wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Jadą z Wrocławia do Pragi dla Świata Nadziei [ZDJĘCIA]

To ma być podróż dla Świata Nadziei. Tomasz Kosmalski i Sławomir Szołucha z fundacji Neon Side Wrocław chcą zebrać pieniądze na rzecz niepełnosprawnych ze Stowarzyszenia Świat Nadziei. W piątek, 29 maja z wrocławskiego Rynku, w 500-kilometrową trasę do Pragi, pojechali  zabytkową Skoda 1000mb rocznik 1968. Inicjatywa to przykład integracji podwórka przy Ruskiej 46 abc.

Reklama

Błękitna Skoda 1000mb w tym roku kończy 47 lat. Jest świeżo po remoncie i przeglądzie technicznym. To reprezentacyjny wóz służbowy fundacji Neon Side Wrocław. W czwartek, 29 maja, skodę obejrzeli podopieczni Stowarzyszenia Świat Nadziei. To na ich rzecz zorganizowano specjalną wyprawę. W piątek, 29 maja, tuż przed godziną 11, zabytkowa skoda wyruszyła w 500 kilometrową trasę Wrocław – Mlada Boleslav – Praga – Hradec Kralove – Wroclaw.

Błękitna Skoda 1000mb ma pomóc podopiecznym Stowarzyszenia Świat Nadziei i galerii Art Brut, źródło: Neon Side Wrocław

– Chcemy dojechać do zakładów Skody w Mlada Boleslav i pokazać im nasz zabytek. Trochę obawiamy się przejazdu przez Sudety. Nie szukamy sponsorów naszej wyprawy, prosimy o finansowe wsparcie dla tych, którzy pomocy potrzebują, podopiecznych Stowarzyszenia Świat Nadziei i galerii Art Brut – mówią Tomasz Kosmalski i Sławomir Szołucha z fundacji Neon Side Wrocław, którzy w piątek pojechali skodą do Pragi. Relację z wyprawy będzie można śledzić na Facebooku – dirty old wheels.

Sławomir Szołucha i Tomasz Kosmalski z fundacji Neon Side Wrocław tuż przed wyjazdem do Pragi, fot. Jarek Ratajczak

– Zebrane środki i nagłośnienie naszej działalności na pewno nam pomoże. Zależy nam na zmianie postrzegania osób niepełnosprawnych. To są ludzie z niesamowitą wrażliwością, którą mogą wyrażać m.in. w sztuce – mówi Jacek Zachodny, opiekun artystyczny w Stowarzyszeniu Świat Nadziei.

Rocznie w realizowanych przez stowarzyszenie projektach uczestniczy ok. 100 osób niepełnosprawnych umysłowo oraz z zaburzeniami psychicznymi. Są to dorośli i młodzież.

Każdy, kto chciałby pomóc, może wpłacić pieniądze na konto stowarzyszenia w Banku Zachodnim WBK S.A. 52 1090 2590 0000 0001 2253 5863, w tytule przelewu wpisując „podróż”.

To ma być podróż dla Świata Nadziei

Tomasz Kosmalski z Fundacji Neon Side, ul. Ruska 46 abc, fot. Jarek Ratajczak

Tomasz Kosmalski to jeden z pierwszych w Polsce kolekcjonerów neonów i przedstawiciel Fundacji Neon Side – czytaj więcej, która w podwórku przy ul. Ruskiej 46 abc prowadzi galerię neonów. Tuż obok ma swoją siedzibę Stowarzyszenie Świat Nadziei.

– Nasi sąsiedzi od lat działają na rzecz aktywizacji społecznej osób niepełnosprawnych. Z całego serca podziwiamy ich pracę i chcemy zwrócić na nich uwagę – mówi Tomasz Kosmalski.

Spotkanie artystów w Galerii ArtBrut, ul. Ruska 46 abc, źródło: Galeria ArtBrut

Stowarzyszenie Świat Nadziei powstało w 2005 r. i ma status organizacji pożytku publicznego – czytaj więcej. Realizuje we Wrocławiu projekty ukierunkowane na aktywizację społeczną osób niepełnosprawnych umysłowo oraz z zaburzeniami psychicznymi, przede wszystkim poprzez działania twórcze i integrację w życiu kulturalnym miasta. Od 2009 r. stowarzyszenie prowadzi przy swojej siedzibie Galerię ArtBrut i Pracownię Aktywizacji Społecznej.

Ich celem jest m.in. poprawa jakości życia i funkcjonowania osób niepełnosprawnych przez zapewnienie im opieki terapeutycznej, wspieranie rozwoju, rozwijanie aktywności twórczej, indywidualnych zdolności i zainteresowań. W ramach działań realizowany jest m.in. cykl wystaw oraz zajęć galeryjnych obejmujących warsztaty twórcze, spotkania autorskie oraz zajęcia w zakresie aktywizacji społecznej. W planach jest czytelnia z kawiarnią, wypożyczalnia dzieł sztuki, radiostacja internetowa czy redakcja własnego czasopisma.

– Chcemy, aby osoby korzystające z Galerii i Pracowni Aktywizacji Społecznej miały poczucie posiadania własnego miejsca spotkań, realizacji twórczej i wymiany doświadczeń, miejsca, które mogą kreować zgodnie ze swoimi potrzebami i marzeniami – dodaje Agnieszka Chojnacka ze Stowarzyszenia Świat Nadziei.

Projekty Pracowni i Galerii ArtBrut włączone zostały do programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Integracja podwórka Ruska 46 abc

Wyprawa do Pragi zabytkową skodą i pomoc Stowarzyszeniu Świat Nadziei to przykład integracji tych, którzy działają w budynkach przy Ruskiej 46.

Wystawa „Życie jak film, life as a film”, ul. Ruska 46 abc, źródło: Galeria ArtBrut

– Na integracji działających tam podmiotów szczególnie nam zależy. Ruska 46 abc to złożony wieloaspektowy projekt, który zakłada współpracę wielu podmiotów publicznych i prywatnych. To będzie miejsce pracy twórczej, społecznej i innowacyjnej, odwiedzane chętnie przez mieszkańców i turystów – tłumaczy Grażyna Adamczyk-Arns, prezes spółki Wrocławska Rewitalizacja, która realizuje projekt Ruska 46 abc.

Na podwórku i w postindustrialnych budynkach przy ul. Ruskiej 46 abc działają galerie, organizacje i stowarzyszenia społeczne, m.in.: ognisko plastyczne, atelier ceramiczne z galerią, Rita Baum, BWA, Centrum Praw Kobiet, Art. Brut, IMPART i Ad Spectatores. Projekt Ruska 46 abc realizuje ideę „Przestrzenie dla piękna”, będącą hasłem Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl