wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Gdy twój stary pies czy kot zachoruje

Zwierzęta starzeją się tak samo jak ludzie i, podobnie jak człowiek, miewają różne schorzenia związane z podeszłym wiekiem. Jak w porę je wykryć u czworonożnego przyjaciela i jak ulżyć mu w chorobie? 

Reklama

Starość u psów i kotów zaczyna im doskwierać w różnym wieku, zależnie od rasy. Przyjmuje się, że zwierzęcymi seniorami stają się czworonogi, które osiągnęły 8-9 lat. Istotne jest jednak również, jak duży jest nasz pupil – większe zwierzęta żyją bowiem krócej i szybciej wkraczają w wiek geriatryczny. Taka sytuacja ma miejsce około 7. roku życia czworonoga, zaś u tych największych pierwsze objawy starości mogą się pojawić, nawet gdy zwierzę osiąga 6 lat. 

Obserwuj i reaguj

Czworonożni seniorzy wymagają o wiele większej troski i opieki ze strony właścicieli, dlatego jeśli opiekun zaobserwuje pierwsze oznaki starzenia u swojego pupila, powinien zgłosić się do lekarza weterynarii, który przeprowadzi odpowiednie badania oraz zaproponuje dalsze postępowanie. Szczególnie ważna u zwierząt geriatrycznych jest profilaktyka zdrowotna i regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym, pozwala to bowiem na stały monitoring stanu zdrowia czworonoga.

Na co zwierzęta chorują najczęściej

Choroby, które występują u starszych zwierząt, niestety często bywają uciążliwe dla właścicieli, ponieważ mogą skutkować np. ograniczonymi możliwościami ruchowymi zwierzęcia czy chociażby nietrzymaniem moczu. Do takich głównych schorzeń należą m.in. problemy ze stawami, sercem, nerkami czy wątrobą, demencja starcza oraz nowotwory. Co więcej, wraz z wiekiem pupil traci nie tylko zdrowie, ale również zmysły (słuch, węch, wzrok), energię czy zdolność uczenia się.

Problem nr 1 u „staruszków” – zapalenie stawów

Jednym z najczęściej występujących problemów u starszych zwierząt jest choroba zwyrodnieniowa stawów, zmieniająca gładkie powierzchnie chrząstek stawowych w zwyrodniałe formy, co doprowadza do powstawania coraz większej ilości ostrych elementów na ich powierzchniach i wywołuje stany zapalne, którym towarzyszy ból.

To choroba, która głównie dotyka psy, ale może przytrafić się również kotom, u których szczególnie trudno ją rozpoznać. Schorzenie bardzo pogarsza jakość życia czworonoga, bowiem występujący ból i sztywność stawów wpływają na zmniejszenie aktywności ruchowej zwierzęcia, a co za tym idzie – na osłabienie masy mięśniowej.

Chcąc pomóc pupilowi, należy ograniczyć masę jego ciała, podawać leki przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz preparaty wspomagające funkcjonowanie stawów, łącząc te działania z fizjoterapią, która musi być prowadzona do końca życia psa lub kota. Ważny jest również umiarkowany, regularny i dostosowany do aktualnych możliwości wysiłek fizyczny, który przede wszystkim zmniejszy dolegliwości bólowe, wzmocni mięsnie i ustrzeże przed otyłością.

Demencja zmienia zwierzę

Kolejnym schorzeniem, które może pojawić u zwierząt w podeszłym wieku, jest demencja, objawiająca się stopniowymi zmianami w zachowaniu czworonoga. Schorzenie to definiowane jest jako tzw. zespół zaburzeń poznawczych, którego objawy dotyczą czterech obszarów: dezorientacji, zaburzeń snu, zmian środowiskowych i społecznych oraz utraty wyuczonych nawyków i umiejętności, obejmujących również nawyki higieniczne związane z załatwianiem się.

Jakie są objawy demencji? Zwierzę może stać się drażliwe i reagować złością w znanych dla niego sytuacjach, stać się wycofane i apatyczne, snuć się bez celu po domu, wydawać z siebie różne odgłosy, stwarzać wrażenie zdezorientowanego i zagubionego. Ponadto zwierzak, u którego zaczynają pojawiać się tego typu problemy, może niewłaściwie reagować na wyuczone dotąd komendy lub wykonywać je z opóźnieniem.

Ulżyj przyjacielowi w chorobie

Wiele z chorób zwierząt w podeszłym wieku można leczyć i należy je leczyć, by starość pupila była zwyczajnie znośna. Warto też wziąć odpowiedzialność za zdrowie zwierzęcia, które niekiedy spędziło z właścicielem wiele lat, dając niezapomniane chwile radości.

Od stycznia 2018 roku trwa kampania społeczna Nieludzka Starość. W ramach projektu powstała strona internetowa www.nieludzkastarosc.org, na której znalazł się specjalny kalendarz, umożliwiający poznanie wieku czworonoga w odniesieniu do ludzkiego i proponujący zestaw wskazanych badań profilaktycznych. Ponadto można tam zadać pytanie lekarzowi weterynarii w zakresie zdrowia starszych pupili.

Czytaj więcej: Kampania społeczno-edukacyjna „Nieludzka starość”

fot. pixabay.com

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl