Edukacja poprzez zabawę i aktywność sportową
Niebieskie Igrzyska to forma obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, który przypada 2 kwietnia. Jest to wydarzenie o charakterze sportowym i edukacyjnym. W zeszłym roku Przedszkole nr 26 „Sportowa Kraina” i Przedszkole nr 104 „Na Misiowej Polanie” zorganizowały Pierwsze Niebieskie Igrzyska i już wtedy zapowiedziały, że na pierwszych się nie skończy.
W tym roku grono uczestników było znacznie większe niż w poprzedniej edycji, ponieważ do wspólnej zabawy dołączyły dzieci z Przedszkola nr 110 Zielony Domek, Przedszkola nr 4 oraz Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 12. Wydarzenie odbyło się w Przedszkolu nr 26 Sportowa Kraina na stadionie Tarczyński Arena.
Na przedszkolaków czekało wiele zadań, podczas których mogły sprawdzić swoją wytrzymałość, równowagę, zwinność, celność i szybkość. Podczas imprezy sportowej dzieci odśpiewały hymn Niebieskich Igrzysk i „odpaliły” oklaskami znicz olimpijski, tak jak na prawdziwych igrzyskach. Głównym przesłaniem tego wydarzenia jest pokazanie dzieciom, że mimo tego, że wyglądamy tak samo, są wśród nas dzieci, które inaczej widzą i odczuwają świat. Ale nie oznacza to, że nie możemy się razem bawić, odnosić sukcesy i być sportowcami na miarę własnych możliwości.Anna Ziółkowska, dyrektor Przedszkola nr 104 we Wrocławiu
– Zależy nam na zwiększeniu tolerancji wśród dzieci i umiejętności akceptacji siebie nawzajem. Odnosi się to do wszystkich rówieśników - dzieci z autyzmem i bez. Chcemy od najmłodszych lat uczyć szacunku i empatii względem różnych członków społeczeństwa. Jest to bardzo ważne, gdyż w ostatnich latach coraz więcej mamy w placówkach przedszkolnych dzieci ze zdiagnozowanymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu – tłumaczy dyrektor.
Jakie zadania czekały na dzieci?
Na uczestników wydarzenia czekały zadania sportowe, takie jak bieg z przenoszeniem woreczków z jednego miejsca do drugiego, przeskoki obunóż przez obręcze lub drabinkę koordynacyjną, rzuty do celu czy przejście po równoważnych dyskach. Na zakończenie igrzysk zostały wręczone dyplomy i - tak jak przystało na prawdziwych sportowców – medale za udział.
Galeria zdjęć
Więcej zdjęć z Niebieskich Igrzysk przedszkolaków zobaczycie w naszej galerii!
Nowoczesna szkoła to nie tylko mury i infrastruktura wokół placówki. To przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa, opieki i potrzeb edukacyjnych – także dzieciom ze specjalnymi potrzebami, których jest coraz więcej. W roku 2020/21 publiczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne we Wrocławiu wydały 2891 orzeczeń o niepełnosprawności. W roku 2022/23 już aż 4104 (ponad 41 proc. więcej).
Skąd nazwa Niebieskie Igrzyska? Są dwa wytłumaczenia. Kolor niebieski był uznawany za kolor autyzmu, ponieważ jeszcze do niedawna uważano, że neuroróżnorodność dotyka przede wszystkim chłopców, a to im kupuje się po narodzeniu ubranka w kolorze niebieskim, zaś dziewczynkom - różowym. Diagnozę związaną ze spektrum autyzmu stawiano czterokrotnie częściej chłopcom niż dziewczynkom. Drugie wytłumaczenie mówi, że niebieski jest uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający sięw nieskończoności horyzontu. Jako barwa najczystsza i najzimniejsza zarazem staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw. Może stąd jej skojarzenie z autyzmem.