lekarza weterynarii, oraz badanie krwi z oznaczeniem parametrów nerkowych, wątrobowych, poziomu glukozy, białka oraz hormonów tarczycy T4.

Na to koty chorują najczęściej

Koci seniorzy mogą ciepieć przez m.in. zaburzenia pracy nerek, nadczynność tarczycy, problemy ze stawami, zaburzenia pokarmowe oraz cukrzycę.

Podobnie jak u ludzi, u kotów pojawia się również demencja, która objawia się stopniowymi zmianami w zachowaniu czworonoga. Schorzenie definiuje się jako tzw. zespół zaburzeń poznawczych, którego objawy dotyczą czterech obszarów: dezorientacji, zaburzeń snu, zmian środowiskowych i społecznych oraz utraty wyuczonych nawyków i umiejętności, obejmujących również higienę i czynności związane z załatwianiem się.

Właściciele bardzo często obserwują u swoich kotów nietypowe zachowania, jak: nadmierna nocna wokalizacja, chodzenie bez celu czy wpatrywanie się w jeden punkt przez długi czas. Starsze czworonogi mają również problemy z pamięcią. Kot może mieć trudność w znalezieniu kuwety bądź pokarmu, które od lat znajdują się w jednym miejscu. Dodatkowo potrafi się również zmienić aktywność zwierzęcia oraz pojawić mniejsze zainteresowaniem pokarmem.

Równie często u kotów występują wspomniane problemy ze stawami. To choroba trudna do zdiagnozowania, bo mruczki bardzo maskują ból i tylko dokładna obserwacja właściciela pomaga postawić diagnozę lekarzowi weterynarii. Zmniejszona aktywność, zmiana nawyków żywieniowych, unikanie skakania, niechęć do zabawy, sztywność ruchów czy unikanie pieszczot mogą właśnie sygnalizować problemy ze stawami. Jeśli zatem właściciel zaobserwuje jakiekolwiek niepokojące objawy, powinien natychmiast udać się do lekarza weterynarii.

Jak pomóc starszemu kotu

Chcąc cieszyć się towarzystwem swojego mruczka przez długie lata, warto zadbać o jego kondycję fizyczną, jak i psychiczną (krótkie spacery, zabawy, nowe zabawki). Dodatkowo warto też pomyśleć o odpowiedniej diecie dla pupila.

Koty starsze wymagają szczególnie starannego podejścia do żywienia. Powinny otrzymywać karmę dobrej jakości, najlepiej przeznaczoną dla seniorów, lub dietę leczniczą – w zależności od towarzyszących problemów zdrowotnych – najlepiej zgodną z zaleceniem lekarza weterynarii. Żywienie na odpowiednim poziomie jakości z pewnością wydłuży życie starszego czworonoga.

Wiele chorób kotów w podeszłym wieku można leczyć i należy je leczyć, by starość pupila była zwyczajnie znośna. Warto też wziąć odpowiedzialność za zdrowie zwierzęcia, które niekiedy spędziło z właścicielem wiele lat, dając często niezapomniane chwile radości.

Czytaj: O kampanii „Nieludzka starość”

Czytaj: O problemach zdrowotnych czworonożnych pupili

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl